Niazgah نیازگاه
رئیس سازمان نقشه برداری اعلام كرد

بررسی نرخ فرونشست در كشور

بررسی نرخ فرونشست در كشور

نیازگاه: رئیس سازمان نقشه برداری كشور اظهار داشت: نقشه مناطق تحت تأثیر فرونشست و نرخ فرونشست در كشور در حال بررسی است.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، مسعود شفیعی ظهر امروز (شنبه) در نشستی خبری اظهار نمود: برمبنای ماده ۱۱ قانون سازمان جغرافیایی كشور، مسئولیت تولید همه فعالیت های نقشه برداری بر عهده سازمان نقشه برداری قرار دارد.
این مقام مسئول با اشاره به فعالیت های این سازمان افزود: هم اكنون محدوده فعالیت های نقشه برداری بسیار گسترده تر از طراحی نقشه است و این سازمان مسئولیت بررسی تغییرات هندسی زمین را باز بر عهده دارد.
وی با اشاره به اینكه اطلاعات اگر قابلیت پردازش داشته باشد، سوژه GIS را به دنبال دارد، اضافه كرد: سازمان نقشه برداری از زمان تأسیس متناسب با نیاز مبادرت به طراحی داده ها كرده است.
شفیعی با اشاره به اینكه تأمین داده ها و تفكیك داده های دولتی و غیردولتی همچون وظایف این سازمان است، اشاره كرد: دستگاه های مختلف خصوصی و دولتی برمبنای نیاز اطلاعات مختلفی را بررسی می كنند كه سازمان بر این داده ها و اطلاعات نظارت می كند و تهیه تصاویر و نقشه های پوششی برای مستندسازی وضعیت سرزمینی تهیه می شود و خیلی از مراجعان این سازمان افراد دارای اختلاف در بحث اراضی و سرزمین ها هستند.
رئیس سازمان نقشه برداری كشور تصریح كرد: ایستگاه های ژئودینامیك باز تغییرات سرزمینی را مورد بررسی قرار می دهد؛ بطوریكه در این ایستگاه ها حركات پوسته ای زمین بررسی شده و بعنوان داده های پیش زلزله در اختیار علاقه مندان و زلزله شناسان قرار می دهد.
وی با اشاره به اینكه مشكل فرونشست یكی از چالش های امروز كشور است، اظهار نمود: به منظور بررسی این مساله سازمان نقشه برداری كشور و سازمان مدیریت بحران مبادرت به افزایش همكاری و ارتباط كرده است. همین طور نقشه مناطق تحت تأثیر فرونشست و نرخ فرونشست در كشور در دست بررسی می باشد و این نقشه ها پیش نشان گرهای زلزله شمرده می شود كه بوسیله ایستگاه های داده ای دریافت شده است.
شفیعی از فعالیت ۱۳۷ تا ۱۴۰ ایستگاه ژئودینامیك در كشور آگاهی داد و اظهار نمود: از این تعداد پنج ایستگاه در استان زنجان فعالیت می كند كه برمبنای داده ها و اطلاعات به دست آمده از ایستگاه موجود در خرم ده، مشخص شد كه در ۱۳ سال فرونشست ۵۰ سانتی متری در این منطقه اتفاق افتاده و این مهم به دستگاه ها و ارگان های ذی ربط برای انجام اقدامات لازم، گزارش شده است.
وی به لزوم فراهم شدن قانون دسترسی آزاد اطلاعات در كشور اشاره نمود و اظهار داشت: این قانون به منظور بهره گیری از اطلاعات در امتداد سرمایه گذاری منجر می شود و برمبنای تصمیمات و تفاهم نامه های به امضا رسیده، متقاضیان اطلاعات این سازمان بزودی می توانند بوسیله دفاتر پیشخوان دولت، اطلاعات مورد نیاز خودرا ثبت سفارش كرده و آنرا به صورت دیجیتالی و یا مكتوب دریافت نمایند.
رئیس سازمان نقشه برداری كشور اشاره كرد: اخیراً همكاری مطلوبی بین سازمان نقشه برداری و مركز آمار در امتداد توصیف شدن اطلاعات و بهره گیری آسان از آن به وجود آمده است.
منبع:

1398/02/08
11:44:08
5.0 / 5
4229
تگهای خبر: افزایش , تولید , دستگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی