Niazgah نیازگاه
انتقاد یك سرمایه گذار از برخورد بانك ها

انگار از بانك پول نزول گرفته ایم

انگار از بانك پول نزول گرفته ایم

یک سرمایه گذار گردشگری با انتقاد از برخورد بانک ها در دوران کرونا اظهار داشت: برخی از بانک ها طوری با سرمایه گذاران گردشگری رفتار می کنند که انگار پول نزول گرفته ایم.


مهرداد نوراللهی دو سال پیش مجوز مرمت و تغییر کاربری خانه ای سنتی بازمانده از دوره قاجار را در بافت تاریخی شیراز گرفت که حالا به خاطر همکاری نکردن بانک در بازپرداخت وامِ مرمت و بازسازی در شرایط کرونا و رکود گردشگری، می خواهد این خانه را که تنها یک درصد تا آخر مرمت آن باقی مانده است، بفروشد. او به ایسنا اظهار داشت: این خانه تاریخی را که البته ثبت ملی هم نشده بود، چند سال پیش در بافت تاریخی شیراز خریدیم. مجوزهای تغییر کاربری آنرا به هتل سنتی از اداره میراث فرهنگی و گردشگری شیراز گرفتیم. در حین مرمت، با کمبود بودجه مواجه شدیم، از همین رو تصمیم گرفتیم از وام مرمت و بازسازی میراث فرهنگی استفاده نماییم. ارزیابان و کارشناسانی از میراث فرهنگی آمدند و تخمین زدند برای مرمت به ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است، سود وام ۱۲ درصد بود، اما حساب بازپرداخت را که کردیم، درخواست ۲۰۰ میلیون تومان وام دادیم. بانک عامل پرداخت وام «توسعه و تعاون» بود که مسؤولان آن گفتند سود وام ۱۸ درصد است، اما شش درصد آنرا اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پرداخت می کند که سود وام به ۱۲ درصد می رسد.
او ضمن اشاره به فرایند دشوار و طولانی دریافت وام مرمت و بازسازی بناهای تاریخی، اضافه کرد: بانک مدارک زیادی برای وام می خواست. سند ملک را هم برای ضمانت در اختیارشان قرار دادیم. به خاطر قدمت تاریخی خانه، کارشناس دادگستری هم بازرسی کرد. شش هفت ماه دوندگی کردیم تا سرانجام ۲۰۰ میلیون تومان وام گرفتیم. بازپرداخت آن با یک سال تنفس بود که با سال کرونا مقارن شد. اسفندماه ۹۹ از بانک تماس گرفتند که مهلت تنفس تمام شده و اقساط وام را باید بپردازیم. درحالی که به خاطر کرونا، مرمت بنا تمام نشده بود و ما نتوانسیم هتل را بهره برداری نماییم.
این سرمایه گذار افزود: به اداره میراث فرهنگی رجوع کردیم، گفتند به همه سرمایه گذاران نامه داده اند در خصوص اینکه بانک تا یک سال دیگر مهلت بازپرداخت را تمدید کند، اما بانک توسعه و تعاون به ما اعلام نمود اعتبار تفاهمنامه اش با اداره میراث فرهنگی تمام شده و این نامه فاقد اعتبار است. ضمن اینکه سود بازپرداخت هم به ۱۸ درصد تغییر کرده است. تاکید هم کردند در صورت دیرکرد در بازپرداخت، از اول اسفندماه ۹۹ مشمول جریمه می شویم. از طرفی برای شروع قسط بندی وام به پروانه بهره برداری نیاز بود، درحالی که هتل سنتی ما هنوز به بهره برداری نرسیده بود که از میراث فرهنگی پروانه بگیرد.


او اضافه کرد: جلسه ای با مدیرعامل بانک مربوطه در استان برگزار کردیم و قول مساعد دادند تا شش ماه دیگر مهلت بدهند، اما مدیرکل امور حقوقی همان بانک نپذیرفت. ازاین رو رئیس شعبه ای که وام را از آن گرفته بودیم و در تمام این مدت هم کمال همکاری را داشت، پیشنهاد کرد وام را کامل تسویه نماییم. بهترین چاره برای ما در شرایط کنونی بود. از دوستان پول قرض کردیم که این وام را پس بدهیم، در یک مرحله ۱۶۰ میلیون تومان به بانک پرداخت کردیم و ۸۵ میلیون دیگر را قرار بود در مرحله بعد واریز نماییم، اما اتفاق دیگری افتاد؛ هفته پیش وقتی مبلغی وارد حساب شخصی ام شد بدون اطلاع قبلی و یک جا برداشت شد. پیگیری که کردم، گفتند بعنوان جریمه دیرکردِ اقساط برداشت شده است. این حرکت از جانب اداره بانک توسعه و تعاون در شیراز انجام شده بود، چون شعبه ای که وام را از آن گرفته بودیم از برداشت این پول بی خبر بود.
او با انتقاد از این شیوه برخورد بانک ها و حمایتی که از سرمایه گذار خصوصی بخصوص در دوران کرونا وجود ندارد، اظهار داشت: افرادی مثل من در بافت تاریخی سرمایه گذاری می کنند، خانه های تاریخی را احیا می کنند، به بافت های قدیمی که رو به تخریب و نابودی رفته اند رونق می بخشند و آنها را از حالت مخروبه درمی آورند، آن وقت یک حمایت نمی توانند از سرمایه گذار داشته باشند!؟ البته که اداره میراث فرهنگی در حد توان حمایت می کند اما بانک با سرمایه گذار طوری برخورد می کند که انگار ما پول نزول گرفته ایم و باید سریع برگردانیم.
نوراللهی اظهار نمود: مسؤول حقوقی این بانک که مخالفت مهلت دادن به سرمایه گذاران برای بازپرداخت وام است، کرونا را به هیچ وجه عاملِ اختلال در بازسازی و مرمت نمی داند، معتقدند همه مردم با کرونا زندگی می کنند و اخلالی به وجود نیامده است! به جای اینکه از سرمایه گذار حمایت کنند او را تحت فشار می گذارند تا وام را سریع تر تسویه کند. این خانه فقط یک درصد تا آخر مرمتش باقی مانده است، اما کاری کرده اند که قصد فروش آنرا کرده ام.
او بیان نمود: زمانی که مرمت و بازسازی این خانه تاریخی را شروع کردم، سراسر عشق و علاقه بودم، ولی اکنون به انزجار رسیده ام. بانک مدام تماس می گیرد که اقساط وام را پرداخت نماییم و ما را تحت فشار گذاشته است. اداره میراث فرهنگی می گوید بقیه سرمایه گذاران هم همین وضعیت را دارند. عجیب است این سرمایه گذارها برای آبادانی محل زندگی همین مردم تلاش می کنند چرا با آنها این طور برخورد می شود؟
این سرمایه گذار افزود: حتی اگر هتل را بهره برداری کرده بودیم در یک سال قبل مسافر نبود که بتوانیم درآمد داشته باشیم؛ چرا بانک کاری می کند که از سرمایه گذاری منصرف شویم و خانه ای را که با عشق بازسازی کرده ایم بفروشیم. کرونا که فقط مختص ایران نیست؛ چرا مسؤولان بانک سرمایه گذار را درک نمی کنند، حتی شش ماه نمی توانند مهلت بدهند؟!

1400/04/12
16:32:33
5.0 / 5
367
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی