Niazgah نیازگاه
یادداشت اقتصادی؛

دانش بنیان های تشنه شفافیت

دانش بنیان های تشنه شفافیت

نیازگاه: نیازگاه: یک مدرس دانشگاه در مطلبی اصرار کرد که با تقویت مقررات گذاری در رمزارزها، شفافیت این حوزه از طرف شرکت های دانش بنیان فعال در این حوزه مورد استقبال قرار می گیرد.به گزارش نیازگاه به نقل از مهر فعالیت شرکت های دانش بنیان در عرصه ارزهای دیجیتال به نحوی است که تا حالا شرکت های مختلفی فعالیت خودرا در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال آغاز نموده اند. آموزش و تحلیل در حوزه ارزهای دیجیتال و همین طور طراحی، توسعه، مشاوره و آموزش راهکارهای مبتنی بر بلاک چین و ماینینگ قسمتی از کارهای این مجموعه هاست. باتوجه به نبود زمینه های مناسب و عدم پیشرفت اکوسیستم رمز ارزها در کشور، ممکنست ایرانی ها، سرمایه های خودرا به سمت زمینه های خارجی سوق دهند و مخاطرات فردی و اجتماعی را شاهد باشیم. در این راستا، بررسی تجربه های جهانی و ابعاد حقوقی کریپتو، خالی از لطف نیست.
طبق پیش بینی ها تا سال ۲۰۳۰ بلاک چین برای کسب وکارها ارزشی ۳.۵ تریلیون دلاری به وجود می آورد و در نقاط مختلف جهان، رمزارزها ازمهترین عوامل اشتغالزایی و درآمد هستند و نمودار اقتصادی لینکدین و فاکتورهای پیشرفت نشان میدهد که فهرست مشاغل کریپتو و بلاک چین در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با سال ۲۰۲۰ در بعضی کشورها ازجمله آمریکا بیش از ۵۰۰ درصد افزایش داشته است. به چند نمونه توجه کنید؛
الف- در آسیای جنوب شرقی، بزرگترین اقتصاد رمزارزها با حجم عظیم بیش از ۸۵۹.۴ تریلیون روپیه، متعلق به اندونزی است که ارزش آن معادل ۵۷.۳۷ میلیارد دلار است. بدین سبب قانونگذار دراین کشور برای صیانت از دارایی های مردمی و ملی دست به کار شده و با صدور یک قانون جدید بر مبادلات ارزهای دیجیتال قصد کنترل بیشتری را دارد. در قانون جدید، باید حداقل دو سوم از تعداد کل هیئت مدیره و کمیسرهای مؤسسات مربوط به تبادلات ارز دیجیتال شهروندان بومی اندونزی باشند. علاوه بر این، معاون وزیر تجاری اندونزی هم اعلام نموده که مدیران و کمیسیون های حاکم بر مبادلات رمزنگاری، طبق قانون ملزم به اقامت در این کشور هستند. این رویکرد در راستای صیانت از شهروندان اندونزی در مقابل مبادلات پر ریسک ناشی از افزایش محبوبیت تراکنش های ارزهای دیجیتال در آسیا است.
ب- پاراگوئه با تزریق سرمایه به تولید رمز ارز و تقویت خصوصی سازی در این عرصه، استخراج کریپتو را به عنوان یک فعالیت صنعتی به رسمیت شناخت و فعالیت رمزارزها در پاراگوئه قوت گرفت.
ج- در امارات متحده عربی، رمزنگاری را با سه رویکرد در نظر می گیرند اولاً آنها می خواهند استفاده از مالی دیجیتال توسط افراد و مشاغل را تشویق کنند. ثانیاً، آنها می خواهند یک محیط نظارتی و اقتصادی مطلوب را فراهم آورند و سوم، آنها می خواهند همکاری بین صنعت و کشورها را در سطح جهانی تشویق کنند. بدین سبب قدمهای مهمی در امارات متحده عربی برای اعمال قوانین و تجارت های دوستدار رمزنگاری برداشته شده است تاجاییکه راه اندازی سازمان تنظیم مقررات دارایی های مجازی دبی (VARA) یکی از این موارد است.
در این بین با مرور روند فعالیت کریپتو در کشورمان، امکان سوء استفاده از ارز دیجیتال در پول شویی، سرقت های کامپیوتری، معاملات تقلبی از نکات قابل تأمل است که با تقویت مقررات گذاری در رمزارزها، می توان در شفافیت بخشی به این حوزه کمک کرد.
سرانجام این که باتوجه به حضور نزدیک به ۱۲ میلیون ایرانی در بازار رمزارز و تجریه کشورهایی مانند پاراگوئه، اندونزی و امارات که در قانون گذاری رمزارزها منعطف، هوشمندانه و موفق عمل کرده اند برای اینکه درصدد حضوری پررنگ و قوی در این فناوری نوین هستند، بنایراین با وجود بخش خصوصی، فعالان و تشکل های صنفی تخصصی و شرکت های دانش بنیان که به این عرصه ورود کرده اند لازم است، قانون گذاران هم این اشتیاق را مورد توجه ویژه قرار دهند تا شاهد تغییرات مثبتی در مقررات گذاری رمزارزها باشیم.
امیر خداداد همدانی مدرس دانشگاه و حقوقدان تکنولوژی های جدید


منبع:

1401/08/02
20:47:52
5.0 / 5
440
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی