Niazgah نیازگاه
معاون شركت سپرده گذاری مركزی خبر داد:

وام ۵ بانك دولتی به ۳۰ میلیون سهام دار عدالت در آینده نزدیك

وام ۵ بانك دولتی به ۳۰ میلیون سهام دار عدالت در آینده نزدیك

معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی اظهار داشت: 30 میلیون از مشمولان سهام عدالت که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب نموده اند می توانند از شروع ماه آتی از بانکهای دولتی وام خرد دریافت یا مبادرت به خرید کالا کنند.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از بازار سرمایه ایران، «علیرضا ماهیار» درباره چگونگی استفاده از کارت های اعتباری سهام عدالت اضافه کرد: این کارت ها مانند کارت های اعتباری است که دولت به کارمندان خود برای خرید کالا ارائه می کند، اما تفاوت آن این است که دارندگان این نوع کارت ها می توانند بجای خرید کالا درخواست وام خرد از بانک ها کنند.
وی با اعلان اینکه پنج بانک دولتی و نیمه دولتی بانک ملی، پست بانک، ملت، صادرات و تجارت در ارائه کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت اعلام آمادگی کرده اند، گفت: برخی بانکهای خصوصی نیز برای پرداخت وام خرد بوسیله کارت های اعتباری سهام عدالت پای کار آمده اند.
وام خردی که نیاز به ضامن ندارد
معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی، مکانیزم پرداخت وام خرد توسط بانک ها به دارندگان کارت اعتباری سهام عدالت را با سود ۱۸ درصدی، البته بدون ضامن عنوان نمود و اظهار داشت: مزیت دریافت چنین وامی این است که سهام شخص بجای ضامن وام وثیقه می شود و متقاضی دیگر نیازی به ضامن ندارد.
«علیرضا ماهیار» افزود: کارت های اعتباری سهام عدالت برای سهامدارانی است که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب نموده اند و تعداد آنان نزدیک به ۳۰ میلیون نفر برآورد شده است.
معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی افزود: این پروسه به صورت تمام الکترونیک از مبدا بانکهای عامل تا مقصد که شرکت سپرده گذاری و بازار سرمایه هستند، خواهد بود.
دریافت کنندگان کارت اعتباری سهام عدالت باید سجامی باشند
وی اضافه کرد: افرادی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب نموده اند، باید در سامانه سجام ثبت نام کرده باشند و بعد از احراز هویت در اپلیکیشن های مربوط به بانکهای عامل و پس از آن که شرکت سپرده گذاری، سجامی بودن فرد را برای بانک تایید نمود، می توانند دارایی خودرا مشاهده کنند تا متوجه شود چقدر دارایی سهام عدالت دارند و متناسب با آن، فرم مربوطه را داخل سیستم بانک پر کنند.
ماهیار افزود: در حقیقت فرد بدون نیاز به مراجعه حضوری متوجه می شود که می تواند تا چه میزان تسهیلات دریافت کند.
این مقام مسوول درباره چگونگی دریافت کارت اعتباری سهام عدالت، اظهار داشت: برخی بانک ها سرویس اپلیکشن لازم را برای ورود اینترنتی مشمولان پیاده سازی کرده اند که این افراد جهت استفاده از مزایای این طرح می توانند از این طریق مبادرت به دریافت وام کنند، همین طور برخی دیگر از بانک ها مقرر است بوسیله کارت های بانکی که در دست مردم اقدام نمایند.
معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی درباره میزان تسهیلاتی که از طرف بانک ها اعطا می شود، اظهار داشت: برخی بانک ها ۶۰ درصد ارزش روز دارایی فرد و برخی تا ۱۰۰ درصد هم برای اعطای تسهیلات پیش بینی کرده اند که مکانیزم آن بستگی به بانک عامل دارد، در نهایت درخواست فرد به شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال می شود.
ماهیار اظهار داشت: این درخواست ها به صورت تجمعی بوده و بحث توثیق مکانیزه اتفاق می افتد و بعد از آن شرکت به بانک اعلام می کند که سهام فرد توثیق شد و بانک می تواند به سهامدار اعتبار دهد.
به گفته وی، بعضی از بانک ها در نظر دارند این مبلغ را در قالب شارژ کردن کارت عادی مشتریان، برخی کارت خرید و برخی بوسیله روش های نوین پرداخت، شارژ کنند.
پیاده سازی سرویس اپلیکیشن برای دسترسی مردم به کارت اعتباری
معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی، در مورد زمان آغاز پروسه مذکور نیز گفت: بحث های حقوقی و تعاملات بین شبکه بانکی، شرکت سپرده گذاری و بازار سرمایه این پروسه از بحث های فنی آن پیچیده تر است، برای اینکه برای اولین بار است و باید پروتکل های حقوقی به شکلی باشد که بحث ارتباطات و ذی نفعان و عاملیت فرد وثیقه گذار و وثیقه گیر کاملا مشخص شود.
وی افزود: باید بحث احراز هویت الکترونیک پیاده سازی شود و معاونت حقوقی شرکت سپرده گذاری در حال تدوین نهایی سازی این موضوعات است. در این راستا با چند بانک تعاملات اولیه انجام شده و برخی بانک ها تا بخش زیادی سرویس را پیاده سازی کرده اند.
به گفته ماهیار، پس از آن که اولین قرارداد نهایی شود، مردم می توانند از مزایای این کارت اعتباری تا اختتام آذرماه بهره مند شوند.
ارزش سهام عدالت به ۲۰ میلیون هم می رسد
بنا به این گزارش، ارزش سهام عدالت تا روز گذشته سه شنبه ۱۸ آذر ماه (سهام ۵۳۲ هزار تومانی) حدود ۱۱ میلیون و ۳۸ هزار تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته بیش از ۴۴ هزار تومان افزایش یافت.
این در حالی است که بگفته کارشناسان با رونق بخشی بازار سرمایه، بی شک ارزش سهام عدالت بالا می رود و حتی تا رسیدن به ۲۰ میلیون تومان دور از ذهن نیست.
مسوولان بارها به مشمولان سهام عدالت هشدار دادند که سهام خودرا نفروشند چونکه این سهام می تواند یک نوع سرمایه گذاری و دارایی مناسب برای آنان باشد و از مزایای آن بهره مند شوند.
این در حالی است که برخی افراد که سهام عدالت خودرا فروختند با دریافت خرد خرد پول آن هم در فرایندی طولانی روبه رو شده و بهره چندانی از آن نبرده اند.
البته توکلی، رئیس اتحادیه تعاونی های سهام عدالت کشور مدتی پیش با تاکید بر اینکه همچنان سفارش ما بر پرهیز از فروش سهام است تا ارزش واقعی آن مشخص شود، اشاره کرد: سهام عدالت در آینده برای امورات روزانه، ضمانت نامه بانکی، تضامین و سپرده استفاده خواهد شد که تاکید مجدد بر پرهیز از فروش آنست.


1399/09/19
17:35:22
5.0 / 5
1074
تگهای خبر: افزایش , اینترنت , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی