Niazgah نیازگاه
یك كارشناس بازار سرمایه اعلام كرد:

۸ عامل موثر بر بازگشت شاخص بورس به مدار رشد

۸ عامل موثر بر بازگشت شاخص بورس به مدار رشد

به گزارش نیازگاه یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: این روزها هشت عامل موثر در بهبود روند معاملات بورس قابل اشاره است و بنظر می رسد مقدار ریسکی که حالا در ارتباط با انتخابات در بازار سرمایه وجود دارد، با برگزاری انتخابات از بین برود و شاهد رونق در معاملات بازار سهام باشیم.


«پیمان حدادی» امروز (سه شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به سبب رشد این روزهای شاخص بورس در بازار اشاره نمود و اضافه کرد: افزایش حجم معاملات در بازار در کنار افزایش نسبی قیمت ها و نیز کاهش تعداد نمادهای حاضر در صف فروش در ایام گذشته، نویدبخش حرکت بازار به سمت تعادل است و پس از نزدیک به ۱۰ ماه از روند نزولی شاخص بورس، حالا معاملات درحال خارج شدن از مسیر اصلاحی است.
ثبات نسبی دلار
وی با اعلان اینکه ثبات نسبی قیمت ارز یکی از با اهمیت ترین عواملی بود که در هفته های گذشته روند تعادلی بازار سهام را رقم زد، گفت: این روزها فعالان حاضر در بازار سرمایه کمتر از دلار در محدوده های قیمتی ۲۰ هزار تومان یا کمتر از آن صحبت می کنند.
حدادی اشاره کرد: در اردیبهشت ماه گمانه زنی های مربوط به کاهش نرخ دلار به کمتر از ۲۰ هزار تومان به شدت سبب لطمه به بازار سهام شد، بدین سبب ایجاد ثبات نسبی در قیمت ارز یکی از با اهمیت ترین عواملی بود که موجب شد تا شاخص بورس روند صعودی را در پیش بگیرد.
فاصله گرفتن فعالان بازار سرمایه از اخبار مذاکرات وین
این کارشناس بازار سرمایه افزود: در فروردین و اردیبهشت ماه یکی از عوامل موثر بر بازار سهام بحث مربوط به مذاکرات وین بود، فاصله گرفتن فعالان بازار سرمایه از اخبار مذاکرات زمینه کمک به ثبات نسبی در معاملات را در ایام گذشته فراهم نمود.
وی بیان داشت: هفته های گذشته گمانه زنی هایی در حوزه بحث مذاکرات وین مطرح می شد که آثار مثبت و منفی به نتیجه رسیدن مذاکرات بر بازار سرمایه ابهامی را در بازار ایجاد کرده بود، این در حالیست که حالا دیگر این ابهام ها کمتر در تصمیمات فعالان بازار سرمایه نقش دارد.

کاهش ریسک معاملات بورس با مشخص شدن کاندیداهای ریاست جمهوری
حدادی اضافه کرد: با نزدیک شدن به روز انتخابات ریاست جمهوری و مشخص شدن کاندیداهای نهایی تا حدود زیادی بازار سرمایه توانسته است ریسک انتخابات را مدیریت کند و از این طریق شاهد کاهش ریسک موجود در بازار هستیم.
وی افزود: بیشتر کاندیداها درباب بازار سرمایه و پشتیبانی از این بازار وعده هایی دادند که در صورت واقعی بودن وعده ها، به طور قطع می تواند برای روند بازار سرمایه مثبت باشد.
نقش پررنگ تزریق نقدینگی به صندوق تثبیت بازار سرمایه بر معاملات بورس
این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر آنکه دیگر عاملی که در مثبت شدن روند بازار موثر بود و به رشد شاخص کل و سهام بزرگ بازار کمک کرد بحث تزریق ۲۰۰ میلیون دلاری بود که واریز قسمتی از آن انجام شده است، اظهار داشت: این مبلغ مقرر است در چند مرحله واریز شود که بر طبق صحبت های انجام شده توسط رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، در ایام آینده شاهد واریزی باقیمانده آن در بازار خواهیم بود.
حدادی گفت: ممکنست از نظر ریالی این واریزی حدود چهار هزار میلیارد تومان باشد و عدد چندان قابل توجهی در مقابل معاملاتی که در بازار انجام می شود محسوب نشود، اما این اقدام نشان میدهد که سران قوا تصمیم دارند تا حداقل بوسیله واریز نقدینگی و دیگر راه های ممکن بار دیگر از بازار سرمایه حمایت کنند.
این کارشناس بازار سرمایه اشاره کرد: این اقدام بیش از آنکه بخواهد از لحاظ ریالی به بازار سرمایه کمک نماید، سبب تزریق عوامل مثبت روانی در بازار شد که زمینه بازگشت اعتماد باردیگر به بازار را برای ورود نقدینگی ها فراهم نمود.
ثبات معاملات در بازارهای جهانی
وی با اشاره به این که روند معاملات در بازارهای جهانی و ثبات به وجود آمده در این بازار از دیگر عواملی بود که در هفته های گذشته به افزایش قیمت های سهام شاخص ساز در بازار کمک کرد، اظهار داشت: بعد از رشدهایی که در نیمه دوم سال ۹۹ در بازار جهانی رخ داد خیلی از مفسرین به دنبال اصلاح در قیمت های بازار جهانی بودند که این مساله گمانه زنی هایی را برای تغییر روند بازار ایجاد کرد، در صورتیکه از یک ماه گذشه زمینه ثبات نسبی در معاملات بازارهای جهانی فراهم گشته است.
حدادی گفت: این ثبات نسبی در قیمت های جهان و نرخ ارز موجب شد تا گزارش های تولید و فروش شرکت های بورسی و فرابورسی در اردیبهشت ماه مطلوب باشد و روند بازار هم از نظر بنیادی به دنبال خرید سهام جلو برود.
ثبات و کاهش در نرخ بهره بانکی
به گفته ی ایشان، ثبات و کاهش در نرخ بهره بانکی از دیگر عواملی بود که می تواند در بین مدت به بهبود روند بازار سرمایه کمک نماید.
افزایش ورود نقدینگی به بازار سهام
حدادی، به افزایش ورود نقدینگی به بازار سهام در هفته های گذشته اشاره نمود و اضافه کرد: ثبات و رکود معاملات در بازارهای موازی شامل مسکن، طلا، سکه و خودرو زمینه ورود نقدینگی به بازار سهام را فراهم نمود، حالا این بازارها نسبت به بازار سرمایه گران تر هستند و بازار سرمایه از نظر ارزش ذاتی در وضعیت بهتری نسبت به دیگر بازارها قرار دارد.
ریزش رمز ارزها
این کارشناس بازار سرمایه همین طور ریزش رمز ارزها را بعنوان دیگر عامل موثر بر بهبود معاملات بورس دانست و اظهار داشت: بازار رمز ارزها بعنوان رقبای اصلی بازار سهام تلقی می شود، باتوجه به نوسانات منفی و عجیبی که در این بازار رخ داده بنظر می رسد نقدینگی که در ماه های گذشته در رمز ارزها حرکت کرده بود درحال خروج از این بازار و بازگشت به بازار سهام باشد.
پیشروی صف های فروش سهام کوچک به سمت تعادل
وی اشاره کرد: همچنان در بازار سهام پس از چند ماه نمادهای کوچک بازار که بیش از ۲۵۰ نماد هستند درگیر صف های فروش و روز به روز درحال نزدیک شدن به تعادل هستند.
حدادی بیان داشت: حالا دیگر بازار سهام مانند چند وقت گذشته شاهد فروشنده ای خاص نیست اما خریداران به دنبال خرید در قیمت های منفی هستند.
این کارشناس بازار سرمایه اشاره کرد: افزایش حجم معاملات در کنار کاهش تعداد صف های فروش و افزایش صف های خرید در ایام گذشته، همچون عواملی هستند که نشان میدهد بازار درحال حرکت به سمت تعادل است.
رفع کامل ریسک های موجود در بازار پس از انتخابات
وی به چرخش نقدینگی در بین صنایع بزرگ بازار اشاره نمود و اظهار داشت: این مساله یکی از اتفاقات مثبت و خوب بازار در هفته های گذشته است که بنظر می رسد مقدار ریسکی که حالا در ارتباط با انتخابات در بازار سرمایه وجود دارد بعد از برگزاری انتخابات و مشخص شدن شخص رئیس جمهوری از بین برود و شاهد رونق در معاملات بازار سهام باشیم.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، شاخص کل در بازار بورس روز گذشته (دوشنبه، ۱۷ خردادماه) هشت هزار و ۵۸۶ واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۱۵۷ هزار واحد رسید.منبع:

1400/03/18
14:08:08
5.0 / 5
312
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , اوراق , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی