Niazgah نیازگاه

انقلاب چهارم صنعتی و ضرورت كسب آمادگی به منظور زندگی آینده

انقلاب چهارم صنعتی و ضرورت كسب آمادگی به منظور زندگی آینده

به گزارش نیازگاه در چند سال گذشته اینترنت و وسایل هوشمند زندگی ما را گرفتار تغییر و دگرگونی كرده و الان خیلی از اشیا مانند لوازم خانگی، ماشین آلات سنگین، محصولات و حتی حیوانات هم به اینترنت متصل هستند.


ما در حال تغییر و تحول چشم گیر در ارتباط با چگونگی تولید محصولات به لطف دیجیتالی شدن تولید هستیم، این انتقال به حدی مهم و فراگیر است كه آنرا به نام انقلاب صنعتی چهارم معرفی می كنند تا نمایانگر انقلاب چهارم در تولید باشد.
انقلاب چهارم صنعتی حوزه هایی مانند خدمات و مدلهای كسب وكار، زنجیره ارزش صنایع، مفهوم بهره وری، مهارت و تحصیلات كاركنان و امنیت فناوری اطلاعات را تحت تأثیر قرار داده است.
با تغییرات انقلاب چهارم صنعتی، خیلی از مشاغل در سال های آینده متحول خواهند شد یا وجود نخواهد داشت، بر این اساس مشاغلی كه امروز داریم و فعالیتهایی كه امروز انجام می دهیم دیگر توسط فرزندان ما انجام نخواهد شد و حرفه های آینده ارتباط چندانی با حرفه های امروزی نخواهند داشت.
ایران همانند سایر كشورها باید برای این تغییرات بزرگ آمادگی كسب كرده و با استفاده از فناوری های نوینی مانند اینترنت اشیا، بلاك چین و غیره كه پایه و اساس انقلاب صنعتی چهارم هستند به ایجاد اشتغال، تسهیل تجارت و افزایش بهره وری در صنایع و كسب وكارهای مختلف بپردازد.
یكی از خصوصیت های انقلاب صنعتی تولید اطلاعات در حجم بالا است كه این اطلاعات منبع درآمد و ارزش خیلی از شركت ها و استارتاپ های نوظهور بوده و موید این دیدگاه نوین است كه داده ها و نه فقط ارزش دارایی ها، بیشترین ارزش را برای مشاغل عرضه می دهند.
فروش حاصل از چندین استارتاپ فناوری در سال های اخیر به صورت مستقیم با میزان داده های مربوط به افراد و تراكنش هایی كه این شركت های جوان قادر به ذخیره بودند ارتباط داشته است، یعنی برخلاف چند سال قبل ارزش شركت ها فقط بر مبنای صورت حساب یا نتایج مالی و دارایی های فیزیكی آنها محاسبه نمی گردد.
این حجم بالای اطلاعات از محصولات در مبادلات بین شركای تجاری بخصوص در مبادلات بین المللی احتیاج به اعتبارسنجی و صحه گذاری دارند و با استفاده از استانداردها و كدهای شناسایی بین المللی جی. اس ۱ ( GS۱ ) می توان صحه گذاری، مدیریت پایگاه اطلاعات، تجزیه وتحلیل اطلاعات را انجام داد.
به مدد باركدهای دوبُعدی و اسكن این باركدها با تلفن همراه هوشمند می توان خیلی از اطلاعات محصولات، دستورالعمل های استفاده و حتی پرداخت الكترونیكی را انجام داد و از هزینه های غیرضروری مانند چاپ رسید پرداخت و بروشور محصولات جلوگیری كرد.
مركز ملی شماره گذاری كالا و خدمات ایران برای پیاده سازی استانداردها و تكنولوژی های جدید در رابطه با حوزه های بلاك چین، اینترنت اشیا، استانداردهای ردیابی و مدیریت داده آماده با مراكز علمی، پژوهشی، صنعتی و تجاری همكاری دارد.
مركز ملی شماره گذاری كالا و خدمات ایران با استفاده از استانداردهای جی اس۱ ( GS۱ ) مانند باركد به دنبال عرضه راهكارهای خلاقانه برای جامعه تجاری است كه باعث بهبود بهره وری، چابكی، ظرفیت سازی، كاهش هزینه و امنیت شركت ها و افراد می شود.
جی. اس۱ یك سازمان جهانی غیرانتفاعی، غیرسیاسی و غیردولتی با سابقه ۴۵ ساله است كه استانداردهای بین المللی در مورد مدیریت زنجیره تأمین جهانی را وضع كرده است. استانداردهای جی اس۱ پركاربردترین استانداردهای جهان محسوب شده و حاصل یك خرد جمعی است.


1398/11/08
21:05:07
5.0 / 5
4325
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی