Niazgah نیازگاه
آغاز تعیین تكلیف ۵ تعاونی منحل شده

شرایط متفاوت پرداخت سود به سپرده گذاران

شرایط متفاوت پرداخت سود به سپرده گذاران

نیازگاه: با شروع تعیین تكلیف سپرده گذاران كلان پنج تعاونی منحل شده، شرایط پرداخت سود سپرده از ابهامات آن به حساب می آید. به هر صورت اگر قرار باشد سودی پرداخت شود، مشروط به پاسخگویی دارایی های این موسسات و همینطور طبق سود متعارف شبكه بانكی خواهد بود.به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، از امروز (دوشنبه) مرحله جدیدی از تعیین تكلیف سپرده گذاران پنج تعاونی منحل شده فرشتگان، ثامن الحجج، افضل توس، وحدت و البرز ایرانی ها در دستور كار قرار گرفته و سپرده گذاران آنها می توانند طی زمانبندی پیش بینی شده با رجوع به شعب بانك ها و موسساتی كه تعهدات این تعاونی ها را برعهده دارند، وضعیت حساب های خویش را مشخص كنند. تا پیش از این و طی فرآیندی مرحله ای سپرده گذاران فرشتگان بعنوان بزرگترین زیرمجموعه موسسه كاسپین توانسته بودند تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان سپرده های خویش را تعیین تكلیف كرده و بالاتر از این مبلغ تا ۲۰۰ میلیون تومان دریافت كنند. همینطور در ثامن الحجج كه تعهدات آن برعهده بانك پارسیان است تا سقف ۳۰۰ میلیون و برای افضل توس، وحدت و البرز ایرانی ها كه تعهدات آنها به ترتیب برعهده بانك آینده، موسسه ملل و بانك تجارت است هم تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت شده بود و بالاترین از این رقم هم ۱۰۰ میلیون تومان دریافت كرده بودند، اما پس از گذشت چند ماه سرانجام تصمیم به تعیین تكلیف سپرده گذاران میلیاردی و به عبارتی كلان رسید؛ به صورتی كه قرار بر این شده سپرده گذاران تا سقف یك میلیارد تومان مانده حساب خویش را دریافت كنند و سایر مبالغ بالاتر از یك میلیارد تومان هم در همین حد تعیین تكلیف شده و سپرده دریافت كنند.

اما در دوره جدید موضوعی كه مورد توجه است به نحوه پرداخت سود سپرده های سپرده گذاران این موسسات برمی گردد كه در سال های گذشته در ازای دریافت سودهای بالا منابع خویش را در این موسسات سرمایه گزاری نموده و در زمانی كه منحل شدند تابحال سودی بابت پول خود دریافت نكردند. از این رو توقع دارند در هنگام تسویه حساب و تعیین تكلیف وضعیت خود سودهای قبلی را هم دریافت كنند. این در شرایطی است كه از ابتدای فرآیند تعیین وضعیت حساب های این موسسات همواره شرط پرداخت وجوه و البته سود مربوطه به پاسخگویی اموال و دارایی های موسسات بوده است؛ به صورتی كه برای تعاونی فرشتگان كه بدهی حدود ۸۶۰۰ میلیارد تومانی داشت و تا حداقل ۳۰۰۰ میلیارد تومان آن سود شناسایی نشده تلقی شد، پرداخت سود، یكی از چالش های بین سپرده گذاران و موسسه كاسپین بوده است. از این رو از ابتدای تعیین تكلیف سپرده گذاران این تعاونی بانك مركزی رسما اعلام نمود كه حداقل از شهریورماه سال ۱۳۹۴ كه این تعاونی منحل شده هیچ سودی به سپرده گذاران تعلق نخواهد گرفت و جریان هم به این صورت پیش رفت كه با سپرده گذاران فرشتگان در ازای اصل پول تسویه شد.

در رابطه با افضل توس، البرز ایرانی ها و همینطور وحدت در مراحلی كه تا پرداخت های ۱۰۰ میلیون تومانی پیش رفت، شرایط به صورتی بود كه برپایه سود تعدیل شده به آنها پرداخت انجام شد؛ به صورتی كه اگر تا پیش از این سودهای بالایی دریافت می كردند، در هنگام تسویه پس از انحلال سود پرداختی به آنها برپایه نرخ رایج سود بانكی یعنی ۱۵ درصد انجام شد. همینطور در مورد ثامن الحجج هم ظاهرا سودی با عنایت به آن كه منابع آن پاسخگو نبود پرداخت نشد؛ چون كه طبق آخرین آمار ثامن الحجج حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان سپرده جذب كرده بود كه باید این رقم از جانب بانك مركزی برای سپرده گذاران تعیین تكلیف و مطابق با دارایی ها و اموال آن پرداخت می شد.

اما در دور جدید پرداخت های میلیاردی با این حال كه جزئیات دقیقی از نحوه پرداخت سود به سپرده گذاران مشخص نشده است، نهاوندیان – معاون اقتصادی رییس جمهور – كه عضو كمیته نمایندگان سران سه قوا برای رسیدگی به وضعیت سپرده گذاران موسسات اعتباری است، در اعلام اخیر خود گفته بود كه در مرحله جدید تعیین تكلیف سپرده گذاران برپایه سود تعدیل شده صورت خواهد گرفت. این در شرایطی است كه آخرین پیگیری ها از این حكایت دارد كه در مورد هر پنج تعاونی پرداحت سود روال یكسانی ندارد؛ به صورتی كه به روال گذشته برای افضل توس، وحدت و البرز ایرانی ها پرداخت سود با نرخ متعارف یعنی ۱۵ درصد انجام می گردد و در مورد فرشتگان و ثامن الحجج با عنایت به این كه شناسایی دارایی ها و اموال درحال انجام بوده و فعلا پاسخگوی پرداخت سود سپرده ها نیست ظاهرا اصل پول پرداخت خواهد شد.

در مجموع تعیین تكلیف حساب ها و پرداخت وجوه سپرده گذاران این پنج تعاونی منحل شده باید برپایه منابع و دارایی های آنها انجام شده و از ابتدا هم روال اینگونه بوده است كه در ازای دارایی های شناسایی شده خط اعتباری از جانب بانك مركزی اختصاص پیدا می كند؛ در غیر این صورت مشخص است كه اگر منابعی وجود نداشته باشد امكان پرداخت سود برپایه خط اعتباری بانك مركزی وجود نخواهد داشت.
1397/03/21
19:16:50
5.0 / 5
4829
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , سپرده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی