Niazgah نیازگاه

تصمیمات جدید ارزی در راه است!

تصمیمات جدید ارزی در راه است!

نیازگاه: كارگروهی برای تصمیم گیری درباب سامانه نیما تشكیل خواهد شد كه امكان دارد در نحوه ورود ارز به كشور برمبنای كشورهای مختلف تغییراتی ایجاد شود.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، بازگشت ارز صادراتی به كشور از سال قبل چالشی را بین صادركنندگان و بانك مركزی به وجود آورده است؛ بطوریكه در ابتدا بانك مركزی از صادركنندگان خواست ارز صادراتی خودرا در سامانه نیما بفروشند و زمانی كه این اقدام با اقبال چندانی مواجه نشد، در نهایت قوانین و درصدبندی از طرف بانك مركزی برای بازگشت این ارز به چرخه اقتصاد تعیین شد.
اما صادركنندگان به روند ورود ارز به سامانه نیما و درصدهای اعلام شده از طرف بانك مركزی اعتراض داشتند و بر همین اساس، بعضی از ارز صادراتی كشور وارد این سامانه نشد.
اما هفته گذشته در نشست شورای گفت وگوی دولت با بخش خصوصی، با دستور وزیر امور اقتصادی و دارایی، مقرر شد كارگروهی با حضور نمایندگان دولت و بخش خصوصی برای ارزیابی دستورالعمل های ارزی بانك مركزی و در صورت ضرورت ایجاد تغییر در آنها تشكیل شود.

صادركنندگان چه می خواهند؟
نكته ای كه صادركنندگان مشكل زیادی با آن دارند، نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به كشور است و معتقدند كه با عنایت به شرایط خاص اقتصادی كشور و تحریم ها، بانك مركزی باید دست صادركنندگان را باز بگذارد و با لغو درصدبندی های سامانه نیما، اجازه ورود ارز به كشور بنا به صلاحدید صادركنندگان را بدهد.
بانك مركزی در آخرین دستورالعمل خود تعیین كرده بود كه صادركنندگان باید حداقل ۵۰ درصد از ارز حاصل از صادرات خودرا در سامانه نیما بفروشند و ۳۰ درصد از آنرا به واردات در مقابل صادرات اختصاص داده و ۲۰ درصد دیگر را به صورت نقدی می توانند وارد كشور كنند.
صادركنندگان معتقدند كه كشورهای مختلف شرایط خاص خودرا دارند و بازگشت ارز از كشورهای مختلف به ایران یكسان نیست.
همچنین آنها خواهان امكان صادرات ریالی به كشورهای عراق و افغانستان شدند، چونكه بگفته آنها این كشورها شرایط صادرات به ایران به شكل گسترده را ندارند و از طرف دیگر با عنایت به تحریم ها، صرافی هایشان نیز با ایران همكاری نمی كنند، بدین جهت در صورتیكه با صادرات ریالی موافقت شود، می توان انتظار داشت كه قسمتی از مشكلات این حوزه برطرف شود.

بانك مركزی نگران تأمین ارز وارداتی است
اما در مقابل بانك مركزی معتقد می باشد در صورتیكه سهم ۵۰ درصدی سامانه نیما از ارز صادراتی كم شود، امكان دارد كشور در روند تأمین ارز برای واردات با مشكل مواجه شود.
گفته می شود كه در سال قبل حدود ۱۸ میلیارد یورو ارز صادراتی در سامانه نیما نقل و انتقال داشته و این رقم برای سه ماهه نخست سال نیز حدود پنج میلیارد یورو است.
با این حال فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی این درخواست را كرده تا با عنایت به خواسته بانك مركزی، كارگروهی متشكل از بخش خصوصی و نهادهای تصمیم گیر برای رسیدگی به این موارد تشكیل گردد و ابراز امیدواری كرده كه بتوان تصمیم جدیدی در این زمینه گرفت.
با توجه بگفته های وزیر اقتصاد، امكان دارد نحوه ورود ارز صادراتی به سامانه نیما برمبنای كشورهای مختلف به شیوه های متفاوت تعیین شود.
با این حال تاكید بانك مركزی بر این است كه ارز صادراتی به هر شكلی به چرخه اقتصاد كشور بازگردد.
منبع:

1398/04/15
19:01:59
5.0 / 5
4719
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی