Niazgah نیازگاه
در گزارش نیازگاه مطرح شد

معافیت مالیات بر ارزش افزوده مناطق آزاد باید لغو شود

معافیت مالیات بر ارزش افزوده مناطق آزاد باید لغو شود

به گزارش نیازگاه یك كارشناس اقتصادی اظهار داشت: زیرساخت مالیات بر ارزش افزوده پایانه های فروشگاهی است و تا زمان اجرای آن نمی توان امیدی به بهبود اجرای مالیات بر ارزش افزوده داشت.وحید عزیزی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد لایحه اصلاح مالیات بر ارزش افزوده، گفت: مهم ترین نكته در مورد مالیات بر ارزش افزده این است كه این مالیات طی ۱۱ سال قبل بدون ایجاد زیرساخت و به صورت آزمایشی اجرا شد؛ متاسفانه هر سال هم دولت نیاز داشت كه درآمد این بخش افزایش یابد كه همین مساله سبب شد قانون مالیات بر ارزش افزوده به صورت نامناسب و ضربه زننده به تولید اجرا شود.
این كارشناس اقتصادی اضافه كرد: هم اكنون عمده بار مالیات بر ارزش افزوده بجای این كه روی دوش مصرف كننده باشد، روی دوش تولیدكننده است؛ اثر منفی بسیار زیادی هم روی تولید دارد برای اینكه مالیاتی است كه از كل فروش گرفته می شود.
وی با اشاره به تعلل مجلس در تصویب نهایی اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده، اشاره كرد: در مجلس فعلی بیشتر طرح ها به سرنوشت مالیات بر ارزش افزوده گرفتار شدند و پروسه طولانی را طی كردند؛
عزیزی اضافه كرد: با عنایت به اینكه تخصیص درآمد مالیات بر ارزش افزوده ذی نفعان مختلفی داشت موجب شد كه لایحه یكی دوبار به كمیسیون برگردد و مجلس در تصویب نهایی گرفتار تعلل شود.
اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده به تنهایی كمكی به تولید نمی كند
وی با اشاره به لایحه پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، اظهار داشت: لایحه پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان قانون خوبی است و كمك می نماید تا بار مالیات بر ارزش افزوده از دوش تولیدكننده برداشته شود و زنجیره هم قطع نشود؛ اما نكته این است كه اجرای این قانون دو سال طول می كشد چونكه هنوز در رفت و برگشت مجلس و شورای نگهبان است. در واقع در سده ۱۴۰۰ باید منتظر اجرای این قانون باشیم.
عزیزی اشاره كرد: اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده به تنهایی نمی تواند كارساز باشد و تا زمانی كه لایحه پایانه های فروشگاهی تبدیل به قانون نشده و به مرحله اجرا نرسد، قانون اصلاح شده مالیات بر ارزش افزوده نمی تواند بار مالیاتی را از روی تولید بردارد.
وی تصریح كرد: پایانه های فروشگاهی كمك می نماید كه مالیات بر ارزش افزوده از مصرف كننده و حلقه نهایی نیز ستاندن شود و بدین سان فشار وارده بر تولید كاسته می شود.
نرخ مالیات بر ارزش افزوده باید به ۵ درصد كاهش یابد
عزیزی اظهار داشت: بدین سبب با عنایت به اینكه اجرای لایحه پایانه های فروشگاهی تا دو سال آینده به طول خواهد كشید پیشنهاد می شود تا زمان پیاده سازی این لایحه، نرخ مالیات بر ارزش افزوده كم شود.
این كارشناس اقتصادی اضافه كرد: در واقع بهتر است زمان ایجاد زیرساخت های مربوط به پایانه های فروشگاهی، نرخ مالیات بر ارزش افزوده از ۹ درصد به ۵ درصد كم شود تا تولید بتواند نفس بكشد.
وی افزود: اگر دولت نگران تامین درآمد از محل مالیات بر ارزش افزوده است، باید بداند كه درآمدی كه تاكنون از این محل كسب كرده به تولید لطمه زده است؛ زیانی از اجرای ناقص این قانون به عمل آمده بیشتر از منفعتش بوده است.
عزیزی اظهار داشت: درآمدی كه از محل مالیات بر ارزش افزوده كسب شده باردیگر به صورت تسهیلات برای كمك به تولید خرج شده است!
وی اشاره كرد: از سویی دیگر هر میزان كه نرخ مالیات كاهش داده شود، درصد تمكین افزایش و از حجم فرار مالیاتی كم می شود.
معافیت مناطق آزاد از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده باید لغو شد
این كارشناس اقتصادی با اشاره به اینكه قانون اصلاح شده در مجلس ایرادات قانون قبلی را رفع كرده است، گفت: نكته ای كه حل نشده باقی مانده است و كاهش درآمد را به دنبال دارد، معافیت مناطق آزاد از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است.
وی اضافه كرد: این مساله سبب افزایش قاچاق و تشكیل شركت های صوری شده است؛ باید معافیت این مناطق لغو شود و در صورت صلاحدید حتی می توان درامد حاصله را خرج خود مناطق كرد.


منبع:

1398/07/10
16:22:26
5.0 / 5
4231
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی