Niazgah نیازگاه

صعود دلار در بازارهای جهانی

صعود دلار در بازارهای جهانی

نیازگاه: ارزش دلار مقابل خیلی از همتایانش افزایش پیدا كرد.


به گزارش نیازگاه به نقل از رویترز، تنش های تجاری بین اتحادیه اروپا و آمریکا ممکنست بار دیگر شعله ور شود. اتحادیه اروپا با انتقاد از رویکرد آمریکا در مذاکرات و اشاره به پیشرفت اندک در مذاکرات طرفین اعلام نموده است حدود چهار میلیارد دلار تعرفه تجاری بیشتر بر روی واردات خود از آمریکا وضع خواهدنمود. قبل از این سازمان تجارت جهانی در پرونده شکایت اتحادیه اروپا از آمریکا، حق را به این اتحادیه داده بود. با این وجود اتحادیه اروپا اعلام نموده است در صورتیکه آمریکا از موضع قبلی خود در اضافه کردن تعرفه ها عقب نشینی کند، تعرفه های جدید اروپا نیز ملغی خواهد شد.
در زمان دولت ترامپ روابط بین اروپا و آمریکا به شدت متشنج شده بود و انتخاب بایدن نیز با استقبال اروپایی ها روبه رو شده است. پیتر آلتمایر- وزیر اقتصاد آلمان در همین رابطه اظهار داشت: امید داریم که دولت جدید آمریکا باردیگر به نظام بین المللی چندجانبه بازگردد و به تعهدات خود در این حوزه عمل کند تا با همکاری هم بتوانیم به راهکارهایی مناسب برای حل و فصل اختلافات دست پیدا نماییم.
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بعد از کش و قوس های فراوان در حال رسیدن به ایستگاه پایانی است و جو بایدن- معاون اول دوره اوباما و نامزد حزب دموکرات موفق شد با عبور از ۲۷۰ رای الکترال لازم، رئیس جمهور جدید آمریکا لقب گیرد. بایدن با فتح ایالت کلیدی پنسیلوانیا و نیز نوادا حالا ۲۹۰ رای الکترال دارد. شمار زیادی از رهبران جهان پیروزی وی را در انتخابات تبریک گفته اند که در این بین اروپایی ها از انتخاب وی بیش از سایرین استقبال کرده و انتظار می رود شاهد دور جدیدی از مناسبات بین آمریکا و کشورهای اروپایی باشیم.
از جانب مقابل اما دونالد ترامپ- هنوز حاضر به پذیرش شکست در انتخابات نشده و تهدید کرده است کار را به دادگاه عالی می کشاند. ترامپ و تیم حقوقی وی دموکرات ها را به تقلب سازمان یافته متهم و درخواست بازشماری آرا را در پنج ایالت مطرح کرده اند که تا حالا در سه ایالت این درخواست رد شده است. مقامات ایالت جورجیا اعلام نموده اند باتوجه به اختلاف اندک آرای طرفین، آرا در این ایالت باردیگر بازشماری خواهد شد هر چند بعید است اتفاق جدیدی در نتیجه انتخابات رخ دهد. نتایج هنوز در سه ایالت اعلام نشده است.
جو مانیمبو تحلیلگر ارشد ارزی در موسسه وسترن یونین بیزینس سولوشنز- اظهار داشت: یک چیز واضح این است که به آهنگ رشد اقتصادی آمریکا در ماه های اخیر افزوده شده است اما دولت جدید کار دشواری را برای احیای اقتصاد و بازگرداندن شرایط به زمان پیش از آغاز همه گیری خواهد داشت. کرونا کماکان اصلی ترین ریسک بر سر راه اقتصاد آمریکا و جهان شمرده می شود و دستیابی به یک واکسن موثر، احیانا تنها راهی خواهد بود که به این کابوس اختتام می دهد و به کسب وکارها این امکان را می دهد که با حداکثر ظرفیت خود نسبت به از سرگیری کارهای اقتصادی اقدام نمایند.
افزایش شدید مبتلایان و قربانیان به این ویروس مرگبار در قاره سبز بار دیگر موجب افزایش نگرانی ها از تکرار عملکرد کابوس وار تابستان شده است. الان شماری از کشورهای اروپایی همچون فرانسه با هدف جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس قرنطینه های سراسری اعلام نموده اند و احیانا در صورت تداوم شرایط فعلی شاهد اعمال محدودیت هایی بر فعالیت کسب وکارها نیز خواهیم بود.
شمار بیکاران فرانسه تا اختتام سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ به ۹ درصد رسید که این نرخ ۰.۹ درصد بیشتر از پیش بینی ها و ۱.۸ درصد بیشتر از دوره مشابه قبلی است. این نرخ بیکاری هم چنین بالاترین نرخ ثبت شده از سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ شمرده می شود. شمار افراد بیکار طی این مدت با ۴۰۰ هزار نفر کاهش به دو میلیون و ۸۳۸ هزار نفر نفر رسید تا برای اولین بار در طول سال جاری شمار بیکاران فرانسوی به زیر سه میلیون نفر برسد. این احتمال جود دارد که تداوم قرنطینه ها موجب اوج گیری بیش از پیش نرخ بیکاری در فرانسه و سایر کشورهای اروپایی شود.
سرعت نگران کننده شیوع ویروس کرونا خصوصاً در اروپا بار دیگر معامله گران را به وحشت انداخته و الان زمزمه هایی از بازگشت قرنطینه های سراسری در قاره سبز به گوش می رسد. در آمریکا، لهستان، فرانسه، آلمان و انگلیس رکوردهای جدیدی از ثبت مبتلایان روزانه گزارش شده و شمار قربانیان نیز باردیگر در حال بازگشت به پیک های ثبت شده قبلی است.
شرکت دارویی بیونتک آلمان که همکار شرکت پفایزر آمریکا در توسعه واکسن کرونا است از پیشرفت های بسیار امیدبخش در ساخت واسکن نهایی کرونا آگاهی داده است اما احیانا این واکسن در صورت کسب تاییدیه نهایی ابتدا در آمریکا تولید و عرضه خواهد شد و سپس در بازارهای اروپایی عرضه خواهد شد.
مقامات بهداشتی در دانمارک با صدور اطلاعیه ای اعلام نمودند به دنبال کشف رابطه مستقیم بین انتقال ویروس کرونا از سمور و واسو به انسان تصمیم گرفته اند صدها هزار حیوان را با هدف کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا بکشند که این مساله با انتقادات شدید فعالان حقوق حیوانات روبه رو شده است. انگلیس بعد از مشاهده جهش کرونا در دانمارک اعلام نمود ورود اتباع دانمارکی به خاک این کشور تا طالاع ثانوی ممنوع اعلام می شود.
تا حالا بیش از ۵۲ میلیون و ۲۵۱ هزار و ۶۷ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۲۸۶ هزار و ۳۳۱ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۴۶ هزار و ۴۹۶ نفر، برزیل با ۱۶۳ هزار و ۷۸ نفر، هند با ۱۲۸ هزار و ۱۶۴ نفر، مکزیک با ۹۵ هزار و ۸۴۲ نفر و انگلیس با ۵۰ هزار و ۳۶۵ نفر بوده است.
شدت گرفتن سرعت شیوع ویروس کرونا سبب شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز ششم نوامبر با ثبت ۹۲۰۵ فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که مربوط به روز هفدهم آوریل با ۸۵۳۰ قربانی بود، شکست.
بنظر می رسد بانک مرکزی چین می تواند با خیال آسوده تری به تزریق نقدینگی ادامه دهد چونکه نرخ تورم این کشور در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر به ۰.۵ درصد رسید. این نرخ تورم که ۱.۲ درصد کمتر از تورم ماه قبل و ۰.۳ درصد کمتر از نرخ پیش بینی شده توسط کارشناسان بوده، بیش از همه تحت تأثیر کاهش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته که تورم آن به منفی ۳.۹ درصد کاهش پیدا کرده است. این کمترین تورم ثبت شده ۱۱ سال اخیر در چین بوده است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۳۱ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۳.۰۱۳ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۹۳ دلار اعلام گردید (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۱۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۲۵ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۸ درصد پایین رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۱ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱ درصد کاهش به ۱۰۵.۲۹۷ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۷۲ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۶۱۵ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/08/22
12:38:16
5.0 / 5
1441
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی