Niazgah نیازگاه
نسبت به ماه قبل

وام مسكن ارزان تر شد

وام مسكن ارزان تر شد

به گزارش نیازگاه قیمت اوراق تسهیلات مسكن در ماه قبل بیشتر از 44 هزار تومان قیمت داشت اما در ایام اخیر نوسان چندانی نداشته و حدود قیمت آن ۴۲ هزار تومان است كه زوج های تهرانی برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسكن و جعاله باید حدود ۱۰ میلیون و ۸۰ هزار تومان هزینه كنند.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، در این روزها كفِ قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسكن بانك مسكن حدود قیمت ۴۱ هزار تومان است. این اوراق بسته به اینكه در چه تاریخی انتشار یافته تا بیشتر از ۴۲ هزار تومان هم داد و ستد می شوند.
بعنوان نمونه هر ورق از اوراق تسهیلات مسكنِ اردیبهشت ۱۳۹۸ حدودا ۴۲ هزار و ۶۰۰ تومان داد و ستد می شود و هر ورق از اوراق فروردین ۱۳۹۸ معادل ۴۲ هزار و ۳۰۰ تومان معامله می شود.
همینطور بیشترین قیمت اوراق تسهیلات مسكن به مرداد ماه ۱۳۹۸ مربوط است. قیمت این اوراق ۴۳ هزار و ۳۰۰ تومان است. دیگر اوراق انتشار یافته در سال ۱۳۹۸ و اواخر ۱۳۹۷ بیشتر از ۴۲ هزار تومان معامله می شود.
اوراقی كه در نیمه اول سال ۱۳۹۷ انتشار یافته است هم حدود ۴۱ هزار تومان داد و ستد می شود اما اوراقی كه در سال ۱۳۹۶ انتشار یافته و به سر رسیدِ آن زمان زیادی نمانده است كمتر از ۴۱ هزار تومان قیمت خورده است.
در این گزارش متوسط قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسكن كه در این روزها داد و ستد می شود را ۴۲ هزار تومان در نظر می گیریم و بر مبنای آن هزینه وام مسكن را برای اقشار مختلف به دست می آوریم.
با عنایت به اینكه زوج های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسكن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسكن خریداری كنند هزینه این تعداد اوراق آنها هشت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می شود. به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله كه بابت خرید آن باید ۴۰ برگ تسه خریداری شود، یك میلیون و ۶۸۰ هزار تومان اضافه می شود. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسكن حدود ۱۰ میلیون و ۸۰ هزار تومان هزینه شود.
همینطور زوج های غیر تهرانی كه در شهرهایی با جمعیت بیش تر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می كنند، می توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند كه برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری كنند و با این حساب باید حدود شش میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند كه با احتساب یك میلیون و ۶۸۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید هشت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت كنند.
علاوه بر این، زوج های ساكن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسكن، ۱۲۰ برگ بهادار خریداری كنند كه باید پنج میلیون و۴۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند. همینطور برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله هم باید یك میلیون و ۶۸۰ هزار تومان پرداخت كنند كه در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی، حدود شش میلیون و ۷۰۰ هزار تومان از جانب زوجین باید پرداخت گردد.
مجردهای تهرانی هم می توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و مجردهایی كه در مراكز استان های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج های ساكن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت نمایند كه به ترتیب هر كدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسكن را از فرابورس ایران خریداری كنند.
با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق پنج میلیون و ۴۰ هزار تومان، افراد ساكن در مراكز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و افراد گروه سوم مبلغ سه میلیون و ۳۶۰ هزار تومان پرداخت كنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ یك میلیون و ۶۸۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند.
اوراق تسهیلات مسكن قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداكثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با عنایت به این كه چقدر تا زمان اعتبارش باقیمانده، قیمت متفاوتی دارد. در صورتیكه مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نكند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.1398/06/20
13:14:18
5.0 / 5
4705
تگهای خبر: اوراق , بانك , قیمت , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی