Niazgah نیازگاه

بررسی ریسك سرمایه گذاران بازار پایه با دستورالعمل جدید

بررسی ریسك سرمایه گذاران بازار پایه با دستورالعمل جدید

به گزارش نیازگاه ۲۵ شهریور امسال مقرر است دستورالعمل جدید بازار پایه فرابورس اجرایی شود. بسیاری معتقدند كه این دستورالعمل ریسك سرمایه گذاران این بازار را كنترل می كند.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، از سال قبل قرار بر این شد كه دستورالعمل معاملات بازار پایه فرابورس ایران اصلاح گردد. در عین این اصلاح، قرار شد كه تابلوهای این بازار هم با سه رنگ زرد، نارنجی و قرمز به نمایش درآیند و بسته به مقدار شفافیت، شركت درج شده در این بازار، در یكی از این تابلوها طبقه بندی شود.
اما از زمانی كه قرار شد دستورالعمل جدید این بازار اجرایی شود انتقادهایی درباره آن بیان شد. همچون اینكه طبق این قانون، قرار بود سفارش های خرید و فروش در بازار پایه (مظنه ها) مخفی باشد و معامله گران در زمان معامله از مظنه ها آگاهی نداشته باشند.
آن طور كه مسؤلان فرابورس ایران اعلام كردند، این قانون به این دلیل گذاشته شده كه سهامداران انتظارات خویش را بر مبنای تحلیل و تصمیم خود شكل دهند و تصمیم گیری درباره معاملات به دور از هیجانات كاذب و گمراه كننده باشد.
در آن زمان عده ای اعلام نمودند كه این اقدام غیر شرعی است اما كمیته فقهی سازان بورس اعلام نمود كه این مورد را بررسی نموده و نتیجه این است كه حذف مظنه ها به مفهوم حذف قیمت ها نیست و از نظر شرعی هیچ مشكلی ندارد.
در این مورد سابقا ایسنا با غلامرضا مصباحی مقدم - رئیس كمیته فقهی سازمان بورس - گفت وگویی داشت. مصباحی مقدم در این مورد اظهار نمود: این مورد را بررسی كردیم و معلوم شد كه استفتاهایی كه صورت گرفته دقیق نبوده است و ما آن سوالات را مجدداً بررسی كردیم.
به قول وی، به خود معاملاتی كه در بازار پایه انجام می گیرد اشكال شرعی وارد نیست، چون مهم این است كه هنگام معامله طرفین معامله از قیمت با خبر باشند و این اتفاق در بازار پایه صورت می گیرد. اطلاعات سایر معامله گران را امكان دارد فرد نداند كه این ضرری به معامله نمی زند.
اما با اینكه اعلام گردید حذف مظنه ها از نظر شرعی مشكل ندارد به علت انتقادهایی كه برخی به این دستورالعمل داشتند در نهایت این قانون بار دیگر در شورایعالی بورس به بحث و بررسی گذاشته شد و كانون نهادهای سرمایه گذاری و كانون كارگزارن به این مورد ورود كرد و با برگزاری چندین جلسه در نهایت شورایعالی بورس اصلاحاتی روی این قانون اعمال كرد كه همچون این اصلاحات این بود كه مظنه ها تا شش ماه پس از اجرایی شدن دستورالعمل از روی تابلوی بازار پایه برداشته شود.
بر طبق این قانون قرار شد كه دامنه نوسان این بازار برای تابلوهای زرد، نارنجی، قرمز به ترتیب سه، دو و یك درصد باشد. در این مورد مهدی رباطی - كارشناس بازار سرمایه - اعتقاد دارد كه " وقتی در بازار اصلی كه شفاف است و شركت سودآور در آن وجود دارد دامنه نوسان پنج درصد است باید توجه داشته باشیم كه در بازاری كه ریسك بیشتری وجود دارد باید دامنه نوسان كمتر باشد. مثلا اگر دامن نوسان در بازارهای اصلی پنج درصد است دامن نوسان بازار پایه باید زیر سه درصد باشد تا ریسك سرمایه گذاران كنترل شود. به صورت خلاصه باید گفت در بازاری كه ریسك بیشتر دارد باید محدودیت ها بیشتر شود".
عده ای نقدی به این دستورالعمل وارد می كنند و معتقدند كه اجرایی شدن آن منابع را از بازار سرمایه خارج می كند اما خیلی از كارشناسان معتقدند كه بازارهای طلا، ارز و مسكن قابلیت جذب این منابع را نداند، چونكه هم ریسك بیشتری دارند هم نقدشونده نیستند و هم از آغاز سال بر خلاف بازار سرمایه بازده خوبی را برای سرمایه گذاران نداشته اند.
فردین آقابزرگی در این مورد اعتقاد دارد كه هیچ منابعی از بازار سرمایه خارج نمی گردد. اغلب كسانی كه در بازار پایه فعالیت می نمایند، مفاهیم ریسك و بازده را متوجه می شوند. ما می دانیم كه بازارهایی مثل سكه، طلا، ارز و مسكن از آغاز سال بازدهی نداشتند و به علت شرایط آن بازارها تنها راه سرمایه گذاری نقد شونده و كم ریسك برای منابعی كه در بازار پایه بودند، بازارهای دیگر بورس یا فرابورس می روند. تجربه نشان داده كه بخشی از این افراد صنایعی كه در بازار سرمایه، سرمایه گزاری نموده اند را تغییر می دهند و به هیچ وجه سرمایه خویش را از بازار سرمایه خارج نمی كنند.
از ۱۳ شهریور نمادهای بازار پایه متوقف شده و مقرر است كه این نمادها برای ۲۵ شهریور ماه بازگشایی شود و معامله گران با قوانین جدید به داد و ستد در این بازارها بپردازند این طور كه اعلام شده مقرر است كه از ۲۵ شهریور تابلوی بازار پایه فرابورس سه رنگ شود اما باوجود انتقادهایی كه عنوان شد خیلی از كارشناسان و معامله گران هم هستند كه معتقدند این قانون باید زودتر اجرایی شود.1398/06/21
20:41:57
5.0 / 5
4278
تگهای خبر: بازار , فروش , قیمت , گران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی