Niazgah نیازگاه
كارشناس اقتصادی:

خصوصی سازی كنونی یك وصله ناچسب است، ترمز واگذاری ها باید كشیده شود

خصوصی سازی كنونی یك وصله ناچسب است، ترمز واگذاری ها باید كشیده شود

به گزارش نیازگاه یك كارشناس اقتصادی با اشاره به اینكه خصوصی سازی كنونی در كشور یك وصله ناچسب است، اظهار داشت: ترمز خصوصی سازی در بحران اقتصادی باید كشیده شود.به گزارش نیازگاه به نقل از مهر، سیداحسان خاندوزی عصر روز گذشته در نشست بررسی خروج از بحران خصوصی سازی، تصریح كرد: عملكرد خصوصی سازی در كشور ما ۱۱ سال پس از تصویب قانون و ۱۴ سال بعد از ابلاغ سیاست های كلی اصل ۴۴ نشان می دهد، تناسبی بین تراز سیاست گذاری و دانش موجود اقتصاد و واگذاری بنگاه ها وجود ندارد.
وی اضافه كرد: به نظر می آید نظام سیاست گذاری كشور پس از تجربه های پرهزینه در مسیری قرار گرفته كه فاقد جمع بندی نظری است، بنابراین گرفتار عمل زدگی شده است.
عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: از سال ۸۵ تابحال اتفاقات مهمی انجام شده اما برخلاف لایحه دولت برای بودجه سال ۹۸ معلوم شد اقتصاد نفتی كفگیرش به ته دیگ رسیده و ازاین رو موج جدیدی از خصوصی سازی ها عنوان شد، اما سیاست گذاری ها در مورد خصوصی سازی موفق عمل نكرده است.
واگذاری دو شركت خودروسازی به منزله واگذاری كل صنعت است
به گفته خاندوزی حتی كشورهایی كه خصوصی سازی از آنها شروع شده در زمانی كه بحران اقتصاد كلان روی می دهد ترمز واگذاری ها را می كشند. در صورتی كه الان با عمیق ترین ركود اقتصادی و همینطور تحریم های شدید در كشور مواجه هستیم، اما دولت اصرار دارد شركت های مهم و حاكمیتی را واگذار كند كه در عمل موفق نمی گردد.
وی تاكید كرد: این كارها نشان می دهد، هنوز دولت سیاست های خصوصی سازی را خوب نمی شناسد چون ركود و تجارت خارجی و بنگاه های اقتصادی در پایین ترین سطح ارزش دفتری قرار دارند.
عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: برخی مسؤلان دولتی هنوز نمی دانند واگذاری دو شركت خودروسازی به منزله واگذاری كل صنعت است؛ حتی اطلاع ندارند چند درصد از سهام ایران خودرو را شركت های قطعه سازی مانند كروز برعهده دارند. در خودروسازی لایه های دوم، سوم و حتی چهارم مالكیتی وجود دارد كه مدیران دولتی از آن خبر ندارند.
هنوز در مورد اهلیت خریداران مشكل داریم
خاندوزی خاطرنشان كرد: هیچ نشانه ای از تغییر رفتار دولت در مورد خصوصی سازی دیده نمی گردد در صورتی كه وزیر صنعت می گوید تا آخر سال ۹۹ دو خودروسازی باید تعیین تكلیف شوند، اما همان روز معاون خویش را بعنوان مدیرعامل ایران خودرو معرفی می كند كسی كه هیچ سابقه بنگاه داری ندارد و فقط در مجموعه دولتی كار كرده است.
وی اضافه كرد: اگر پس از ۱۰ سال گزارشی از خصوصی سازی بدهیم هنوز در مورد اهلیت خریداران مشكل داریم و سازمان خصوصی سازی یك شركتی مثل هپكو را واگذار می كند و بعد به نیابت از فرد «الف»، «ب»، و «ج» آنرا به دیگری می فروشد.
عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: زمانیكه هپكو دست دولت بود انحصار داشت و رقیب داخلی و خارجی نداشت و بعد كه به بخش خصوصی واگذار شد اجازه داده می شود واردات صورت گیرد و هپكو مانند یك تشت سوراخی می ماند كه هم خود زیان می دهد و هم به ۱۶ شركت زیرمجموعه آن خسارات می رسد. ازاین رو بهترین تصمیم این می شود كه باردیگر این شركت را به دولت برگردانیم.
ترمز خصوصی سازی در بحران اقتصادی باید كشیده شود
خاندوزی همینطور با اشاره به رویكرد اقتصاد نهادگرایی، تصریح كرد: عده ایی كه یك روزی طرفدار خصوصی سازی بودند در سرمقاله خود خواهان توقف خصوصی سازی شدند و ما باید ترمز رویه مفسده زا در خصوصی سازی را بكشیم.
وی با اشاره به اینكه نقطه تحول در جای دیگر قرار دارد، اضافه كرد: باید به تجربه توسعه اقتصادی چین دقت كنیم و این تجارب اولویت ما برای اصلاح سیاست ها باشد.
به گفته عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، خصوصی سازی یك سیاست نیست و خصوصی سازی به مانند این است كه فرمان یك كشتی اقیانوس پیما را بخواهیم به دست بخش خصوصی بدهیم كه باید آرام آرام جهت گیری ها تغییر كند. قوانین و رویه ها به آرامی عوض شوند.
خاندوزی خاطرنشان كرد: ای كاش اقتصاد كشور را با نگاه یك فقیه اجرا می كردیم. حداقل حاكمیت قواعد فقهی پیش می آمد و فساد زیادی ایجاد نمی شد.
وی با اشاره به تجربه واگذاری فولاد خوزستان به محمد جابریان، اظهار داشت: پس از مدتی وی می گوید از طلا بودن پشیمان گشته ایم یعنی می خواهد شركت واگذار شده را به دولت برگرداند چون واگذاری ها به صورت ناقص انجام شده است.
خاندوزی اضافه كرد: امروز نیازمند ایده نو هستیم و خصوصی سازی كنونی یك وصله ناچسبی است. اگر خصوصی سازی كنونی باعث كارایی شود، این خلاف قاعده است و جای تعجب دارد.


منبع:

1398/07/17
22:17:50
5.0 / 5
4181
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , دولت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی