Niazgah نیازگاه
یك كارشناس بازار سرمایه:

آمار قابل قبول بورس كالا نتیجه اعتماد صنایع بود

آمار قابل قبول بورس كالا نتیجه اعتماد صنایع بود

نیازگاه: كارشناس بازار سرمایه درباره عملكرد بورس كالای ایران با تاكید بر این كه تا قبل از راه اندازی این بازار، مواد اولیه در حوزه صنعت به شدت درگیر سواستفاده واسطه ها بود، اظهار داشت: یكی از معضلات مهم اقتصاد ما، وجود واسطه ها در بازارهاست كه همیشه با دستكاری بازارها و ایجاد نوسان های قیمتی شدید، موجب عدم شفافیت و ایجاد رانت در بازارهای كالایی هستند كه بورس كالا در ساماندهی مبادلات كالاها نقش بسیار مهمی داشته است.


سید ابراهیم عنایت در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این كه بورس كالا از بدو تأسیس تا امروز با هدف ایجاد شفافیت در بازار كالا راه اندازی گردید، اظهار داشت: این بازار به خوبی در راه توسعه قدم برمی دارد و اقدامات خوبی را در جهت افزایش شفافیت در معاملات كالاها انجام داده است.
وی با اشاره به این كه تا پیش از تأسیس این بازار محصولات و كالاهای صنعتی و كشاورزی در بازارهای غیررسمی با نوسان های كاذب قیمتی از طرف واسطه ها و بدون هیچ شفافیتی رو به رو می شد، اظهار داشت: بازارهای غیررسمی همیشه با نقصها و محدودیت های زیادی همراه بود كه یكی از آنها وجود واسطه گران و كسب سود بیش تر از تولیدكننده محصولات بود.
این كارشناس بازار سرمایه با تاكید بر این كه نظام كشف قیمت بر اساس عرضه و تقاضا از مزیت های مهم بورس كالاست، اظهار داشت: هم اكنون آمار همه معاملات بورس كالا بطور كاملاً منسجمی ثبت می شود و امكان بازگشت به گذشته و بررسی آمار معاملات و قیمت كالاها در این بازار وجود دارد. این در شرایطی است كه تا قبل از طریق اندازی این بازار اطلاعات مربوط به تأمین مواد اولیه كارخانه ها در جریان عرضه و تقاضا بطور شفاف و كامل ثبت نمی شد و همیشه نواقصی داشت.
وی با تاكید بر این كه ظرفیت زیادی هنوز برای رشد و توسعه بورس كالا وجود دارد، اضافه كرد: درصورتی كه سیاست گذاران به جای شیوه پرداخت یارانه غیر اصولی و قیمت های دستوری، به مكانیسم عرضه و تقاضا احترام بگذارند و از این شیوه حمایت كنند، بورس كالا بطور قطع می تواند جایگاه خودرا در اقتصاد قوی تر و پررنگ تر كند.
عنایت با اشاره به حجم و ارزش چشم گیر معاملات این بازار امسال تاكید كرد: این بازار به سبب خاصیت های خاص و ظرفیت های فراوان، صدرنشین بازار سرمایه از نظر ارزش معاملات است كه پیش بینی می شود این روند رو به رشد ادامه یابد.
وی رونق معاملات بورس كالا و ركوردزنی ارزش معاملات این بازار در بین سایر بورس های ایران را به سبب حضور شمار بالای تولیدكنندگان و مصرف كنندكان كالاهای اساسی و مواد اولیه واسطه ای در این بازار دانست و اظهار داشت: این حضور نشأت گرفته از اعتماد فعالان اقتصادی و تولیدكنندگان به سازوكار بازار است كه دستاورد بسیار مهمی برای بورس كالا شمرده می شود.
این كارشناس بازار سرمایه با تاكید بر این كه بورس كالا به خصوص در شرایط خاص اقتصاد می تواند اهرمی برای توسعه اقتصادی باشد، افزود: ورود كالاهای جدید به این بازار با عنایت به گستره وسیع صنایع و كالاهای استراتژیك در ایران مثل انواع محصولات كشاورزی، معدنی، فولادی، پتروشیمی و پالایشی و امثال این ها می تواند بورس كالا را به بازاری رسمی، قانونمند و حتی بین المللی برای كشف نرخ، قیمت گذاری و معاملات كالاهای استراتژیك تبدیل كند.1398/01/11
15:32:43
5.0 / 5
4594
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی