Niazgah نیازگاه
مومنی تشریح كرد:

سازوكارهای برون رفت از بحران ارزی

سازوكارهای برون رفت از بحران ارزی

نیازگاه: یك اقتصاددان اظهار داشت كه بنیه كارشناسی ما می تواند سازوكارهای برون رفت از این بحران را نشان دهد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، فرشاد مومنی - عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، امروز در نشستی در موسسه مطالعات دین و اقتصاد اظهار نمود: یك تحولی در مناسبات رانتی ایران اتفاق افتاده است و آن حركت از سمت رانت خام فروشی به سمت رانت بوجود آمده از ناحیه شوك نرخ ارزی است. ما می گوییم تا این روند به مرحله تثبیت نرسیده باید با سازوكارهای اجرایی مناسب مانع از آن شد.

وی با بیان این كه باید با سیاست های تعدیل ساختاری كه اساس خویش را بر شوك درمانی قرار داده است برخورد شود، اظهار داشت: فقط در دوره بین سال های ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۵ سهم صنایع رانتی شبه دولتی از كل تولید ناخالص بخش صنعت از ۳۰ به حدود ۷۰ درصد رسیده است.

او با بیان این كه مناسبات نابرابری كه این رویكرد تولید می كند، كشور را به سمت وابستگی های عمیق به خارج می كشاند، اظهار نمود: كشوری كه تا قبل از این با واردات ۱۵ میلیارد دلاری می توانست زندگی كند، الان با واردات ۷۰ میلیارد دلاری بحران دارد.

وی با بیان این كه برخی ها به خاطر نفوذ خود و تولید یك مافیای رسانه ای نظام تصمیم گیری را گیج كرده اند، اظهار داشت: از بازار پول و سرمایه حاكمیت زدایی شده است و اگر دولت قادر به اجرای برنامه های خود نباشد اعتماد عمومی زائل می شود، در حالیكه رسانه های وابسته با برجسته كردن مسائل حاشیه ای ذهن نظام تصمیم گیری را مشغول می كنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به وضعیت این روزهای بازار ارز اظهار نمود: ۳۰ سال است كه به یك تجربه رسیده ایم. از یك سو اگر دلار تزریق شود صرف تامین مالی واردات كالاهای كوكس و قاچاق می گردد و از جانب دیگر هم اگر تزریق نشود، چون همه مقدورات را به این ارزها وابسته كرده اند، صدمه ها و بحران هایی تولید خواهد نمود.

مومنی با بیان این كه راه نجات این است كه اولویت های مربوط به بقای مردم و تولید كنندگان را فراهم نماییم، افزود: نظام دیده بان منافع ملی خوب كار نمی كند، اما باید به روشی توسعه گرا برگردیم كه در آن مردم و تهی دستان در اولویت باشند. از این طریق است كه می توان ثبات را تولید كرد.

وی با اشاره به كتاب هنر تحریم ها اثر ریچارد نفیو اظهار نمود: وی در این كتاب پنج بار گفته است كه ما باید مردم را متقاعد نماییم تا ارزش پول ملی شان را تعدیل كنند و از جانب دیگر ارز آن ها صرف امور غیرتوسعه ای شود. تحریم كنندگان ما كالاهای مصرفی و لوكس را نه تنها تحریم بلكه ورودش را به كشور تسهیل هم كرده اند؛ چگونه می گردد یك نظام تصمیم گیری اینقدر به این مسائل بی تفاوت باشد و در عوض به چیزهایی بسیار كم اهمیت واكنش سریع نشان دهد؟

اوبا اشاره به آمارهای بانك مركزی اظهار نمود: طبق آمارها در سال ۱۳۹۶ حدود ۷۴ درصد اضافه واردات داشته ایم كه این كالاها به انبارها رفته است. این قضیه مربوط به سال قبل است كه دلار ۳۸۰۰ تومان بود؛ یعنی مردم در همان زمان و با آن قیمت دلار هم نمی توانستند ۷۴ درصد از واردات را مصرف كنند؛ حالا با افزایش نرخ ارز این مساله بسیار شدیدتر هم شده است.

مومنی همینطور با اشاره به داده های رسمی بانك مركزی اظهار داشت: این داده ها روند صنعت زدایی را نشان داده است كه براین اساس حدود ۸۵ درصد از سرمایه گذاری های تولیدی در كشور نتوانسته محقق شود.

وی با بیان این كه دولت وام گیری ارزی را برای خود پیش بینی كرده است، اظهار نمود: بنیه كارشناسی ما می تواند سازوكارهای برون رفت از این بحران را نشان دهد. ما ابتدا باید برای مردم ساختارهایی را تدارك ببینیم تا بتوانند با استفاده از یك شیفت كار شرافتمندانه از عهده هزینه های خود بربیایند.

عضو هیات علمی علامه طباطبایی با بیان این كه حجم صادرات محصولات پتروشیمی ۱۰ برابر، آهن ۱۷ برابر و سنگ آهن ۳۹ برابر شده است، اظهار داشت: این خام فروشی و اشتغال زدایی نمی تواند بیشتر از این ادامه پیدا كند. این ها می خواهند نرخ ارز اصلاح گردد اما در سیاست های مالی و پولی اصلاحاتی انجام نمی دهند.
1397/07/15
23:55:08
0.0 / 5
4480
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی