Niazgah نیازگاه

طرح صیانت از حقوق کاربران و واکنش های آن

طرح صیانت از حقوق کاربران و واکنش های آن

نیازگاه: تازه­ ترین طرح نمایندگان مجلس با عنوان صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی؛ از دیدگاه صاحبنظران، مفسرین و حتی خیلی از همراهان و همفکران نمایندگان با واکنش انتقادی روبرو شده است.


به گزارش روز شنبه خبرنگار سیاسی ایرنا، طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» عنوان یکی از بحث برانگیزترین طرح های سالهای اخیر ایران است که در مجلس یازدهم بررسی می شود. طرحی که با واکنش گسترده کاربران، مسئولان و حتی برخی نمایندگان مجلس روبرو شده و واکنش هایی عمدتاً منفی به دنبال داشته است. این میان مدافعان هدف طرح را نه محدودسازی که راهی برای ساماندهی فضای اینترنت اعلام نموده اند.
این طرح که برای اولین بار و بعد از کش و قوس های بسیار در ششم تیر با عنوان «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیامرسان های اجتماعی» به صحن مجلس آمد اما بررسی آن تا به امروز طول کشید و واکنش برانگیز شد. در تازه ترین تصمیم نمایندگان، این طرح به چند دلیل و بر طبق اصل ۸۵ قانون جهت بررسی به کمیسیون ها ارجاع شد. مرکز پژوهش های مجلس ۴ دلیل را بعنوان دلیلهای تفویض بررسی طرح به کمیسیون اعلام نمود: ۱- ابعاد فنی و کارشناسی طرح بالاست و از پیچیدگی زیادی برخوردار است؛ ۲- ذی نفعان زیادی دارند؛ ۳- با ۸۵ شدن امکان مداخله مستقیم نظرات مردم و کارشناسان در قانونگذاری فراهم می شود ولی در غیر آن این امکان فراهم نمی شود؛ ۴- امکان قانونگذاری باکیفیت بهتر فراهم می شود؛ ۵- متن نهایی قانون دائمی نمی گردد، بلکه موقت خواهد بود (۳-۵ سال) و در نتیجه امکان اصلاح بیشتری برای قانون دائمی خواهد داشت. هرچند مواد و بندهای این طرح بر طبق اعلام مرکز تحقیقات بارها مورد بازنویسی قرار گرفته است اما همچنان یکی از با اهمیت ترین نگرانی های امروز جامعه، جزئیات طرح و آینده آنست.
توضیح کوتاهی بر طرح جنجالی
طراحان طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی، در فصل نخست این طرح به توضیح و تبیین مفاهیم آمده در عنوان این طرح در دو ماده پرداخته اند. طراحان تازه ترین طرح قوه مقننه در بخش دیگری از طرح به تبیین نحوه نظارت بر فضای مجازی پرداختند. نظارتی که بر طبق این طرح به کمیسیون تازه ای سپرده خواهد شد. تعیین شرایط و ضوابط فعالیت پیامرسان های خارجی از با اهمیت ترین فصول این طرح است که عمده نگرانی های جامعه به این علت است که نمایندگان در ماده دوم این طرح تصریح کرده اند؛ فعالیت پیامرسان های خارجی و داخلی اثرگذار مشروط به تایید هیات ساماندهی و نظارت خواهد بود. در غیر این صورت فعالیت آنها در کشور غیرقانونی می باشد، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است نسبت به مسدودسازی دسترسی به آنها اقدام نماید.
مرکز پژوهش های مجلس به نگرانی ها دراین زمینه در قالب پرسش و پاسخ، پرداخته است: «آیا با تصویب این طرح واتساپ، اینستاگرام، گوگل و سایت های پرمراجعه خارجی که توسط کسب وکارها مورد استفاده قرار می گیرد، فیلتر خواهد شد؟ خیر هیچکدام فیلتر نمی شوند چون هیچ نمونه جایگزینی ندارد همین طور برای بازاریابی بین المللی و جهانی سازی محتواهای فاخر ایرانی به استفاده از این سرویس ها نیاز داریم.»
در فصل دیگر این پیش نویس، طراحان ضمانت های اجرائی طرح مورد نظر را هم ارائه کردند و بر این اساس اشخاص متخلف از تکالیف و تعهدات، به تشخیص هیاتی مرکب از ۳ نفر قاضی به انتخاب رئیس قوه قضاییه و ۲ متخصص فضای مجازی به پیشنهاد شورای عالی فضای مجازی به یک یا حداکثر دو مورد از ضمانت اجراهای موضوع ماده (۲۷) محکوم می شوند. ۱۱ اقدام هم اگر از طرف هر یک از کارکنان مسوول در دستگاه های اجرائی صورت گیرد به مجازات انفصال از خدمات دولتی و عمومی به مدت یک تا پنج سال محکوم خواهد شد که اجبار کاربران بر استفاده از خدمات پایه کاربردی بدون مجوز و فعالیت مقامات ایرانی در پیامرسان و شبکه اجتماعی خارجی فاقد مجوز، از مهم ترین این اقدامات یازده گانه هستند.
در ماده دیگری که بعنوان با اهمیت ترین و چالش برانگیزترین مواد طرح یاد می شود، تاکید شده است: «هرگونه مبادرت به تولید، تکثیر، توزیع، فروش و انتشار یا در دسترس قرار دادن بدون مجوز هر نوع نرم افزار یا ابزار کامپیوتری الکترونیکی (نظیر وی پی ان و فیلترشکن) که امکان دسترسی به خدمات بدون مجوز مسدودشده را بطور مستقیم یا غیرمستقیم فراهم آورد ممنوع بوده و مجازات مرتکب آن حبس و جزای نقدی درجه شش خواهد بود.»
گرچه این طرح تا حالا تنها در حد پیش نویس بوده و برای رسیدن به قانون مسیر طولانی در پیش دارد و نیازمند بررسی های بسیار است اما واکنش های اغلب انتقادی به آن همچنان ادامه دارد.
واکنش های گسترده به طرح صیانت
از نمایندگان مجلس تا رئیس مجلس، از اعضای هیات دولت تا هنرمندان و نویسندگان و کاربران فضای مجازی و افراد حقیقی نسبت به طرح مجلس واکنش نشان دادند. از با اهمیت ترین مخالفان طرح «محسن رضایی» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام است که هم در واکنشی انتقادی تصریح کرده است: «در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام همه جوانب طرح موسوم به صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی را بررسی می نماییم. هیچ طرح و لایحه ای نباید مغایر سیاست های کلی نظام باشد.»
«محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تشریح آنچه در مجلس درباره طرح صیانت در جریان است؛ نوشت: «مکانیسم پیش بینی شده در این پیش نویس و ترکیب کمیسیون ها و کارگروه های تعریف شده در آن احتمال اعمال محدودیت گسترده بر پهنای باند پیامرسان ها و حتی اعمال فیلتر را به شدت افزایش داده است. بالا رفتن هزینه اینترنت هم از خروجی های دیگر این طرح است. البته در کنار آن نباید افزایش تمایل کاربران ایرانی به سمت اینترنت های ماهواره ای را هم نادیده گرفت.»
«محمد باقر قالیباف» رئیس مجلس هم که بگفته «علی خضریان» نماینده مردم تهران، از موافقان اعمال اصل ۸۵ در بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران است؛ در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «عمده ادعاهای مطرح شده درباره طرح مطابق واقع نیست و در طرح وجود ندارد پس کارشناسان و فعالان دلسوز در نظر داشته باشند که تحت تاثیر فضاسازی ها و مطالب خلاف واقع، قبل از بررسی دقیق موضع گیری نکنند.»
«جلیل رحیمی جهان آبادی» نماینده مجلس در صفحه توییتر خود نوشت: «وقتی اکثریت مردم با قانونی مشکل دارند، مشکل؛ اکثریت مردم نیستند؛ مشکل آن قانون است که باید خودرا با اراده مردم تطبیق دهد. فراموش نکنیم، قدرت و مشروعیت ما برای قانونگذاری، امانت همین مردم است.»
«سیدعباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در توییتی نوشت: «جامعه دو قطبی جاده مرگ است و متاسفانه هر روز قطب بندی های تازه! در ایام اخیر: اصغر فرهادی در جشنواره کن، فروغی و طلای المپیک. و امروز طرح صیانت در فضای مجازی با ساطوری پیکر وطن را شقه شقه می نماییم.»
«علیرضا زاکانی» نماینده قم در صفحه توییتر خود نوشت: «مدیریت ‫فضای مجازی درهمه جهان خصوصا ایران حیاتیست و تعارضی با بهره مندی ازمواهب آن ندارد. فیلترینگ بیراهه ای است که حکایت از بی اطلاعی از فضای سایبر دارد.»
حجت الاسلام والمسلمین «سیدحسن خمینی» تولیت موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) هم نوشت: «بزرگترین شرط توفیق یک قانون آنست که عموم مردم آنرا یک «هنجار لازم» بدانند؛ در غیر این صورت جامعه آنرا «تحمیل غیر لازم» می داند.»
حجت الاسلام «سید ابراهیم رییسی» رئیس جمهوری منتخب هم گرچه تا حالا درباره این طرح بصورت صریح اعلام نظر نکرده؛ ویدیوی از وی در فضای مجازی انتشار یافته است که نظر وی را درباره فضای مجازی نشان میدهد. رئیس جمهور منتخب در این ویدیو تصریح می کند: «اتهامی است که برخی آقایان بخاطر منافع شان می زنند. فضای مجازی زمینه کسب وکار مردم است. فضای مجازی امروز ابزار کار مردم شده و از این طرق کسب درآمد می کنند. آیا کسی می آید محل درآمد مردم را تعطیل کند. دختران من خیلی وقت ها بوسیله این فضا خرید می کنند، می گویند هم ارزان تر است هم آسان تر است، هم می توانیم به کالای مناسب دست پیدا کنم. رئیس جمهوری منتخب تاکید می کند: فضای مجازی باید گسترش پیدا کند. هر فضایی نیاز به امنیت دارد، امنیت یعنی این که سرقت نشود، یعنی اطلاعاتی که مردم می گذارند سرقت نشود.»
جایگاه امور مهم کشور در نگاه نمایندگان مجلس
حجم انتقادات به این طرح در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی هم گسترده بوده و طیف ها و اقشار مختلف نسبت به این طرح و عواقب آن هشدار داده و آنرا در امتداد محدودسازی فضای مجازی در کشور ارزیابی می کنند. میان انواع مختلف دیدگاه های انتقادی، فراموشی اولویت های معیشتی و دشواری های زندگی مردم از طرف نمایندگان و پرداختن به مطالبی نه چندان اضطراری، بخش بزرگی از محتوی انتقادی را تشکیل می دهد. این پرسش که چرا علی رغم مشکلات و نارسایی های اقتصادی و تداوم تحریم ها چرا اعضای قوه مققنه می کوشند تا در طرح هایی جنجالی به امور خاصی بپردازند؛ برای اذهان عمومی علامت سوالی است که تا حالا پاسخی برای آن از طرف نمایندگان داده نشده است.منبع:

1400/05/09
21:39:14
5.0 / 5
180
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی