Niazgah نیازگاه
در آستانه تصویب بودجه ۱۴۰۲ مطرح شد

انتقاد نماینده تفرش از عملی نشدن برخی مواد بودجه ۱۴۰۱

انتقاد نماینده تفرش از عملی نشدن برخی مواد بودجه ۱۴۰۱

نیازگاه: به گزارش نیازگاه، نماینده مردم تفرش در مجلس شورای اسلامی در آستانه تصویب بودجه سال ۱۴۰۲ از برخی عملکردهای دولت در اجرای بودجه ۱۴۰۱ انتقاد نمود و اظهار داشت: بعضی از کارها مصداق بارز قانون گریزی و بی عدالتی است، چونکه برخی احکام بودجه اجرا نمی شود و بعضی از تعهدات آن هم عملیاتی نشده است.


به گزارش اسنا، ولی الله بیاتی در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز یکشنبه (۱۸ دی ماه) مجلس شورای اسلامی بیان نمود: در ایام اخیر مقتدی صدر رهبر جریان صدر و نخست وزیر عراق در اقدامی عجیب در آستانه آغاز رقابت های فوتبال منطقه ای از عبارت «خلیح عربی» استفاده کردند؛ «خلیج فارس» در طول تاریخ همواره با عنوان «خلیج فارس» بوده است و خواهد بود.
وی ادامه داد: همینطور ارتباط مردم ایران و عراق ریشه در تاریخ دارد و حتما مردم عراق از این اظهارات راضی نیستند. بنابراین سفارش می کنم آقای صدر و نخست وزیر عراق دوران دفاع مقدس را مرور کنند که وقتی صدام جنایتکار به ایران حمله کرد و بخشی از خاک ایران را اشغال کرد جوانان ما با حضور در جبهه های نبرد اجازه ندادند یک وجب از خاک ایران در تصرف دشمن بماند. برای رضایتمندی مردم عراق و ایران که ید واحد هستند عذرخواهی کرده و سبب اختلاف نباشند.
نماینده مردم تفرش در مجلس شورای اسلامی در ادامه خطاب به نمایندگان مجلس اظهار داشت: در آستانه تصویب بودجه سال ۱۴۰۲ هستیم، آیا سوال کردید بودجه سال جاری چگونه اجرا شد؟ سرنوشت بودجه ۱۴۰۱ به کجا رسید؟ در شهرستان ها تا به امروز اعتبارات تخصیص پیدا نکرده است. اوایل سال در کمیته برنامه ریزی شهرستان ها با نظر نمایندگان اعتبارات توزیع شد، اما دولت در واگذاری اعتبارات کاری نکرده است.
بیاتی اظهار نمود: فرمانداری ها برای هزینه های جزئی هم مشکل دارند، سوال اینست که پس این همه اداره و فرمانداری ها چه مشکلی از مردم حل می کنند؟ در واقع وقتی پول ندارید فقط مردم سرگردان می شوند. هر جلسه که با مردم هست و مسئولین حضور دارند، فقط جواب «نداریم» به مردم داده می شود. آنچه که در کمیته برنامه ریزی تصویب گردید، اجرا نشده است، بنابراین از دولت و رئیس کمیسیون تلفیق درخواست دارم از این تریبون برای نمایندگان و مردم توضیح دهند که اعتبارات سفر دولت را از کجای بودجه تأمین کرده اند، مگر ما در بودجه ۱۴۰۱ اعتباری تحت عنوان اعتبار سفر داشته ایم، چرا مغایر قانون بودجه رفتار می شود؟ چرا در استان ها دفترچه بودجه را کنار می گذارند و برپایه نظر خود عمل می کنند؟
وی با اشاره به اینکه جایگاه مجلس کجاست؟ خاطرنشان کرد: بعضی از کارها مصداق بارز قانون گریزی و بی عدالتی است. برخی احکام بودجه اجرا نمی شود و به بعضی از آنها که تعهد شده هم عمل نمی گردد. برای چه بودجه تصویب می نماییم و برای چه مجلس را درگیر می نماییم، ما نمایندگان در طول سال برای مردم از بودجه صحبت می نماییم اما دولت به آن عمل نمی نماید. مگر مجلس تصویب نکرده بود که هر استانی ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار محرومیت زدایی داشته باشد و آنرا برای آسفالت معابر هزینه کند، چرا تا به امروز اقدامی نشده است؟
نماینده مردم تفرش در ادامه اظهار نمود: مگر قرار نبود ۱۵ درصد درآمد معادن به شهرها داده شود، متاسفانه این منابع در سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ داده نشد، مجوز معادن در بالای سر شهرها و روستاها صادر شده اما حقوق مردم داده نمی شود و فقط زیرساخت ها خراب و به آسایش و آرامش مردم صدمه وارد شده و طبیعت تخریب می شود.
بیاتی خطاب به مسئولین دولتی اظهار داشت: در سفرهای استانی گفته شد که اعتبارات به پروژه های ۵۰ درصد به بالا داده می شود، با این وجود این پروژه ها غالبا در مراکز استان ها قرار دارد و عملا شهرهای کوچک و روستاها از این اعتبارات محروم مانده اند و منافع سفر دولت برای روستاها حدودا صفر بود، بنابراین ما به این گونه توزیع منابع معترض هستیم چونکه مردم از ما سوال می کنند که از سفر هیات دولت به استان چه نصیبمان شد و ما هم برای آنها جوابی نداشتیم.
ایشان در ادامه اظهار نمود: از هیات رئیسه و کمیسیون برنامه و بودجه درخواست دارم پیش از این که بودجه سال ۱۴۰۲ اعلام وصول شود، این ابهامات را رفع کنند تا بودجه بر مبنای واقعیات تنظیم شود.
نماینده مردم تفرش در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به مشکلات جوانان تصریح کرد: ما وزارت خانه ای بعنوان وزارت ورزش و جوانان داریم، این وزارت خانه فقط اسم جوانان را یدک می کشد، جوانان ما با هزینه های گزاف تحصیل می کنند و سپس رها می شوند. هم اکنون برای جوانان شغل وجود ندارد و وقتی شغل وجود نداشته باشد زندگی شکل نمی گیرد و انرژی جوانی در کشور ما هدر می رود.
بیاتی اظهار داشت: یادمان هست که هشت سال دفاع مقدس ما را جوانان هدایت کردند و همین جوانان بودند که در مقابل استکبار ایستادند و امروز این جوانان به فراموشی سپرده شده اند. با این وضعیت اجاره مسکن، تورم بی رویه و بیکاری مگر کسی می تواند تشکیل خانواده دهد.
او همینطور به افزایش ۳۸ درصدی آمار طلاق امسال اشاره و تصریح کرد: باید در این رابطه تدبیر کرد، چونکه مقام معظم رهبری هم سال جاری را سال تولید و اشتغال بر مبنای دانش نامگذاری کرده اند و دولت باید بخصوص به تبصره ماده ۱۸ قانون بودجه عمل کند.1401/10/18
13:23:22
5.0 / 5
402
تگهای خبر: اشتغال , افزایش , بودجه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی