Niazgah نیازگاه
بانك مركزی اعلام كرد:

شش نكته مهم درباره لیست دریافت كنندگان ارز

شش نكته مهم درباره لیست دریافت كنندگان ارز

به گزارش نیازگاه انتشار لیست دریافت كنندگان ارز، باعث ایجاد سوالات و ابهاماتی در اذهان عمومی شده است و ازاین رو بانك مركزی توضیحاتی را به منظور شفافیت برای آگاهی عموم ارائه نمود.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، روابط عمومی بانك مركزی، توضیحاتی را درباره انتشار لیست دریافت گنندگان ارز اعلام نموده كه به شرح زیر است:

۱- اقدام بانك مركزی بنا به تكلیف دولت در جهت ایجاد شفافیت بعنوان یك اصل اساسی در مبارزه و جلوگیری از فساد است و مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

۲- فرایند قانونی واردات كالا به كشور به این طریق است كه: واردكننده در آغاز با ثبت سفارش نزد وزارت صمت كه قاعدتاً با ارزیابی اهلیت وارد كننده از تمام جوانب و هم لزوم و ارزیابی ظرفیت و نیاز كشور به كالای وارداتی مجوزهای لازم را دریافت می كند. در مرحله دوم به بانك عامل مراجعه نموده، وثایق و اعتبارسنجی لازم توسط بانك صورت می گیرد، سپس بانك عامل به نیابت از واردكننده به بانك مركزی برای دریافت تخصیص ارز و تأمین ارز رجوع می كند. ازاین رو در این فرایند بانك مركزی، تنها تخصیص و تأمین ارز را بر عهده دارد.

۳- با عنایت به سیاست های اقتصادی و ارزی جاری كشور، تخصیص ارز توسط بانك مركزی و شبكه بانكی به واردكنندگان كالاها و خدمات، امتیازی است كه صرفاً به شرط وارد كردن كالاها و خدمات به اشخاص اعطا می شود و تمام افراد و شركت هایی كه از بانك مركزی و نظام بانكی ارز دریافت می كنند، بر مبنای مقررات موجود و قراردادهای منعقده با بانك ها، متعهد می شوند كه به میزان ارز دریافتی، مبادرت به وارد كردن كالاها و خدمات به كشور كنند. ازاین رو، دریافت ارز از سیستم بانكی یك حق نیست، بلكه امتیازی است كه در مقابل تكلیف مشخصی به واردكنندگان كالاها و خدمات اعطا می شود و واردكنندگان مكلف به رعایت دقیق تكلیف مزبور هستند. ازاین رو انتشار اسامی دریافت كنندگان ارز، نقض اصل محرمانگی و رازداری بانكی محسوب نمی گردد و دولت هم بر همین اساس، بانك مركزی را موظف به انتشار مداوم لیست مورد اشاره نموده است.

۴- لیست های انتشار یافته از جانب بانك مركزی، صرفاً مبین مشخصات كسانی هستند كه مبادرت به دریافت ارز برای موارد واردات كالا، واردات خدمت یا بازپرداخت اقساط و بدهی های ارزی كرده اند و اطلاعات مربوط به اینكه آیا واردكنندگان نسبت به انجام دقیق تكالیف قانونی خود (وارد كردن كالاها و خدمات یا استرداد عین ارز) اقدام نموده اند یا خیر، در این لیست ها قابل مشاهده نیست. بنابراین صرف وجود نام شخص یا شركتی در لیست انتشار یافته از جانب این بانك مبین انتساب هیچ تخلفی به آنها نیست.

۵- ذكر این نكته ضروری می باشد كه فروش ارز به واردكنندگان، بعد از دریافت تعهد ارزی از آنها توسط بانك ها و با رعایت تمام مقررات و بررسی ها شامل شناسایی مشتری، دریافت وثایق، حصول اطمینان از رعایت مقررات صادرات و واردات و سایر الزامات و مقررات جاری كشور انجام می گیرد و بانك ها مكلف هستند كه در صورت عدم ایفای تعهد توسط واردكنندگان، نسبت به پیگیری حقوقی مبحث تا حصول اطمینان از ایفای تعهدات اقدام نمایند.

۶- بانك مركزی در جهت انجام وظایف قانونی خود اقدام به ایجاد سامانه های تخصصی برای رصد ایفای تعهدات ارزی واردكنندگان كرده است و آمار ایفای تعهدات مزبور به صورت منظم و مستمر تحت نظارت و پایش قرار دارد. در مواردی كه واردكنندگان، به تعهدات ارزی خود عمل نكنند، بانك مركزی و بانك ها مكلفند با معرفی واردكننده به مراجع ذی صلاح قضائی، از تمام اهرم های قانونی موجود برای اجبار واردكنندگان به انجام تكلیف خود استفاده كنند.1398/02/26
16:05:47
5.0 / 5
4310
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی