Niazgah نیازگاه

وضعیت حراج و پیش فروش سكه در نوروز

وضعیت حراج و پیش فروش سكه در نوروز

نیازگاه: در تعطیلات نوروز با وجود توقف حراج سكه، پیش فروش همچنان ادامه خواهد داشت.به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، در سالی كه گذشت دو جریان پیش فروش و حراج سكه از جانب بانك مركزی در دستور كار قرار گرفت. به هر صورت نوسان نیمه دوم سال در بازارهای طلا و سكه شرایط را به سمتی پیش برد كه با افزایش قیمت سكه در بازار ركوردهای جدیدی برای آن به ثبت رسید و تا بیش از یك میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هر قطعه سكه تمام بهار آزادی فروش رفت.

با حبابی شدن قیمت این كالا كه تا بیش از ۲۰۰ هزار تومان پیش بینی می شد، از حدود سه ماه پیش حراج سكه تحت شرایطی خاص در بانك كارگشایی (زیرمجموعه بانك ملی) آغاز شد و متقاضیان می توانستند سه روز در هفته و راس ساعتی مشخص به بانك كارگشایی مراجعه نموده و در حراج شركت نمایند.

طبق پیش بینی ها هر روز حراج بانك مركزی قیمت اولیه سكه تمام و نیم سكه را برای آغاز اعلام می كرد و در نهایت به بالاترین قیمت همراه با ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به فروش می رسید. بسته های ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ تایی سكه های تمام و نیم در این حراجی به فروش رسید و طبق آخرین آمار در این مدت حدود ۴۴۰ هزار سكه از هر دو نوع فروش رفته است.

اما همزمان با فرا رسیدن تعطیلات نوروز بنابر گفته سلیمانی، مدیرعامل بانك كارگشایی فعلا حراج متوقف خواهد بود و البته از روز گذشته (دوشنبه) مراسم حراج برگزار نشد و تا آخر تعطیلات نوروز هم به همین روال خواهد بود اما این به مفهوم توقف نهایی حراج سكه نیست و پس از نوروز بانك مركزی مجدد در این مورد تصمیم گیری و در نهایت اطلاع رسانی خواهد شد.

در حراجی سكه عموما استقبال خوبی انجام شد و در مدت ابتدایی افراد گوناگون از خانوارها، صراف ها، دلال ها و... برای خرید در حراجی شركت می كردند كه به تدریج از شدت آن تا حدی كاسته شد، اما آخرین اطلاعات هم نشان داده است كه حراج همچنان پر رونق بوده است.

با وجود اینكه قیمت سكه از ابتدای حراج تا آخر آن كاهشی نشد و حتی افزایشی پیش رفت مدیران مربوطه اعلام نمودند كه اگر حراج سكه اتفاق نمی افتاد به صورت حتم قیمت ها بالاتر بود. در این بین افزایش قیمت دلار در بازار آزاد عامل اصلی برای افزایش قیمت سكه اعلام گردید. سكه در انتها حراجی تا قیمت یك میلیون و ۵۷۰ هزار تومان فروش رفت در این شرایط پیش بینی ها بر این است كه اكنون حباب سكه تا حدود ۵۰ هزار تومان كاهش یافته باشد.

پیش فروش ادامه دارد

اما سیاست دیگری كه بانك مركزی در ماه های پایانی سال برای سكه در پیش گرفت، پیش فروش بود. این در جریان نوسان شدید بازار ارز و تقاضای بالا برای خرید دلار اجرایی شد چون كه بانك مركزی این سیاست را عاملی برای جذب نقدینگی و حركت آن از سمت بازار ارز اعلام نمود.

پیش فروش سكه البته در دو نوع اتفاق افتاد؛ در مرحله اول كه اوایل بهمن ماه بود فروش قطعی انجام نمی شد یعنی متقاضی باید برای خرید سكه تمام بهار یك میلیون تومان پرداخت كرده و منتظر سررسید می شد كه در سررسید شش ماهه تمام مبلغ به قیمت روز باید تسویه اما شش درصد به آن تخفیف می خورد كه از جانب دیگر برای سررسید یك ساله هم باز به قیمت روز تسویه شده و این دفعه ۹ درصد تخفیف شامل صاحب سكه می شد كه این روال با استقبالی مواجه نشد و در ۲۸ بهمن ماه نوع دیگر پیش فروش در دستور كار قرار گرفت كه با فروش قطعی همراه بود. در این حالت برای سررسید شش ماهه سكه تمام بهار با قیمت قطعی یك میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و برای سررسید یك ساله با قیمت قطعی یك میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به متقاضی فروخته می گردد كه هیچ مالیات بر ارزش افزوده ای به همراه نداشته و مابه التفاوت با بازار در زمان فروش هر چه كه باشد نصیب خریدار خواهد شد. از این روش استقبال بهتری نسبت به نوع فروش غیرقطعی انجام شده است.

آمارهای جدیدی مرتبط با پیش فروس سكه منتشر نشده اما در یكی دو هفته گذشته اعلام گردید كه بیش از ۶۰۰ هزار قطعه پیش فروش شده است.

بر این اساس، پیش فروش سكه به غیر از روزهای تعطیل در روزهای نوروز در مابقی روزها به روال قبل در بانك ملی ادامه دارد.
1397/01/01
12:43:54
5.0 / 5
4615
تگهای خبر: افزایش , بازار , بانك , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی