Niazgah نیازگاه
رصد بازارها در ۶ تیرماه؛

ثبات قیمت ارز و سكه همزمان با رشد بورس

ثبات قیمت ارز و سكه همزمان با رشد بورس

شاخص کل بورس تهران امروز هم مانند روز گذشته بازدهی بالاتری نسبت به سایر بازارها همچون ارز، طلا و سکه داشت.به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، رصد بازارها در روز یکشنبه نشان دهنده پیشتازی بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی است به صورتی که بورس همانند روز گذشته بیشترین بازدهی را عاید سرمایه گذاران خود کرد.

شاخص کل بورس، در ادامه روند روز گذشته صعودی ماند و با چهار هزار و ۴۷۴ واحد رشد (معادل ۰.۳۸ درصد) به یک میلیون و ۲۳۸ هزار و ۴۸۵ واحد رسید.

این در حالی است که این بازار روز گذشته جهشی ۲۰ هزار و ۷۲۸ واحدی را تجربه کرده بود و انتظار این بود که مقداری از جهش روز گذشته در بازار امروز اصلاح گردد.

با این حال، بازارهای طلا، سکه و ارز روز آرامی را پشت سر گذاشتند و قیمت آنها تحت تأثیر مسائل سیاسی بخصوص اظهارات آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا که مدعی شده بود زمان خروج این کشور از مذاکرات وین نزدیک شده است، قرار نگرفت.

از سوی دیگر بانک مرکزی امروز گزارش تازه خود از روند معاملات و قیمت مسکن در شهر تهران در خردادماه را اعلام نمود که برپایه آن تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی در پایتخت با ۲۹.۶ درصد افزایش نسبت به ماه گذشته به پنج هزار و ۱۰۰ واحد رسیده است.

این رشد در حالی به ثبت رسیده که متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در ماه گذشته برابر با ۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده که در مقایسه با ماه مشابه سال ۱۳۹۹ رشدی ۵۶.۶ درصدی را نشان داده است.

تداوم روند رو به رشد بورس

شاخص کل در بازار بورس امروز چهار هزار و ۷۴۷ واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۲۳۸ هزار واحد رسید.

همچنین شاخص کل (هم وزن) با یک هزار و ۴۱۷ واحد افزایش به ۳۸۲ هزار و ۳۲۶ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با ۹۰۸ واحد رشد به ۲۴۴ هزار و ۹۹۰ واحد رسید.

شاخص بازار اول ۲۰۸ واحد افت و شاخص بازار دوم ۲۲ هزار و ۲۰۵ واحد افزایش داشت.

روند معاملات امروز متعادل تر از روز گذشته دنبال شد و در حالیکه بازار در ساعت ابتدایی معاملات، تا ۲ هزار واحد هم منفی شد اما در نهایت با سبزپوشی پایان یافت.

۲۹ میلون و ۶۰۰ هزار تومان؛ متوسط قیمت مسکن در پایتخت

براساس داده های بانک مرکزی، متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی از راه بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران در خردادماه سال جاری ۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل سه درصد و خرداد سال قبل ۵۶.۶ درصد افزایش پیدا کرده است.

منطقه یک تهران ۶۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بالاترین قیمت و منطقه ۱۸ با ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان کمترین را در دوره مذکور داشتند. منطقه یک رشد قیمت ۶۰.۹ درصدی و منطقه ۱۸ هم ۴۱.۹ درصد افزایش قیمت نسبت به خرداد ۹۹ داشتند.

آمارهای بانک مرکزی نشان می دهند که از مجموع پنج هزار و ۱۰۲ معامله مسکن انجام شده، واحدهایی تا پنج سال ساخت با ۳۵.۸ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند که نسبت به خرداد سال ۹۹ حدود ۳.۱ درصد کاهش یافته است.

در خردادماه سال جاری تمایل به خرید و فروش ساختمان با عمر پنج سال ساخت، کم و در مقابل افراد به دنبال واحدهای با عمر ۶ تا ۱۰ سال، ۱۱ تا ۱۵ سال بودند.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف مبین این است که در مجموع ۷۱.۸ درصد معاملات خردادماه در مناطق پنج، ۱۰، چهار، دو، هفت، ۱۵، ۱۴، هشت، یک و ۱۱ بوده است. ۱۳.۹ درصد معاملات در منطقه پنج، ۹.۸ درصد در منطقه ۱۰ و ۸.۱ درصد در منطقه چهار انجام شده است.روز آرام بازار ارز و سکه

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار تهران با کاهش ۱۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته (شنبه) به رقم ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

همچنین امروز نیم سکه بهار آزادی پنج میلیون و ۶۵۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی هم دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت خورد.

علاوه بر این، در بازار طلا هم نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۴۹ هزار تومان رسید.امروز همینطور در بازار آزاد هر دلار آمریکا ۲۴ هزار و ۴۵۰ تومان فروخته می شد که ۵ تومان نسبت به روز گذشته کاهش نشان داده است.

یورو هم بدون تغییر نسبت به روز گذشته، ۲۸ هزار و ۲۹۱ تومان قیمت خورده بود.

هر پوند انگلیس اما با ۳۳ تومان رشد در مدت زمان مشابه، ۳۴ هزار و ۴۲۴ تومان معامله می شد.

درهم امارات هم ۶ تومان افزایش قیمت داشت و ۶ هزار و ۶۶۱ تومان فروخته می شد.منبع:

1400/04/06
20:06:42
5.0 / 5
623
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی