Niazgah نیازگاه
یك فعال اقتصادی:

مشكل جابه جایی ارز توسط بخش خصوصی برای دارو و واكسن حل می شود

مشكل جابه جایی ارز توسط بخش خصوصی برای دارو و واكسن حل می شود

نیازگاه: اصفهان بااینكه اقتصاد دنیا در ابتدای شیوع ویروس كرونا به صورتی غافگیر شد اما در ادامه با برخی سیاست ها راه جدیدی را برای ادامه همزیستی با كرونا پیدا كرد، البته امروز خیلی از فعالان و كارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند كه در طولانی مدت، تاثیر كرونا بر اقتصاد جهانی باقی خواهد ماند و دنیای و اقتصاد پساكرونا هیچگاه به دوران قبل از كرونا بازنخواهد گشت.در این خصوص مدیر عامل شرکت ایرانیان کلان تجارت(IKT) و عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، با تحلیل شرایط اقتصادی دنیا از شروع شیوع ویروس کرونا تاکنون، به ایسنا، می گوید: در ابتدای شیوع کرونا، با غافلگیری، شاهد مشکلات اقتصادی در جای جای دنیا بودیم، اما به مرور زمان دولت و تصمیم گیران کشورهای مختلف در حوزه اقتصاد، بحث حمایت و نظارت را بعنوان دو اصل در زندگی عامه مردم در راس کار خود قرار دادند.

محمدابراهیم گیلک توضیح می دهد: دنیا با تداوم شیوع ویروس کرونا به این اتفاق نظر رسید که در شرایط کرونایی تنها بحث نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی مطرح نیست و باید پشتیبانی از بخش های مختلف را در دستور کار خود قرار دهد، اما متاسفانه در ایران در بحث رعایت پروتکل ها و همین طور حمایت، مسیر به گونه دیگری طی شد تا جایی که امروز اوضاع اقتصاد کشور متاثر از کرونا شده است.

به گفته عضو سابق هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت، به دلیل نبود حمایت در شرایط متاثر از کرونا، امروز خیلی از مجتمع ها و تالارهای گردشگری کشور گرفتار مشکلات بسیاری شده و رو به ورشکستگی رفته اند، چونکه در عمل از هیچ بسته حمایتی برخوردار نشدند، در صورتیکه در دنیا خیلی از مشاغلی که ارتباط مستقیم با کرونا داشته اند در مباحث بیمه، مالیات، اجاره بها و... مورد حمایت بسیاری قرار گرفتند و حتی افرادی که بیماری زمینه ای دارند در حوزه اشتغال مورد حمایت قرار می گیرند.

وی با ذکر مثالی می گوید: در شرایط کنونی کرونا اگر فردی در کشورهای توسعه یافته مشکل تضعیف سیستم ایمنی بدن دارد، دولت به وی اجازه دورکاری داده و حقوق او همچنان برقرار است و در اصل اجرای این سیاست های حمایتی، سبب کاهش و مهار مرگ و میر ناشی از کرونا در کشورهای مختلف دنیا شد.

مشاغل در ایران نیازمند اجرای سیاست های حمایتی کرونا هستند

گیلک با ابراز این عقیده که متاسفانه در ایران این سیاست به درستی اجرا نمی گردد و همین طور برای بخش خصوصی بسته های حمایتی در نظر گرفته نشد، تاکید می کند: اگرچه در سیاست های ابتدایی شیوع ویروس کرونا بسته های حمایتی عنوان شد، اما در اصل هیچ کمکی به بخش خصوصی داده نشد.

وی با اعتقاد بر اینکه رعایت پروتکل های بهداشتی نباید بر طبق خواهش و تمنا صورت گیرد، باید به صورت برخوردی این دستورات اجرائی شود، می گوید: در کشورهای مختلف دنیا بااینکه به مرور زمان سختگیری های مربوط به رعایت پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا بیشتر شد، اما بطور همزمان دو بحث نظارت و حمایت در آن کشورها قوت گرفت و این اتفاق ناجی اقتصاد آنها شد و به صورتی آثار منفی شیوع ویروس کرونا در اقتصاد آنها مهار گشت.

وی با اعلان اینکه تنها اقدام کشور در حوزه اقتصاد برگزاری نمایشگاه ها بود که متاسفانه متاثر از کرونا قرار گرفت، اظهار می کند: دنیا با شیوع کرونا، اهتمام کرد تا سیاست پشتیبانی از عامه مردم و مشاغل مختلف را پیاده سازی کند، در حالی که در ایران تنها تاکید بر رعایت پروتکل ها می شود، باید توجه داشت که تهیه ماسک برای یک راننده تاکسی خیلی مشکل است و نباید تنها به دنبال جریمه راننده باشیم.

آثار دومینو وار کرونا بر اقتصاد کشور

به گفته این فعال اقتصادی، اقتصاد همانند یک دومینو است و وقتی یک گروهی در جامعه به سبب آثار ناشی از کرونا گرفتار مشکل شوند، این مشکل به دیگر بخش های اقتصاد کشیده خواهد شد.

وی یادآور می شود: بنابر آمارهای رسمی کشور از شروع شیوع ویروس کرونا تا حالا ۱.۵ میلیون شغل به سبب کرونا از بین رفته است و اگر هر خانواده بطور متوسط سه نفر باشد، امروز حدود ۵ میلیون نفر در ایران درگیر آثار ناشی از کرونا شده اند، البته بنظر می رسد مشاغل بیشتری به سبب کرونا از بین رفته اند.

گیلک همین طور تصریح می کند: متاسفانه آثار منفی ویروس کرونا در حوزه اقتصاد خرد بیشتر نمایان شده است و اگر بتوانیم آثار کرونا در این عرصه را مهار نماییم، طبیعتا آثار کرونا بر اقتصاد کلان نیز مهار خواهد شد.

وی با اشاره به وضعیت مردم در شرایط کنونی اقتصاد، می گوید: علاوه بر آثار منفی کرونا بر اقتصاد، حالا شاهد افزایش نرخ ارز، سکه و دلار هستیم و این شرایط سبب گیج شدن مردم شده تا جایی که نمی دانند اندک دارایی خودرا در بانک، بورس، یا بازار دلالی طلا، سکه و... سرمایه گذاری کنند.

گیلک با اعتقاد بر اینکه ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت برای مهار شرایط کنونی باید از پتانسیل ارگان های خصوصی که در زمینه های مختلف فعال می باشند، استفاده کنند، اشاره کرد: امروز در کشور شرکت های زیادی وجود دارند که در زمینه های مختلف حتی در خارج کشور سرمایه گزاری نموده اند و می توانند کشور را در تامین اقلام بهداشتی، دارو و... کمک کنند، همین طور وزارت بهداشت باید از ظرفیت وزارت صمت بهره گیرد.

توان شرکت های خصوصی در جابجایی ارز برای تامین واکسن

وی تاکید می کند: اگر دولت و وزارت بهداشت در زمینه تامین و جابجایی ارز برای دارو و واکسن و سایر اقلام از ظرفیت شرکت های خصوصی استفاده نماید بی گمان مشکلات این حوزه نیز حل خواهد شد.

به گفته عضو سابق هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت، هم اکنون ارگان های خصوصی، سمن ها و مجموعه های بخش خصوصی همچون خانه صنعت و معدن، اتاق بازرگانی های مشترک، اصناف و اتحادیه ها در کشور وجود دارند که می توانند وزارت بهداشت را در کنترل کرونا کمک کنند. بطور قطع امروز می توانیم در رعایت پروتکل های بهداشتی از پتانسیل اصناف و... بهره گیریم.

وی با اعتقاد بر اینکه برخی اتفاقات و نتایج نامناسب در مهار کرونا به سبب مشاوره های اشتباه در کشور است، می گوید: در اوایل شیوع ویروس کرونا بخش های مختلفی به یاری وزارت بهداشت آمدند اما به مرور نقش آنها کمتر شد.

وی با ابراز این عقیده که برای مهار کرونا و آثار منفی آن در اقتصاد کشور نیازمند نسخه دقیق و منظمی هستیم تا همه بار مبارزه با کرونا و مهار آن بر دوش وزارت بهداشت نباشد، تاکید کرد: هم اکنون در شرایط کرونا و با وجود تحریم های خارجی، خیلی از شرکت های خصوصی به کار خود ادامه می دهند، اما برخی تحریم های داخلی دست و پای آنها را بسته است.

روی کار آمدن بایدن و یا ترامپ تاثیری بر اقتصاد ایران ندارد

وی با اعتقاد بر اینکه روی کار آمدن بایدن و یا ترامپ تاثیری بر اقتصاد ایران نخواهد داشت، می گوید: شاید یکی از دلیلهای دلار ۳۲ هزار تومانی را باید در داخل کشور جستجو کرد، چونکه مردم امروز نمی دانند پول خودرا کجا سرمایه گذاری کنند، یک روز وارد بورس می شوند و فردا ضرر می کنند، فردا باردیگر وارد بازار خودرو و روز دیگر وارد بازار دلالی سکه، طلا و دلار می شوند؛ ما نباید به مردم انتقاد نماییم، چونکه برخی سیاست ها راه اشتباه را به آنها نشان میدهد.

اقتصاد دنیا به گذشته برنمی گردد

گیلک با اشاره به وضعیت اقتصاد دنیا در پساکرونا، اظهار نمود: به طور قطع شرایط اقتصادی جهان در زمینه اقتصادی همانند گذشته نخواهد شد و به مرور ناچاریم به سمت استارتاپ ها در زمینه های مختلف حرکت نماییم و در این راه می توان از ایده جوانان در بنیاد ملی نخبگان بهره ببریم.

وی تصریح می کند: اقتصاد ایران همانند دیگر کشورهای دنیا به شرایط قبل بازنخواهد گشت، اما اگر در شرایط فعلی به مردم و پتانسیل آنها اعتماد نماییم، آینده اقتصاد ایران بهتر خواهد شد.

وی تاکید می کند: اگر به فرض مثال حتی همین امروز واکسن کرونا وارد کشور شود و تصور شود اقتصاد ایران در کمتر از سه یا چهار سال به شرایط پیش از کرونا بازگردد، این گونه نخواهد بود.

به گفته این فعال اقتصادی، بسیاری از مشاغل از امروز باید به فکر شرایط جدید خود در دوران کرونا و حتی زمان نابودی کامل کرونا باشند به صورتی باید همزیستی اقتصادی با کرونا داشته باشیم که متاسفانه این شرایط هنوز در کشور رخ نداده است.

صددرصد مشاغل باید پروتکل های بهداشتی کرونا را رعایت کنند

وی می گوید: شرایط اقتصادی به شکلی نیست که بگوییم قسمتی از آن در مقابل کرونا امن و بخش دیگری ناامن است، بدین سبب صد درصد مشاغل باید بطور کامل پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند، از طرف دیگر هر شغلی پروتکل های خاص خودرا دارد.

گیلک درباره اینکه آیا در دوران کرونا مشاغل جدیدی به وجود آمده است، معتقد می باشد که مشاغل جدید ایجاد نشده است و خیلی از مشاغلی که امروز پررنگ شده اند همچون ایجاد بازارچه های خرید و فروش آنلاین و... قبل از این هم وجود داشته، اما حالا بواسطه کرونا نوع فعالیت آنها داغتر شده، بدین سبب اینکه تصور می شود پس از کرونا در حوزه اشتغال اتفاق جدید افتاده، این گونه نیست.

وی با تاکید بر اینکه برای حل مشکل اقتصادی کشور هر کسی در هر شغلی ابتدا باید پروتکل ها را رعایت کند، تصریح می کند: اگر صد درصد ضوابط مربوطه به حوزه اقتصاد از طرف مشاغل مختلف رعایت شود، فضای جدیدی در اقتصاد کشور ایجاد می شود.

منبع:

1399/08/10
11:26:28
5.0 / 5
1410
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی