Niazgah نیازگاه

اصلاح نظام كارمزد بانكی كلید خورد

اصلاح نظام كارمزد بانكی كلید خورد

نیازگاه: با افزایش كارمزد خدمات الكترونیك بانك ها، اصلاح نظام كارمزدی توسط بانك مركزی كلید خورده است.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، هفته گذشته برخی بانك ها نسبت به اطلاع رسانی پیامكی به مشتریان خود در خصوص هزینه ۱۲ هزار تومانی ارسال پیامك تراكنش های بانكی به آنها در صورت تمایل اقدام نمودند و این در شرایطی است كه قبل از این هزینه ارسال پیامك به مشتریان ۱۰ هزار تومان برای هر سال بود.
اما بعد از این مساله پیگیری های ایسنا از این ماجرا به این نتیجه رسید كه علاوه بر افزایش هزینه ارسال پیامك به مشتریان، هزینه سایر خدمات الكترونیك بانك ها نیز بزودی افزایش خواهد یافت و گفته می شود این تصمیمات به دنبال جلسه مسئولان بانك مركزی با مدیران بانكی اتخاذ شده، اما منتظر تأیید رئیس كل بانك مركزی است.
با این وجود با عنایت به اطلاع رسانی بانك ها به مشتریان خود برای افزایش هزینه ارسال پیامك، بنظر می رسد كه بانك مركزی با افزایش كارمزد خدمات الكترونیك بانك ها موافقت كرده است.
سوژه افزایش كارمزدها مدتی است كه از طرف مدیران بانكی مطرح می شود و این افزایش كارمزد در شرایطی است كه بانك ها هزینه های زیادی را برای ارائه خدمات به مشتریان متحمل می شوند و برمبنای قانون می توانند حداكثر به میزان هزینه تمام شده خدمات، از مشتریان خود كارمزد دریافت نمایند.
با این وجود بارها مدیران بانكی اعلام نموده اند كه بانك ها به نسبت هزینه هایی كه برای این خدمات می كنند، كارمزد از مردم نمی گیرند و این مساله بانك ها را با چالش مواجه كرده است.

كاهش نرخ سود تسهیلات با افزایش كارمزد بانكی
در این راستا، محمدرضا حسین زاده، مدیرعامل بانك ملی ایران در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به پرداخت یارانه پنهان بانك ها به مردم، اظهار داشت: بانك ها هم اكنون در ازای خدماتی كه به مشتریان می دهند، كارمزدی دریافت نمی كنند و حتی قیمت تمام شده آنرا نیز نمی توانند از مشتری بگیرند و این در شرایطی است كه هر تراكنشی كه ما به مردم ارائه می دهیم، حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ تومان برای ما هزینه دارد.
حسین زاده با اشاره به اینكه از سال قبل با تصویب بانك مركزی برای قسمتی از این خدمات می توانیم ۲۵ تومان كارمزد بگیریم، اشاره كرد: به این ترتیب، بانك ها به مردم برای خدمات بانكی یارانه می دهند و حال تصور كنید كه روزی ۷۰ میلیون تراكنش در بانك ملی انجام می شود كه نیاز به تجهیزات، امكانات، نیروی انسانی و فناوری دارد و از طرف دیگر شبانه روز نیز مورد آماج حملات سایبری از بیرون مرز واقع می شویم و باید امنیت آنرا افزایش دهیم.
وی اشاره كرد: هم اكنون ما یارانه زیادی به مردم می دهیم، اما باید در مسیری كه دنیا حركت می كند، حركت نماییم، یعنی خدماتی كه بانك ها ارائه می دهند، باید كارمزد محور باشد. اگر اجازه دهند كه بانك ها كارمزد محور كار كنند و هزینه های خودرا دربیاورند، بطور قطع بانك ها می توانند سود تسهیلات شان را حداقل برای تولیدكننده كاهش دهند، اما حالا این اتفاق نمی افتد، چونكه دخل و خرج بانك ها با هم نمی خواند.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، بانك ها در چند سال اخیر با مشكلات فراوانی روبرو بوده اند و نظام بانكی كشور نیازمند اصلاح جدی است كه این كار از سال قبل در بانك مركزی شروع شده و اقداماتی همچون اصلاح قانون چك، نظارت جدی بر نرخ سود سپرده بانكی، ادغام بانكهای وابسته به نیروهای مسلح و … در جهت اصلاح ناترازی بانك ها انجام شده است.
از طرف دیگر، وزارت اقتصاد و بانك مركزی نیز تاكید ویژه ای بر فروش اموال مازاد بانك ها دارند كه می تواند قسمتی از مشكلات مالی بانك ها را بهبود بخشد.
با وجود تمام این تغییرات، اصلاح نظام كارمزدی نیز یكی از موضوعاتی است كه باید بطور جدی بررسی شود، اما با عنایت به شرایط ویژه اقتصادی، تصمیم گیران این امر، اندكی با ملایمت نسبت به این اصلاح اقدام می كنند.
در عین حال بنظر می رسد كه این تغییرات دیر یا زود اتفاق خواهد افتاد و امكان دارد با بهبود وضعیت بانك ها، قدرت تسهیلات دهی و كاهش نرخ سود تسهیلات نیز اتفاق بیفتد كه می تواند به روند تولید كشور كمك نماید.
منبع:

1398/04/01
15:40:47
5.0 / 5
4370
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی