Niazgah نیازگاه

عقبگرد شاخص كل بورس با وجود بازگشایی 2 نماد بانكی

عقبگرد شاخص كل بورس با وجود بازگشایی 2 نماد بانكی

نیازگاه: بازگشایی نماد معاملاتی بانك صادرات و پارسیان امروز باعث شد شاخص بورس اوراق بهادار تهران با افت نسبتا شدیدی مواجه شود. امروز بار دیگر سهامداران خرد بانكی چوب عدم مدیریت صحیح مدیران بازار پول و سرمایه را خوردند.به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، در حالی مشكلات موجود در بازار پول ایران هر روز بیشتر می گردد كه این مشكلات در بازارهایی همچون بازار سرمایه هم نمود پیدا كرده است. نمونه آن زیان دهی بانك ها و عدم برگزاری مجامع عمومی شان است این مورد مدت هاست سبب شده نمادهای بانكی متوقف شوند و پس از بیش از یك سال توقف قیمت سهامشان تا نصف كاهش یابد.

در چنین شرایطی سهامداران خرد بانك ها می بینند كه ماه ها و حتی سال ها سرمایه شان بلوكه شده و حتی پس از این مدت نه تنها سودی نداشتند بلكه قیمت سهامشان تا نصف كاهش یافته است، این مورد تجربه تلخی را برای سهامداران خرد بانك ها رقم زده است البته این تجربه تلخ به سهامداران بانكی محدود نمی گردد و دامن خیلی از سهامداران را گرفته است برای نمونه سهامداران شركت "های وب" مدت ها است كه با بلوكه شدن سرمایه شان مواجهند.

در چنین شرایطی متولیان بازار سرمایه انتظار دارند مردم عادی در بازار سهام سرمایه گذاری كنند. اگر این سرمایه گذاری ها به صورت مستقیم باشد شرایط به مراتب بدتر خواهد بود و اگر حتی به صورت غیر مستقیم باشد و با استفاده از خرید صندوق های سرمایه گذاری صورت گیرد باز هم آن سرمایه گذاری ها موفق نمی گردد. سرمایه گذاری در بازارهای موازی سود بهتری را می تواند برای عامه مردم رقم بزند.

امروز هم زمان با بازگشایی نماد بانك صادرات ایران و بانك پارسیان شاخص كل بازده نقدی و قیمتی ۷۸۸ واحد كاهش پیدا كرد و به نیمه كانال ۹۵ هزار واحدی رسید. یكی از عوامل اثرگذار كاهش دماسنج بازار سرمایه بازگشایی نماد بانك صادرات ایران بود به صورتی كه این نماد به تنهایی ۷۱۷ واحد در كاهش نماگر بازار تاثیر داشت. بعد از این نماد هم بانك پارسیان كه بعد از یك سال بازگشایی شده، ۶۹ واحد تاثیر كاهنده روی دماسنج بازار سرمایه داشت و بعد از آنها بانك ملت و فولاد مباركه اصفهان تلاش كردند شاخص ها را به سمت پایین هدایت كنند.

در نماد بانك صادرات ایران شاهد بیش از ۴۹ درصد كاهش در قیمت پایانی بودیم به صورتی كه این سهام بعد از یك سال و هشت ماه توقف، ۵۱ تومان داد و ستد شد و امروز هم با اتمام ساعات معاملاتی صف خرید میلیونی را دید. ۵۴ درصد از عرضه های این سهم را سهامداران حقیقی و ۱۰۵ درصد را سهامداران حقوقی انجام داده اند. این در شرایطی است كه بیش از ۵۲ درصد از سهم ها را حقوقی ها خریداری نموده اند.

شاخص آزاد شناور هم ۱۰۳۳ واحد افت كرد و به رقم ۱۰۲ هزار و ۳۶ واحدی رسید. شاخص بازار اول هم با ۹۰۹ واحد كاهش همراه شد، اما شاخص بازار دوم با ۱۵۰ واحد رشد به رقم ۲۰۵ هزار و ۶۲۹ بسنده كرد.

صنایع پتروشیمی خلیج فارس، صنعتی و معدنی گل گهر و ایران خودرو هر یك به ترتیب با ۵۱، ۲۴ و ۲۴ واحد تاثیر مثبت تلاش كردند شاخص كل را در سطح بالاتری نگه دارند.

سهم ها در گروه محصولات شیمیایی امروز با حدود یك درصد افزایش یا كاهش در قیمت پایانی مواجه بودند البته در این گروه بیشتر سهم ها روند كاهش قیمت را تجربه كردند و شاهد داد و ستد ۲۹ میلیون سهم به ارزش بیش از ۹ میلیارد تومان بودند.

اما در گروه كانه های فلزی روند قیمت سهم ها عموما افزایشی بود در گروه فلزات اساسی هم افزایش قیمت بیشتر به چشم می خورد. البته این افزایش عموما كمتر از یك درصد بود. در گروه خودرو و ساخت قطعات هم تعداد زیادی از سهم ها با روند كاهش قیمت همراه شدند. در این گروه ۱۶۱ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۸ میلیارد تومان داد و ستد شد.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۲۴۷ میلیارد تومان و حجم معاملات به یك میلیارد و ۳۸۲ سهم و اوراق مالی رسید.

آیفكس هم با ۲.۵ واحد رشد رقم ۱۰۸۰ واحدی را تجربه نمود. ارزش معاملات فرابورس ایران به عدد ۴۲۳ میلیارد تومان دست یافت و حجم معاملات ۲۲۷ میلیون سهم و اوراق مالی را تجربه نمود.
1396/12/24
18:53:40
5.0 / 5
4656
تگهای خبر: افزایش , اوراق , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی