Niazgah نیازگاه

جزئیات جدید از پرداخت یارانه بنزینی

جزئیات جدید از پرداخت یارانه بنزینی

به گزارش نیازگاه با گذشت ۱۹ مرحله از پرداخت کمک معیشتی حاصل از افزایش قیمت بنزین، هم اکنون بیشتر از ۶۰ میلیون نفر با هزینه سالانه ۳۱ هزار میلیاردی از این محل یارانه نقدی دریافت می کنند.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، از آبان ۱۳۹۸، قیمت بنزین افزایش یافت و با حذف بخشی از یارانه آن، دولت اعلام نمود که مابه التفاوت بوجود آمده بین مردم توزیع می شود؛ ازاین رو پیشبینی شد که حدود ۶۰ میلیون نفر در چارچوب حدود ۱۹ میلیون خانوار از بین جمعیت ۷۸ میلیون نفری یارانه بگیران گزینش شده پرداخت کمک معیشتی برای آنها صورت گیرد.

پرداخت از ۱۷.۷ میلیون خانوار شروع شد
نخستین پرداخت در حالی صورت گرفت که طبق اعلام سازمان برنامه و بودجه در آن زمان، ۱۷.۷ میلیون خانوار این یارانه را دریافت کرده بودند و قرار شد در ادامه با ثبت درخواست متقاضیان و انجام بررسی ها، بر تعداد آنها تا میزان پیشبینی شده افزوده شود.
پرداخت کمک معیشتی برخلاف یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان که برای هر نفر ثابت و مشخص است. برپایه تعداد اعضای خانوار، مبالغی متفاوتی را دربرمی گیرد؛ به صورتی که برای خانوار یک نفره ۵۵ هزار، دو نفره ۱۰۳ هزار، سه نفره ۱۳۸ هزار، چهار نفره ۱۷۲ هزار و پنج نفره و بالاتر ۲۰۵ هزار تومان است.

افزایش ۲ میلیونی خانوارها
اما تازه ترین گزارش دریافتی ایسنا از سازمان هدفمندی یارانه ها، در ارتباط با جریان کمک معیشتی حاوی آمار جدیدی است.
برپایه این گزارش، تا آخر پرداختی خرداد سالجاری که در دهم ماه انجام شده است، تعداد خانوار مشمول دریافت یارانه معیشتی ۱۹ میلیون و ۷۶۸ هزار و ۱۸۴ مورد بوده که نشان داده است تعداد خانوارها در مقایسه با نخستین پرداخت حدود دو میلیونی افزایش دارد.

خانوارهای ۴ نفره در صدر قرار دارند
در میان خانوارهای دریافت کننده، تعداد خانوارهای چهارنفره در مقایسه با سایر خانوارها بیشتر است؛ بگونه ای که تعداد خانوار یک نفره حدود ۳.۴ میلیون، دو نفره ۳.۸ میلیون، سه نفره ۴.۸ میلیون، چهارنفره بیشتر از پنج میلیون و پنج نفر و بالاتر بیشتر از ۲.۷ میلیون خانوار است.
اما مجموع خانوارهای دریافت کننده یارانه معیشتی هم اکنون ۶۰ میلیون و ۲۴۹ هزار و ۵۵۷ هزار نفر است که در میان آنها سه میلیون و ۴۰۳ هزار نفر در خانوار یک نفره با دریافتی ۵۵ هزار تومانی قرار دارند.
همینطور هفت میلیون و ۵۸۴ هزار نفر در خانوار دو نفره با دریافتی ۱۰۳ هزار تومانی، ۱۴ میلیون و ۴۶۹ هزار نفر در خانوار سه نفره با یارانه ۱۳۸ هزار تومانی هستند.
طبق این گزارش، ۲۰ میلیون و ۲۱۲ هزار نفر یارانه در خانوار چهار نفره با دریافتی ۱۷۲ هزار تومان و همینطور ۱۴ میلیون و ۵۸۱ هزار نفر مشمول یارانه ۲۰۵ هزار تومانی در خانوارهای پنج نفر و بالاتر هستند.

هزینه ۳۱ هزار میلیاردی یارانه معیشتی
برپایه این گزارش تا آخر سال گذشته در مجموع بیشتر از ۳۱ هزار میلیارد تومان بابت کمک های معیشتی حاصل از افزایش قیمت بنزین پرداخت شده است.

این مبلغ در حالی از محل حذف بخشی از یارانه بنزین بوجود آمده که بر اساس گزارش سازمان برنامه برنامه و بودجه پیش از افزایش قیمت بنزین، دولت در سال حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان پرداخت می کرده که ۶۰۰ هزار میلیارد آن به حوزه سوخت و انرژی مربوط بوده و از آن حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی بابت بنزین پرداخت شده است.
این در شرایطی است که در کنار یارانه معیشتی، بیشتر از ۱۰ سال است که یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی هم در هر ماه برای نزدیک به ۷۸ میلیون نفر پرداخت می شود که سالانه بیشتر از ۴۲ هزار میلیارد تومان هزینه دارد و مجموع پرداختی دولت بابت یارانه نقدی ماهانه را به بیشتر از ۷۰ هزار میلیارد تومان می رساند.
منبع:

1400/03/25
22:10:08
5.0 / 5
341
تگهای خبر: افزایش , بودجه , دولت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی