Niazgah نیازگاه
گزارش نیازگاه

سایه روشن راه اندازی صندوق بورسی ودیعه، بازار اجاره بی سامان ماند

سایه روشن راه اندازی صندوق بورسی ودیعه، بازار اجاره بی سامان ماند

به گزارش نیازگاه در حالیكه دولت ومجلس در تكاپوی راه اندازی صندوق ویعه اجاره مسكن هستند، به نظر می آید با اتمام فصل نقل و انتقال مستأجران، نتایج ایجاد این صندوق در صورت راه اندازی عملا در سال آینده نمایان شود.به گزارش نیازگاه به نقل از مهر، در حالیكه وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده بود تا پیش از اتمام فصل نقل و انتقال مستأجران در شهریور ماه، طرح هایی برای بهبود وضعیت قیمت ها در بازار اجاره و ساماندهی آن به اجرا در می آورد، اما تا كنون هیچ طرحی عرضه نشده و صرفاً یا اقدامات اجتماعی و پویش های مردمی همچون كمپین صاحبخانه خوب تا حدودی مؤثر بوده یا اینكه با عنایت به كاهش قیمت ها در بازار خرید و فروش مسكن و آثاری كه بر بازار اجاره بها می گذارد، قیمت ها در این بازار تا حدودی تعدیل شده است؛ ازاین رو عملاً هیچ یك از طرح های دولتی تا كنون نتوانسته به داد مستأجران برسد.
از سوی دیگر كاهش ماهانه تورم در مرداد ماه نسبت به تیرماه هم در كاهش قیمت ها در بازار اجاره بها اثر روانی داشته و به نظر می آید از تشدید قیمت ها در بازار اجاره مسكن كه در ماه های ابتدایی امسال رخ داد، در ماه های پیش رو خبری نباشد.
اولین مداخله دولت؛ تعیین كمیته تعیین سقف اجاره بها / موافقان و مخالفان ورود دولت به بازار
مهم ترین برنامه ای كه وزارت راه و شهرسازی در بخش اجاره مسكن در اسفند ماه سال قبل پیگیری می كرد، راه اندازی كمیته تعیین سقف اجاره بها بود كه با مخالفت هیئت دولت روبه رو شد.
روش دوم؛ ابزار مالیاتی برای كنترل بازار اجاره مسكن
روش دومی كه معاونت مسكن و ساختمان در پیش گرفت، ایجاد تعدیل در قیمت اجاره مسكن با استفاده از ابزار مالیاتی بود؛ باآنكه در قانون مالیات های مستقیم، مبحث قانون مالیات بر اجاره بها مطرح شده، اما دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با عرضه پیش نویس لایحه «اصلاح تبصره ۱۱ ماده ۵۲ قانون مالیات های مستقیم» جهت بررسی و طی تشریفات قانونی به هیئت وزیران، می خواهد تا این پایه مالیاتی را به ابزاری برای كنترل افزایش افسارگسیخته اجاره بها تبدیل كند.
بر اساس این پیشنهاد، موجران و مالكان واحدهای مسكونی در تهران تا سقف ۱۵۰ متر مربع و در دیگر شهرها تا سقف ۲۰۰ متر مربع از معافیت مالیاتی بر اجاره بها برخوردار می باشند و چنانچه مالكی بالاتر از این متراژ، واحد مسكونی در اختیار داشته باشد اما سقف تعیین شده برای هر محله یا منطقه را كه در كمیته ای با عنوان تعیین سقف اجاره بها، مشخص و پیشنهاد می شود، رعایت نكند، مشمول مالیات بر اجاره بها خواهد شد.
این پیشنهاد هم هم اكنون همچنان روی میز كمیسیون اقتصاد هیئت دولت بوده و هنوز نتوانسته مراحل قانونی برای تصویب در دولت را طی كند؛ چه رسد به اینكه بخواهد برای تصویب به مجلس برود كه حتی با فرض تصویب آن در دولت، باز هم باید فرایند طولانی و در صف انتظار ماندن تصویب در مجلس را بگذراند كه این فرایند، خود یك ماجرای پیچیده چند ساله خواهد بود.
مخالفت دولت با تدوین لایحه مالیات اجاره مسكن از جانب وزارت راه
گفتنی است بر مبنای اعلام عباس فرهادیه مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار مهر، ظاهراً دولت با این پیشنهاد هم چندان موافق نیست و اعتقاد دارد سازمان امور مالیاتی باید این پیشنهاد را برای عرضه به مجلس بپیماید كه در این صورت، اساسا ابزار مالیاتی ساماندهی بازار اجاره بها، به سال جاری نخواهد رسید.
راهی كه وزارت اقتصاد پیش گرفت / صندوق ودیعه مسكن
موازی با برنامه ها و طرح های كاغذی وزارت راه و شهرسازی در بازار اجاره مسكن، وزارت امور اقتصادی و دارایی هم مبحث وام ودیعه مسكن را مطرح و پیگیری كرد كه این اتفاق چندان با روی خوش از جانب وزیر راه و شهرسازی همراه نشد.
با این حال وزیر اقتصاد مبحث «وام ودیعه مسكن» را از راه هماهنگی با بانك ها بعنوان رئیس مجامع عمومی بانكهای دولتی پیگیری كرد و نهایتاً طرحی از جانب بانك عامل بخش مسكن بعنوان تنها بانك تخصصی دولتی در حوزه مسكن برای عرضه به بانك مركزی تهیه شد.
مدیرعامل بانك عامل مسكن: بانك مركزی با وام ودیعه مسكن مخالفت كرد
اما آنگونه كه ابوالقاسم رحیمی اناركی مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام كرد، این طرح به علت داشتن مشكلات فقهی و احتمال ربوی بودن، با مخالفت شورای فقهی بانك مركزی روبه رو شد كه به نظر می رسید این برخورد بانك مركزی، اجرای طرح پرداخت تسهیلات ودیعه مسكن را به صورت كلی منتفی كند.
رحیمی اناركی تصریح كرد: این تسهیلات تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان بود و قرار بود با سود ۱۸ درصد از دریافت كننده آن بازپس گرفته شود.
انتقاد مدیرعامل سابق بانك عامل مسكن از صندوق ودیعه / صندوق بورسی است یا بانكی؟
محمدهاشم بت شكن در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینكه معلوم نیست منظور از صندوق ودیعه چه نوع صندوقی است، اظهار داشت: اگر منظور از صندوق ودیعه مسكن، صندوقی شبیه صندوق ضمانت صادرات است، باید برای آن لایحه جداگانه در دولت تهیه شده و در مجلس به تصویب برسد.
وی افزود: اگر صندوق ودیعه مسكن مقرر است صندوق بانكی مانند صندوق پس انداز مسكن یكم باشد، عملاً این تسهیلات به یك حساب سپرده تبدیل می شود كه ادامه حیات آن به بود و نبود منابع و مصارف بانكهای عامل بستگی دارد. اگر هم مقرر است به صورت صندوق سرمایه گذاری بورسی باشد و در بازار سرمایه به عرضه خدمات بپردازد، می بایست از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوزهای مربوطه دریافت شود.
معاون وزیر اقتصاد: صندوق ودیعه مسكن هم می تواند بورسی باشد هم بانكی
محمد علی دهقان دهنوی، معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی در گفتگو باخبرنگار مهر از طریق اندازی صندوق ودیعه مسكن در نیمه دوم امسال با شكل و شمایل جدیدی اطلاع داد.
وی در مورد سازوكار صندوق ودیعه مسكن، تصریح كرد: راه اندازی این صندوق را راهكار كوتاه مدت برای تسهیل بازار اجاره مسكن می دانیم.
وی با اشاره به اینكه راهكارهای بلندمدت ساماندهی بازار اجاره مسكن باید به سمت تولید وعرضه مسكن هدایت شود، راه اندازی صندوق ودیعه مسكن را محصول مالی و بانكی برای تسهیل بازار اجاره دانست.
معاون اقتصادی وزیر اقتصاد در پاسخ به این پرسش كه ماهیت صندوق ودیعه مسكن به چه شكل خواهد بود؟، اظهار داشت: راه اندازی صندوق ودیعه مسكن می تواند به دو طریق باشد؛ هم صندوقی باشد كه در بازار سرمایه تأمین منابع می شود و هم به شكل ایجاد یك حساب سپرده در بانكهای عامل.
وی در پاسخ به این سؤال كه آیا راه اندازی صندوق ودیعه مسكن نیازمند مصوبه قانونی خاصی است؟ خاطرنشان كرد: همینكه در دولت نهایی و تصویب شود، كافی خواهد بود.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس: همكاری مجلس با دولت جهت راه اندازی صندوق ودیعه اجاره مسكن
الیاس حضرتی رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس هم با اشاره به لزوم رسیدگی به مسائل معیشتی مردم، اظهار داشت: یكی از برنامه های كمیسیون اقتصادی مجلس رفع مشكلات اقتصادی خانواده ها با برنامه های زودبازده است و هم اكنون كمیسیون اقتصادی با همكاری دولت در تلاش است صندوقی طراحی كند تا این صندوق بتواند ودیعه ای بعنوان پیش پرداخت مسكن در اختیار مردم قرار دهد.
نماینده مردم تهران در مجلس اضافه كرد: مذاكراتی با دولت برای حل مشكل اجاره مسكن مردم در حال انجام می باشد.
رئیس سازمان بورس: آمادگی پذیرش صندوق ودیعه در بورس را داریم
شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هم در گفتگو با خبرنگار مهر از آمادگی این سازمان برای پذیرش صندوق ودیعه اجاره مسكن اطلاع داد.

1398/06/11
19:10:50
5.0 / 5
4212
تگهای خبر: ابزار , افزایش , اقتصاد , اوراق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی