Niazgah نیازگاه
رییس اتاق مشترك بازرگانی ایران و ارمنستان مطرح كرد:

ارمنستان دروازه تجارت ایران با اوراسیا و اروپا

ارمنستان دروازه تجارت ایران با اوراسیا و اروپا

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان ضمن اشاره به ظرفیت های این کشور برای افزایش مبادلات تجاری با اروپا و اوراسیا، اظهار داشت: ارمنستان همانند دروازه ای برای رسیدن به بازارهای بین المللی به حساب می آید.


«هرویک یاریجانیان» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، عنوان کرد: اگر ویروس کرونا با شرایطی که به همراه آورده است، شیوع پیدا نمی کرد فعالیتهای اقتصادی ایران می توانست در سطح منطقه افزایش قابل ملاحظه ای داشته باشد.
«هرویک یاریجانیان» با اشاره به اینکه کرونا برای توسعه روابط تجاری، بازدارنده عمل کرد، اضافه کرد: در کنار گسترش این ویروس، شرایط بانکی ایران با جهان هم مانع دیگری برای افزایش روابط تجاری بود چونکه از یک سو FATF را نپذیرفته ایم از طرفی هنوز به صورت کامل از امکانات سوییفت بهره مند نیستیم و در نتیجه تراکنش های مالی به سختی انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه ارمنستان اولین کشور برای اتصال ایران به منطقه اورسیا است، خاطرنشان کرد: این شرایط به تنهایی می تواند موجبات افزایش تجارت بین دو کشور را فراهم آورد تا از خاک ارمنستان بعنوان دروازه ای جهت ورود به کشورهای دیگر بهره مند شویم.
رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان ضمن اشاره به ایجاد ممنوعیت هایی از جانب این کشور برای ورود بیشتر از هزار کالا از ترکیه در ماه های گذشته، تصریح کرد: شرایط بوجود آمده ظرفیتی را برای افزایش تجارت ایران با ارمنستان فراهم نموده است که تجار و تولیدکنندگان باید از آن به خوبی بهره برده و کالاهای ایرانی را در بازار این کشور عرضه کنند.
یاریجانیان ضمن اشاره به مرز مشترک میان ایران و ارمنستان، تصریح کرد: از شرایط جغرافیایی دو کشور می توانیم برای ترانزیت کالا استفاده نماییم که از طریق های بهره مندی از این ظرفیت، سرمایه گذاری ها در نزدیکی مرزها است که تابحال به سرانجام نرسیده است.
وی اضافه کرد: تولیدکنندگان و صاحبان صنعت و تجارت در ایران می توانند با سرمایه گذاری در مرزها یا ایجاد واحدهای تولیدی مشترک با ارمنستان، مبادرت به تولید کالا کرده و از مرز این کشور برای تجارت با اروپا استفاده کنند.
رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان ضمن اشاره به اینکه تعرفه تجاری این کشور با کشورهایی مانند کانادا چهار درصد است، عنوان کرد: میتوان از این شرایط برای عرضه کالاهای ایرانی به جهان بهره برد اما تابحال در این راه گامی قابل توجه برداشته نشده است.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، بر مبنای اعلام گمرک در خلال ۱۲ ماه سال ۹۹ حجم تجارت خارجی ایران با همسایگان ۸۲ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۳۸۹ تن انواع کالا به ارزش ۳۶ میلیارد و ۵۰۲ میلیون و ۳۱۵ هزار و ۸۶۹ دلار بوده است که از این میزان سهم صادرات محصولات ایران به کشورهای همسایه ۶۷ میلیون و ۸۴۱ هزارو ۲۱۳ تن برابر با ۲۰ میلیارد و ۳۵۷ میلیون و ۴۵۵ هزارو ۲۱۳ دلار بود که ۶۰ درصد وزن و ۵۸ درصد ارزش کل صادرات غیرنفتی ایران به جهان را شامل می شود.
در ۱۲ ماهه سال قبل در مجموع ۱۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۷۳ میلیارد دلار از مبادی کشور صادر و وارد شده است که سهم صادرات ۱۱۲ میلیون تن به ارزش صادرات ۳۴ میلیارد و ۲۵۶ میلیون دلار و سهم واردات ۳۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ارزش ۳۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است.


1400/02/14
13:44:34
5.0 / 5
695
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی