Niazgah نیازگاه
نیازگاه گزارش می دهد؛

رشد ضریب نفوذ بیمه در ایران بالاتر از میانگین منطقه و جهان

رشد ضریب نفوذ بیمه در ایران بالاتر از میانگین منطقه و جهان

به گزارش نیازگاه بررسی آمار نشان داده است كه سرعت رشد صنعت بیمه در ایران بالاتر از میانگین منقطه و جهان بوده و با وجود افت ضریب نفوذ بیمه در منطقه خاورمیانه و ثابت ماندن آن در جهان، این شاخص در ایران روندی افزایشی داشته است.


رروند رشد صنعت بیمه در ایران در سال های اخیر شتاب گرفته و با ورود فناوری های جدید و استفاده از تجربه های جهانی در معرفی رشته ها و مدلهای جدید بیمه، میزان استقبال از آن در كشورمان رو به گسترش بوده است.
با توجه به فعالیت استارتاپ ها كه با تاكید بر دانش های جدید توسعه یافته اند و همینطور افزایش شناخت مردم از این صنعت، شاخصهای مختلف صنعت بیمه در ایران رو به بهبود یافته و جالب این است كه در بعضی بخش ها سرعت رشد آن از میانگین جهانی و منطقه هم بالاتر بوده است.
برای مقایسه وضعیت صنعت بیمه كشور با كل اقتصاد از شاخص ضریب نفوذ بیمه استفاده می شود. این شاخص حاصل تقسیم حق بیمه تولیدی به تولید ناخالص داخلی (بر حسب قیمت جاری) است و مبین حركت سریع تر یا آهسته تر صنعت بیمه در مقایسه با مجموع اقتصاد كشور است.
بر اساس آخرین آمار صنعت بیمه كه توسط بیمه مركزی ایران انتشار یافته، ضریب نفوذ بیمه در كشور در دو سال گذشته (۹۶- ۹۷) روندی افزایشی داشته، این درحالی است كه میانگین ضریب نفوذ بیمه در جهان در دوره مورد بررسی ثابت مانده و در منطقه (شامل خاورمیانه، قفقاز و آسیای میانه) روندی كاهشی داشته است.
بر این اساس، ضریب نفوذ بیمه در كشور از ۲.۳ درصد در سال ۹۶ به ۲.۳۸ درصد در سال ۹۷ افزایش داشته است كه برآوردها از تداوم افزایش در سال ۹۸ حكایت دارد.
نگاهی به روند رشد ضریب نفود بیمه در كشور در خلال ۱۰ سال قبل نشان داده است كه این شاخص از سال ۸۸ تابحال به صورت تدریجی روندی صعودی را طی كرده و از ۱.۳ درصد در سال ۸۸ به ۲.۳۸ درصد در سال ۹۷ رسیده است.
با وجود روند رو به رشد صنعت بیمه و ضریب نفوذ بیمه در كشورمان در دو سال گذشته، این شاخص در منطقه روندی كاهشی داشته و از ۲ درصد در سال ۹۶ به ۱.۹ درصد در سال ۹۷ عقب نشینی كرده است.
بررسی وضعیت ضریب نفوذ بیمه در سایر كشورهای منطقه شامل خاورمیانه به جز رژیم صهونیستی، قفقاز و آسیای میانه نشان داده است كه امارات با ضریب نفوذ ۲.۹ درصد در جایگاه بالاتر از ایران قرار گرفته است.
بعد از ایران، كشورهای بحرین با ضریب نفود ۱.۸ درصد، عمان با ۱.۵ درصد، تركیه با ۱.۳ درصد، عربستان با ۱.۲ درصد و كویت با یك درصد قرار دارند.
ضریب نفوذ بیمه در پاكستان ۰.۹ درصد و مصر هم ۶ دهم درصد بوده است.
تثبیت ضریب نفوذ بیمه در جهان
میانگین ضریب نفود بیمه در جهان در دو سال گذشته حدودا ثابت مانده و تغییری نكرده است. طبق گزارش ها، ضریب نفود بیمه در جهان در سال های ۹۶ و ۹۷ معادل۶.۱ درصد بوده است.
بیشترین ضریب نفوذ بیمه در جهان در سال ۹۷ (معادل سازی با سال ۲۰۱۸) به اروپا با هفت درصد تعلق داشته و بعد از آن قاره آمریكا با ۶.۳ درصد، قاره آسیا با ۵.۸ درصد، قاره اقیانوسیه با ۵.۶ درصد و آفریقا با ۳ درصد قرار گرفته است.


1398/08/03
14:48:33
5.0 / 5
4302
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , تولید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی