Niazgah نیازگاه
گوشی های ماجراساز؛

بی حرمتی به نمایندگان ایران پاسخ داده می شود، بساط سامسونگ جمع شود

بی حرمتی به نمایندگان ایران پاسخ داده می شود، بساط سامسونگ جمع شود

نیازگاه: ماجرای گوشیهای دردسرساز المپیك زمستانی پیونگ چانگ، دهن‎ كجی دوباره برندهای كره ای به ۸۰ میلیونی ایران است؛ همان كمپانی هایی كه بخش های عظیمی از بازار ایران را قبضه كرده اند.خبرگزاری مهر- گروه اقتصادی: سامسونگ باز هم مساله ساز شد. این دفعه با گوشیهای دردسرسازش در المپیك زمستانی پیونگ چانگ. همان برندی كه سال ها است بازار لوازم خانگی و صوتی و تصویری ایران را قبضه كرده و بدون پرداخت كمترین حقوق و عوارض گمركی، بخش عمده ای از كالاهای قاچاق بازار را هم به خود مختص كرده است. اكنون اما، گوشی هایش دردسرساز شده و توهین بزرگی را به هشتاد میلیون ایرانی آن هم در یك عرصه بین المللی، مرتكب شده است.
ماجرا البته چند گوشی كم ارزش آن هم برای مدال سازانی باارزش نیست؛ ماجرا بی حرمتی است كه به نمایندگان یك ملت بزرگ شده است؛ باآنكه رفتارهای سخیف بعضی از مسئولان دولتی ایران را هم به دنبال داشته است. ماجرا از این مقرر است كه این برند كره ای، اسپانسر بازی های المپیك زمستانی پیونگ چانگ شده و به هر یك از حاضران در این دوره از بازی ها، یك گوشی هدیه داده است؛ اما این هدیه با تبعیض توزیع شده است و ورزشكاران كره شمالی و ایران از آن بی بهره مانده اند.
تمام اینها در شرایطی است كه سامسونگ حداقل در فروش لوازم خانگی و صوتی و تصویری به خصوص گوشیهای تلفن همراه، بازار ایران را قبضه كرده و باوجود هشدارها و قول و قرارهایی كه مقامات ایرانی برای آنها داشته اند، اما هنوز هم به انحاء مختلف، خیلی از تولیدات این كشورها به صورت وارداتی و بدون تولید داخلی آن، وارد ایران می شوند و سهم بازار را از خیلی از همتایان و تولیدات ایرانی می ستانند؛ به خصوص اینكه در حوزه قاچاق برخی كالاها همچون گوشیهای تلفن همراه هم، این برند، بیشترین حجم قاچاق را به ایران داشته و در مقابل، بدون پرداخت حقوق و عوارض گمركی، هر سال حجم بالایی از تولیدات خویش را روانه بازار ایران می كند.
دهن كجی سامسونگ به خوش خدمتی وزرای ایرانی/وقتی قاچاقچی بزرگ را می بخشیم!
دی ماه سال گذشته بود كه محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت اول حسن روحانی، برای خوش خدمتی به كره ای ها، جریمه ۳ هزار میلیارد تومانی این برند مشهور كره ای را بخشید و باآنكه گمرك جمهوری اسلامی ایران، آن را متخلف شمرده بود، اما تصمیم گرفت كه نه فقط این جریمه بخشیده شود، بلكه این برند كره ای باز هم با ایران ارتباط داشته باشد و كالاهای خویش را در بازار ایران عرضه نماید ؛ در صورتی كه اكنون، همین شركت در یك گردهمایی بین المللی، تمام این خوش خدمتی های ایران را نادیده می گیرد و به بهانه تحریم، به ملت ایران توهین می كند.
آن روزها به استناد اسناد گمركی، این برند كره ای با دور زدن قاعده دو ــ الف اقدام به واردات قطعات از گمركات كرده است كه با بررسی های به عمل آمده در گمرك ایران و دایر شدن كارگروه حسابرسی بعد از ترخیص، تخلف شركت شناسایی شد و می بایست برای جبران حقوق پایمال شده دولتی، حدود سه هزار میلیارد تومان جریمه را پرداخت كند؛ اما درست بر خلاف انتظار و تصور عمومی، محمدرضا نعمت زاده وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه ای به گمرك ایران خواهان رفع مشكل به وجود آمده برای این شركت كره ای شد.
آن زمان نعمت زاده در نامه دردسرساز خود، به این امر استناده كرده بود كه «گمرك ایران با استناد به قاعده ۲ ــ الف از قواعد تفسیری سیستم هماهنگ شده، قطعات وارداتی شركت مذكور را كه در خط تولید به منظور تولید كالای نهایی به كار می رود، مشمول پرداخت حقوق ورودی كالای كامل آن هم با مأخذ دو برابر حقوق ورودی (به استناد قرار گرفتن كالا در طبقه بندی گروه ۱۰) و همینطور متعاقب آن پرداخت جرایم نموده است.
نظر به اینكه قطعات وارداتی جهت تولید كالای نهایی همچون یخچال، یخچال فریزر، لباسشویی و غیره بوده و برای تبادل آن به محصول نهایی تحت عملیات كاری مختلف (مونتاژهای فرعی و اصلی، جوشكاری، شارژ گاز و تست نهایی و غیره) قرار گرفته و نهایتاً به تولید كالای نهایی منجر می گردد، بنابراین قاعده (۲ ــ الف) در این ارتباط موضوعیت ندارد، لازم به توضیح است كه دفتر بازبینی و حسابرسی گمرك ایران طی نامه ای به استناد ماده ۱۴۳ قانون امور گمركی، شركت فوق را مشمول پرداخت جرایم با شرایط پیش گفته دانسته است كه اساساً برپایه توضیحات فوق الذكر بایستی نسبت به تجدید نظر در این رابطه اقدام فوری به عمل آمده و اصلاح لازم صورت گیرد«.
در بخش دیگری از این نامه وزیر وقت صنعت تاكید شده بود كه «این شركت در جهت سیاست های وزارت متبوع، نسبت به تكمیل خطوط لباسشویی با فن آوری روز دنیا اقدام نموده و در نظر دارد با سرمایه گذاری جدید و تولید انواع یخچال و یخچال فریزر نسبت به توسعه خطوط تولید و ساخت داخل محصولات مذكور اقدام نماید.»
وقتی عذرخواهی باب نیست!
سال ۹۰ بود كه پخش یك تیرز مساله دار در تلویزیون رژیم صهیونیستی با محوریت تبلت های سامسونگ با واكنش تند نمایندگان مجلس شورای اسلامی مواجه گردید. داستان از این قرار بود كه یك شركت اسرائیلی برای تبلت های جدید كمپانی كره جنوبی «سامسونگ» ساخته بود و در آن، ادعای بمباران آسان سایت های هسته ای ایران را مطرح كرده بود؛این اقدام با واكنش تند نمایندگان وقت مجلس شورای اسلامی ایران مواجه گردید و آنها تهدید به قطع ارتباط تجاری با شركت «سامسونگ» كرده اند.
شركت رسانه ای و ارتباطات اسرائیلی «هات» كه عرضه دهنده خدمات تلویزیونی، تلفنی و اینترنتی به صهیونیست ها بود، با استفاده از كمدین های یك مجموعه تلویزیونی پربیننده اسرائیلی، در تبلیغی برای به فروش رساندن تبلت جدید «سامسونگ»، این تبلت را در دست كمدین های یك مجموعه تلویزیونی پربیننده اسرائیلی نشان داده است كه یك اپلیكیشن آن به آسانی فشار یك انگشت، تأسیسات هسته ای اصفهان را منفجر می كند.
نمایندگان وقت مجلس اظهار می كردند كه تهیه این فیلم تبلیغاتی آن هم اندك زمانی بعد از به شهادت رساندن مصطفی احمدی روشن، كارشناس هسته ای كشورمان و این مسئله كه جامعه ایران در این تبلیغ به صورتی «ابتدایی» به تصویر كشیده، امری «تحقیر آمیز» است.
ارسلان فتحی پور، رییس كمیسیون انرژی مجلس ایران در آن برهه گفته بود كه طرحی با هدف قطع واردات تولیدی های شركت «سامسونگ» از كره جنوبی را در دست تهیه دارند تا این شركت به خاطر تبلیغ «ضد ایرانی» «مجازات» شود.
با این وجود دفتر شركت «سامسونگ» در دوبی كه با ایران در ارتباط می باشد، در بیانیه ای این تبلیغ را نكوهش و از آن اعلام برائت كرد و دفتر سامسونگ در تهران هم تاكید كرد كه این كمپانی هیچ ارتباطی با این تبلیغ ندارد. اما خبری از عذرخواهی نبود.
دنیا با بی احترامی برندها چه می كند؟
البته توهین برندها به یك كشور، نخستین بار نبوده و آخرین بار هم نخواهد بود، اما در تمام كشورها، چنین توهین ها و گستاخی هایی، با بهترین و سریعترین واكنش از جانب مقامات مسئول مواجه می گردد. درست همین چند روز پیش بود كه مرسدس بنز، برندی مقتدر در آلمان، به خاطر آنكه در یكی از تبلیغ هایش از نقل قول دالایی لاما بهره برده بود، مجبور به عذرخواهی از چینی ها شد.
این تبلیغ كه در اینستاگرام پخش شده بود، یك مرسدس بنز را در ساحل دریا نشان می داد كه جمله « به وضعیت ها از همه زاویه ها نگاه كنید و خواهید دید كه ذهنتان بازتر خواهد شد.» بالای آن نوشته شده بود؛ در صورتی كه پكن سال ها است كه دالایی لاما را متهم به این می كند كه او، «یك گرگ در لباس راهب» است و تلاش می كند تا با«تروریسم معنوی» استقلال تبت را به دست بیاورد.
نكته جالب اینجا است كه اینستاگرام در چین فیلتر است و این شركت پس از واكنش چینی ها در شبكه اجتماعی ویبو از آنها عذرخواهی كرده است.
آیا سامسونگ از جانب ایران تحریم می شود؟
بعد از توهین تازه سامسونگ، برخی بیانیه ها در فضای مجازی منتشر گردید كه بر اساس آن، كمپانی سامسونگ توضیحاتی را ارائه كرده و بیانیه ای رسمی برای این اقدام خود صادر كرده است، بیانیه ای كه باآنكه در فضای مجازی دست به دست چرخید، اما ردپایی از آن در سایت رسمی این كمپانی كره ای دیده نمی گردد.
یك فعال اقتصادی در این میان در گفتگو با خبرنگار مهر معتقد می باشد كه این بیانیه رسمی از جانب شركت سامسونگ نیست و نمی توان آن را بر روی سایت این شركت ملاحظه كرد، بلكه تصور می رود كه از جانب برخی ذی نفعان سامسونگ در ایران انتشار یافته باشد تا قائله را بخواباند و كار را خاتمه دهد؛ این عده در تلاش هستند از منافع چند میلیارد دلاری سامسونگ در ایران كاسته نشود.
البته وزارت امور خارجه هم به دنبال این اقدام، سفیر كره جنوبی در ایران را احضار كرده است، اما تا این لحظه بیانیه ای رسمی از جانب این كمپانی منتشر نشده است. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در این رابطه اعلام نموده كه به دنبال انتشار خبری در خصوص تصمیم مسئولین كمیته بین المللی المپیك و شركت سامسونگ كره جنوبی در خصوص مستثنی قرار دادن ورزشكاران ایرانی در كنار ورزشكاران كره شمالی شركت كننده در بازی های المپیك زمستانی پیونگ چانگ از دریافت هدایای شركت كره ای سامسونگ به بهانه تحریم های بین المللی، شب گذشته كیم سونگ هو سفیر كره جنوبی در تهران توسط محمود فرازنده، دستیار وزیر امور خارجه و مدیر كل آسیا و اقیانوسیه به وزارت امور خارجه فراخوانده شد.
وی به این نكته اشاره نموده است كه در این دیدار، مراتب اعتراض شدید وزارت امور خارجه و جمهوری اسلامی ایران نسبت به این رفتار غیر اخلاقی و مغایر با روح حاكم بر بازی های المپیك كه شعار خویش را ورای رنگ، دین، نژاد و سیاست قرار داده، به وی اعلام گردید. در این دیدار خاطر نشان شد در صورتی كه شركت سامسونگ مراتب عذرخواهی خویش را از این اقدام نابخردانه اعلام نكند، این مورد شدیدا بر روابط تجاری شركت سامسونگ با جمهوری اسلامی ایران تاثیر خواهد گذاشت.
سفیر كره جنوبی ضمن ابراز تاسف فراوان در این دیدار اعلام نموده كه طی تماس های مكرر با مقامات ذیربط در وزارت امور خارجه و دولت كره جنوبی و شركت سامسونگ مبحث را بدلیل اهمیت و حساسیت دنبال كرده و طبق اظهارات مقامات رسمی دولت كره جنوبی و شركت سامسونگ هیچ گونه دخالتی در بروز این سوء تفاهم و توزیع اقلام اهدایی بعنوان اسپانسر این بازیها نداشته اند.
اكنون برخی منابع آگاه در وزارت ارتباطات، خبر از این داده كه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به دنبال آن است تا در صورتیكه شركت سامسونگ عذرخواهی رسمی نكند، پیشنهاد عدم ثبت گوشیهای سامسونگ در كشور را در كارگروه مربوطه مطرح و از ورود این برند به كشور جلوگیری نماید.
واكنش مسئولان ایرانی به پرونده گوشیهای دردسرساز
در این میان مسئولان زیادی مرتبط با پرونده گوشیهای دردسرساز سامسونگ در المپیك زمستانی موضع گرفته اند كه البته بعضی از آنها جای تامل دارد، اما برخی دیگر، قاطعیت برخی مسئولان ایرانی مرتبط با این مورد را نشان داده است.
صالحی امیری، رئیس كمیته ملی المپیك دستور خرید گوشی برای المپیكی ها را می دهد و رئیس سازمان فنی و حرفه ای از لغو احتمالی تفاهم نامه های در رابطه با این برند كره ای می دهد. محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت بعنوان متولی تولید هم اعلام نموده كه گوشی تلفن همراه سامسونگ خویش را كنار خواهد گذاشت.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام نموده كه این جای تعجب است كه صادرات گوشی سامسونگ به ایران مشمول تحریم ها نشده ولی هدیه چند دستگاه گوشی به ورزشكاران المپیكی ایران با ممنوعیت مواجه می شود
رئیس كمیته ملی المپیك هم در یك واكنش عجیب، تامل برنگیز و توهین آمیز دستور داده تا نسبت به خرید چهار گوشی و همینطور دلجویی از ورزشكاران اعزامی كشورمان اقدام گردد.
سلیمان پاك سرشت، رئیس سازمان فنی و حرفه ای كه تا كنون تفاهم نامه های متعددی با شركت سامسونگ در ایران در مورد عرضه آموزش های مهارتی در زمینه تعمیر انواع تجیهزات این شركت منعقد كرده، به دنبال این اقدام اعلام نموده است كه اگر سامسونگ تا ساعت ۲۴ شب گذشته(پنجشنبه) عذرخواهی و جبران نكند، سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور همه همكاری ها با این شركت را تعلیق می كند.
و در نهایت، باید منتظر ماند و دید كه آیا سامسونگ رسما و با انتشار یك بیانیه رسمی از مردم ایران و ورزشكاران ایرانی عذرخواهی می كند و آیا این دفعه، مسئولان ایرانی موضعی مقتدرانه در برابر این دهن كجی خواهند گرفت یا تنها به كنار گذاشتن معدود گوشیهای خود برای پاسخ به این توهین، بسنده كرده و راه را برای توهین های بعدی هموارتر می كنند.

1396/11/20
22:30:19
5.0 / 5
4712
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , دولت , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی