Niazgah نیازگاه

ماجرای مكالمه ارزی بهكیش و سیف

ماجرای مكالمه ارزی بهكیش و سیف

نیازگاه: صحبت ها و نقل و قول محمد مهدی بهكیش از رئیس كل بانك مركزی در ارتباط با بازار ارز حاشیه هایی به همراه داشت.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، در جلسه مشترك روز یكشنبه اتاق بازرگانی ایران با وزیر امور خارجه صحبت هایی در ارتباط با مسائل ارزی و بازار ارز از جانب مسئولین اتاق و كارشناسان عنوان شد.
در نقل قولی از محمدمهدی بهكیش -نایب رئیس و دبیر كل كمیته ایرانی ICC - عنوان شد كه وی به تازگی در جلسه ای كه با ولی الله سیف -رئیس كل بانك مركزی -داشته، سیف اظهار كرده است "كه نمی داند با بازار ارز چه باید كند."
این نقل و قول در شرایط موجود ارزی بازتاب های خاص خویش را به همراه داشت كه پیگیری مبحث از بهكیش برای در جریان قرار گرفتن از كلیت مباحثی كه بین وی و رئیس كل بانك مركزی در مورد بازار ارز مطرح شده، با توضیحاتی از جانب بهكیش همراه شد.
آن طور كه بهكیش اعلام نموده، پس از اجرای سیاست جدید ارزی، آنچه كه اكنون وجود دارد بازار غیررسمی ارز بوده كه معاملات آن قاچاق و غیرقانونی اعلام شده است. این در شرایطی است كه در صحبتی كه بین وی و سیف در مورد بازار ارز مطرح شده است، رئیس كل بانك مركزی گفته كه در مورد بازار ارز كه اكنون غیررسمی اعلام شده و قاچاق به حساب می آید، بانك مركزی بعنوان سیاست گذار ارزی نمی تواند ورود كند و بنابراین مسئول كنترل این بازار قاچاق نیست.
این اقتصاددان خاطرنشان كرد: وقتی كل یك بازار را قاچاق فرض می نماییم واضح است كه سیاست گذار ارزی نمی تواند به آن ورود كرده و ابعاد آن را كنترل كند؛ چراكه در حوزه وظایف آن نیست. این در شرایطی است كه اشكال اصلی به سیاست گذاری اولیه ارزی برمی گردد كه با این تصور شكل گرفته كه اینگونه می توان بازار ارز را كنترل كرد.1397/04/04
15:08:45
5.0 / 5
4573
تگهای خبر: بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی