Niazgah نیازگاه

مانع ترانزیت خودرو بین مناطق آزاد كدام شرط است؟

مانع ترانزیت خودرو بین مناطق آزاد كدام شرط است؟

نیازگاه: درخواست مناطق آزاد برای ترانزیت خودرو بین خود، در اجرا با ممانعت گمرک در مناطق روبه رو شده و در حالی از گمرک ایران خواسته اند تا گمرکات اجرائی را در جریان تفاهمنامه ای در خصوص بلامانع بودن این ترانزیت قرار دهد که ظاهرا مشکل عدم اطلاع از این تفاهم نامه نیست بلکه چهار شرط تعیین شده از طرف گمرک ایران است که با رعایت آن نقل و انتقال خودرو بین مناطق برمبنای تفاهم نامه صورت گرفته موافقت خواهد شد، حال اینکه کدام شرط از ثبت سفارش تا انتقال خودروی لوکس و آمریکایی رعایت نشده و مانع این جابجایی کجاست، در ابهام قرار دارد.به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، در ابتدای آبان ماه سال ۱۳۹۸ تفاهم نامه ای بین شورای عالی مناطق آزاد و پلیس راهور ناجا بمنظور فراهم کردن تمهیداتی برای اجرای طرح های راهنمایی و رانندگی و بسترهای مدیریتی واحد و هماهنگ در مناطق آزاد منعقد می شود که در چند بندی از نقل و انتقال خودرو بین مناطق و البته ورود موقت خودرو ها مورد توجه قرار گرفته است.

به استناد این تفاهمنامه است که درخواست هایی برای نقل و انتقال خودرو بین مناطق آزاد مطرح ولی ظاهرا در مواردی با ممانعت گمرکات اجرائی مواجه می شود، موضوعی که مورد گله شورای عالی مناطق آزاد قرار گرفته و طی نامه ای به معاونت فنی گمرک ایران اینگونه اعلام می شود که" به دنبال درخواست های صورت گرفته سازمان های مناطق برای ترانزیت خودرو فی درخلال مناطق با این مساله موافقت و اقدام لازم صورت گیرد. "

اما اینکه موضوع تفاهم نامه برای ترانزیت خودرو بین مناطق آزاد چیست که شورای عالی مناطق آزاد و سازمان های مربوطه بر آن تاکید دارند، با مروری بر توافق صورت گرفته بین پلیس راهور ناجا و شورای عالی مناطق آزاد مشخص می شود که در بند (۳) ماده «ب» آمده که " درباب نقل و انتقال خودرو های بین مناطق آزاد در صورت موافقت سازمان های متبوعه با رعایت شرایط و ضوابط در رابطه با شماره گذاری اقدام لازم صورت گیرد. "

بر این اساس جمالی-معاون اقتصادی شورای عالی مناطق آزاد- به ارونقی-معاون فنی گمرک ایران- اینگونه اعلام می کند که با وجود پیگیری های مستمر فعالان اقتصادی مناطق و عدم اطلاع گمرکات اجرائی از مفاد این صورت جلسه ضرورت دارد تا به کلیه گمرکات مستقر اجرائی در مناطق هفت گانه آزاد به قید فوریت ابلاغ شود.

در حالی اعلام می شود که بی اطلاعی گمرکات اجرائی مانع از اجرای مفاد تفاهمنامه برای ترانزیت خودرو بین مناطق شده که پاسخ معاون فنی گمرک ایران نشان میدهد که اینطور نیست بلکه باید این ترانزیت برمبنای شرایط تعیین شده از طرف گمرک که در شهریورماه امسال ابلاغ گردیده صورت بگیرد و در صورت رعایت این موارد بلامانع است.

براین اساس خودروهایی قابل نقل و انتقال درخلال مناطق آزاد هستند که قبلا در یکی از مناطق با رعایت مقررات مربوطه وارد و در آن منطقه شماره گذاری شده باشد. همین طور ارائه موافقت کتبی سازمان های مناطق آزاد مبدا و مقصد به گمرک مبدا ترانزیت الزامی است.

از سویی انتقال خودرو با برندهای لامبورگینی، فراری، پورشه، هامر، مازراتی و بوگاتی همین طور سایر خودرو های دارای برند آمریکایی، ساخت و یا با مبدا آمریکا امکان پذیر نیست.

همچنین تاکید شده که ترانزیت خارجی سایر خودرو ها مشروط به ثبت سفارش به مقصد منطقه مورد نظر و با استعلام و کسب موافقت دفتر واردات شده است و ترانزیت خودرو ها باید بر روی وسائل نقلیه صورت گیرد.

یکی از مواردی که در این رابطه مطرح است به انتقال برندهای خودرو و به عبارتی خودرو های لوکس و امریکایی بر می گردد که ممنوعیت آن از طرف گمرک مورد تاکید قرار دارد، در صورتیکه در تفاهمنامه بین شورای عالی مناطق آزاد و پلیس راهور ناجا به مدل خودرو اشاره ای نشده است.

با این حال آخرین اظهارات معاون اقتصادی شورای عالی مناطق آزاد در این رابطه بر این تاکید دارد که با وجود مکاتبات صورت گرفته با گمرک ایران برای ترانزیت خودرو بین مناطق، نه شورا و نه مناطق هیج درخواستی برای ترانزیت خودروی آمریکایی فی درخلال مناطق آزاد نداشته اند و تا حالا درخواستی برای جابجایی خودرو های آمریکایی از یک منطقه به منطقه دیگر به دبیرخانه شورای عالی واصل نشده است.

به هر ترتیب ظاهرا گمرکات اجرائی در جریان درخواست ترانزیت خودرو بین مناطق آزاد با مواردی مواجه بودند که با شرایط ابلاغی گمرک ایران برای ترانزیت خودرو ها بین مناطق مطابقت نداشته و مانع از انتقال شده اند، حال اینکه این ممانعت به سبب عدم ثبت سفارش، خودروی لوکس یا آمریکایی بودن و یا چه مشکل دیگری صورت گرفته معین نیست و گمرک ایران باید درباره آن توضیح دهد.

منبع:

1399/10/14
19:33:11
0.0 / 5
1091
تگهای خبر: اقتصاد , گمرك , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی