Niazgah نیازگاه

پیشنهادی برای حل مسائل اقتصادی

پیشنهادی برای حل مسائل اقتصادی

به گزارش نیازگاه عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه بوعلی سینا به عرضه پیشنهادات كوتاه و بلندمدت به دولت برای حل مسائل اقتصادی در شرایط كنونی پرداخت.


دكتر ابوالفضل شاه آبادی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه برای برون رفت از شرایط اقتصادی كنونی باید مسائل از دو دید كوتاه مدت و بلندمدت مورد بررسی قرار گیرد، تاكید كرد: نباید در صورت پرداختن به مسائل به صورت كوتاه مدت، از حل ریشه ای مسأله غافل شد.
وی ادامه داد: كاهش نرخ بیكاری، تحقق رشد اقتصادی مستمر و باثبات و كاهش قدرت خرید مردم مسائلی هستند كه زمان كافی و زیادی برای مرتفع شدن می طلبند ازاین رو نمی توان با آنها سطحی برخورد كرد.
تاریخ مصرف استفاده از مسكن های كوتاه مدت سپری شده!
شاه آبادی با تاكید بر اینكه استفاده از مُسكن های كوتاه مدت از یك سو تاریخ انقضای كوتاهی دارد و از جانب دیگر هزینه سنگینی را در خلال روند زمانی برای دولت تحمیل می كند، اظهار داشت: متأسفانه تابحال برای حل مسائل اقتصادی عموما از این مُسكن های كوتاه مدت بهره برده ایم به طوریكه اینك تاریخ مصرف آنها سپری شده و چندان جوابگوی شرایط كنونی نیستند.
وی خاطرنشان كرد: در صورتی كه توان دولت دائما به استفاده از مُسكن های كوتاه مدت سوق پیدا كند توان آن تحلیل رفته و هزینه های هنگفتی برای دولت ها به دنبال خواهد داشت.
دولت به افزایش قیمت ها دامن نزند
وی ادامه داد: تا زمانی كه در كشور امكان تولید شغل به صورت جدی وجود ندارد، دولت نباید به افزایش قیمت ها دامن بزند چون كه دولت توانایی افزایش قیمت در بعضی كالاها را دارد و در افزایش كالاهایی كه دولت به صورت مستقیم در آن نقش آفرینی نمی كند، بسترساز افزایش قیمت این محصولات و عوامل تولید می گردد چراكه ماحصل این وضعیت به كاهش قدرت خرید اقشار مختلف جامعه بخصوص قشر ضعیف و متوسط منجر خواهد شد.
شاه ‍آبادی تصریح كرد: افزایش قیمت ها بدون پشتوانه در سالیان متوالی، بستر افزایش قیمت ها را در جامعه مهیا كرده و هر از چند گاهی بهانه برای بروز و ظهور می خواهد ازاین رو با این اوصاف دولت با احتیاط اقدام به اتخاذ تصمیماتی كند تا اقدامات و سیاست های دولت خود بهانه ای برای پدیدار شدن تورم پنهان در جامعه نشود به طوریكه عدم تناسب رشد درآمد اقشار ضعیف و متوسط جامعه با رشد قیمت ها منجر به افزایش فشار اقتصادی بر این اقشار و باعث نارضایتی آنان خواهد شد و بهانه لازم را برای عده ای كه می خواهند فضای جامعه را ملتهب كنند، تولید خواهد نمود.
دولت مهار قیمت ها و حفظ قدرت خرید اقشار جامعه را به صورت جدی پیگیری كند
این اقتصاددان با تاكید بر اینكه دولت باید مهار قیمت ها و حفظ قدرت خرید جامعه را تا رفع مشكلات بنیادی اقتصاد به صورت جدی در دستور كار خود قرار دهد، اضافه كرد: افزایش اندك در قیمت ها هم برای اقشار ضعیف جامعه مشكل ساز خواهد بود چون كه با تحلیل رفتن قدرت خرید آنان در سالیان متوالی این قشر حتی تحمل افزایش اندك قیمت ها را هم ندارند.
شاه آبادی تصریح كرد: دولت بسیار باید مراقب باشد كه استفاده مستمر از مُسكن های كوتاه مدتی همچون واردات و كنترل دستوری قیمت ها بدون توجه به ریشه های شكل گیری تورم، به صورت قطع و یقین در بلندمدت اثرات نامطلوبی برای اقتصاد كشور به دنبال خواهد داشت.
دولت باید راهبرد اقتصادی خویش را تغییر دهد
این عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه بوعلی سینا در ادامه با تاكید بر اینكه دولت باید در كنار اقدامات كوتاه مدت و میان مدت، راهبرد اقتصادی خویش را در بلندمدت افزایش دهد، اظهار نمود: در صورتی كه اقتصاد مقاومتی به صورت اصولی و جامع با تاكید بر تحقق اقتصاد دانش بنیان مدنظر قرار گیرد، دولت در حوزه بلندمدت شاهد رفع تمامی مسائل اقتصادی خواهد شد.
وی ادامه داد: متأسفانه تابحال وزارت علوم به وظیفه اصلی خود كه توجه به اقتصاد دانش بنیان است، توجه جدی نداشته و خویش را از یك سو درگیر مسائلی همچون گرفتن بودجه و دنباله روی از دستگاه های اقتصادی دولت كرده و از جانب دیگر تمام تلاش خویش را به گسترش كمی و كیفی دانشگاه ها كرده در حالیكه وزارت علوم باید سكان دار راهبرد اقتصاد دانش بنیان بوده و این نقش خویش را به خوبی باور داشته باشد سپس با متقاعد كردن دولت مسیر حركت اقتصاد كشور را به گونه ای تنظیم كند كه تمامی دستگاه های دولتی در جهت تحقق این هدف بسیج شوند.
دولت بسترهای لازم برای اقتصاد دانش بنیان را فراهم كند
این عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی با تاكید بر اینكه دولت برای توسعه اقتصادی در بلندمدت باید بسترهای لازم برای راهبرد اقتصاد دانش بنیان را فراهم كند، اضافه كرد: در صورت تحقق این امر تمامی مشكلات كشور مرتفع خواهد شد.
وی با ابرازامیدواری از اینكه جمهوری اسلامی ایران هم اكنون بهترین شرایط را برای رشد و توسعه اقتصادی كشور دارد، اظهار داشت: دارا بودن دو فاكتور سرمایه انسانی و ثروت طبیعی گواه بر این مدعا هستند اما با عنایت به اینكه این دو سرمایه در آینده تكرارپذیر نیستند ازاین رو نباید فرصت سوزی داشته باشیم و باید از یك سو تمام تلاش را بر تبدیل ثروت تجدیدناپذیر منابع طبیعی به ثروت های تجدیدپذیر متمركز كرده و از جانب دیگر با به خدمت گرفتن راهبرد اقتصاد دانش بنیان و بسط بازار عوامل دانش همچون بازار سرمایه انسانی و تحقیق و توسعه و كارآفرینی و.... شاهد كاهش نرخ بیكاری و افزایش قدرت خرید و همینطور افزایش قدرت رقابت پذیری محصولات در بازارهای داخلی و خارجی و افزایش قدرت تاب آوری اقتصادی و در نهایت تولید امنیت اقتصادی و اجتماعی شد.
دولت استفاده از بدنه علمی جامعه را در دستور كار قرار دهد
شاه آبادی با اشاره به اینكه متأسفانه دولتمران از جامعه علمی و متخصص كشور برای بهبود شرایط كمتر استفاده می نمایند و لزوم دارد دولت حلقه علمی خویش را گسترده كند و به تعداد اندكی از افراد جامعه محدود نكند، تاكید كرد: وزارت علوم در كنار انجام امور روزمره باید در جهت رسالت اصلی خود یعنی تحقق اقتصاد دانش بنیان یك بدنه علمی را در این زمینه در وزارتخانه تعیین تا به تهیه راهبرد اقتصاد دانش بنیان متناسب با واقعیات اقتصاد ایران اقدام نماید سپس گام های اساسی در جهت تحقق آن مهیا كرده و از این طریق خوراك فكری برای دستگاه های اقتصادی و دولت را فراهم كند.
وی ادامه داد: به جرأت می توان گفت مشكلات كشور لاینحل نیستند اما با عنایت به اینكه تا كنون نگاه راهبردی به مبحث نداشته ایم، مشكلات كنونی شكل گرفته و بسیار بزرگ به نظر می رسند.
وی با اشاره به اینكه دولت در بلندمدت باید استفاده از افراد متخصص و صاحب نظر را در دستور كار خود قرار دهد، افزود: در صورتی كه با استفاده از متخصصان دانشگاهی به اقتصاد دانش بنیان توجه گردد، كمتر از 10 سال آینده به اهداف سند چشم انداز دست خواهیم یافت.
سیاست گذاران نباید صرفا درگیر مسائل روزمره شوند
این اقتصاددان خاطرنشان كرد: سیاست گذاران نباید صرفا درگیر مسائل روزمره شوند و لزوم دارد در كنار انجام مسائل جاری، وقت لازم برای ارتباط با بدنه كارشناسی كشور را برقرار كنند چون كه هم اكنون حتی در بعضی مواقع انبوه كارهای روزمره، مسئول را از فرصت فكر كردن هم محروم می كند.
وی با تاكید بر اینكه وزارتخانه ها باید به اهلش سپرده شوند، اضافه كرد: برای سپردن هر مسئولیتی باید افرادی كه توانمندتر هستند و بازدهی كاری بیشتری خواهند داشت، استفاده گردد.
شاه آبادی در انتها اظهار داشت: كارشناسان و صاحب نظران كشور انسان هایی نیستند كه بتوانند به دنبال مسئولان بدوند ازاین رو باید مسئولان وسعت دید بیشتری نسبت به این افراد داشته باشند و با آنها ارتباط لازم را برای حل مسائل كشور برقرار كنند.


 

1396/10/17
16:55:44
5.0 / 5
4511
تگهای خبر: افزایش , دولت , قیمت , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی