Niazgah نیازگاه
صندوق توسعه ملی؛

صندوق توسعه ملی به تعهد خود برای كمك مالی به بورس عمل كرده است

صندوق توسعه ملی به تعهد خود برای كمك مالی به بورس عمل كرده است

به گزارش نیازگاه صندوق توسعه ملی اعلام نمود که مصوبه در ارتباط با تخصیص منابع به سازمان بورس و اوراق بهادار را بعد از بررسی فرآیند کار به اجرا گذاشته و پیگیری نکردن سازمان بورس از بانک مرکزی منجر به عدم تسعیر ریالی منابع ارزی شده است.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از صندوق توسعه ملی، در دوم مهرماه ۹۹ مصوبه شورایعالی امنیت ملی، در مورد تخصیص منابع به سازمان بورس و اوراق بهادار در هیات امنای صندوق توسعه ملی مطرح و مقرر شد که این مصوبه در هیات عامل این صندوق مطرح و به بانک مرکزی ابلاغ شود.
بلافاصله در سوم مهرماه ۹۹ هم جلسه هیات عامل صندوق به صورت فوق العاده تشکیل و اختصاص منابع مورد نظر شورایعالی امنیت ملی برای بورس مصوب و به بانک مرکزی ابلاغ گردید. اما به علت عدم پیگیری سازمان بورس اوراق بهادار از راه بانک مرکزی و مشکلات تسعیر ارز توسط بانک مرکزی، این مصوبه هنوز اجرایی نشده است.
براساس این گزارش با عنایت به مشکلات به وجود آمده اقتصادی، با هماهنگی به عمل آمده با هیات نظارت صندوق توسعه ملی، مبلغ یک هزار میلیارد تومان بعد از تصویب در هیات عامل صندوق، در صندوق تثبیت سرمایه سازمان بورس سپرده گذاری شد.
همچنین، در ۲۸ فروردین ماه ۱۴۰۰ جلسه ای با هماهنگی «فرهاد دژپسند» وزیر امور اقتصادی و دارایی و با حضور اکثریت اعضای هیات عامل صندوق توسعه ملی، در محل سازمان بورس اوراق بهادار برگزار و مقرر شد؛ از محل مطالبات صندوق توسعه ملی از سازمان امور مالیاتی، مبلغ پنج هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای کمک به سازمان بورس و اوراق بهادار در صندوق «تثبیت بازار سرمایه» سپرده گذاری شود.
بنابراین بلافاصله نامه مربوطه به رئیس سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ و رونوشت آن به افراد مربوطه همچون رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و وزیر امور اقتصادی و دارایی ارسال شد.
صندوق توسعه ملی اعلام نمود که این صندوق، مصوبه شورایعالی امنیت ملی را بعد از بررسی فرآیند کار به اجرا گذاشته و پیگیری نکردن سازمان بورس از بانک مرکزی منجر به عدم تسعیر ریالی منابع ارزی شده است.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، سازمان بورس، صندوقی را تحت عنوان صندوق تثبیت بازار سرمایه در اختیار دارد که درصدی از کارمزد معاملات و درآمد سازمان به منظور حفظ نقدشوندگی وارد این صندوق می شود.
نکته قابل توجه جهت استفاده از این صندوق ها این است که در شرایط عادی و طبیعی بازار نمی توان از منابع این صندوق استفاده کرد، بلکه استفاده از آن بیشتر برای روزهایی است که اتفاق پیشبینی نشده ای رخ می دهد که به شدت بر روند کوتاه مدت بازار اثرگذار باشد و قیمت سهام با کاهش شدید مواجه شود، با عنایت به وضع پیش آمده منابع این صندوق در این موقعیت بنا بر صلاحیت مدیریت، وارد سمت تقاضا در بازار می شود و از راه جمع آوری صف های فروش، قیمت ها را به ثبات می رسانند.
سازمان بورس برای پشتیبانی از بازار در بعضی مواقع که اتفاق بحرانی در این بازار رخ می دهد و نیازمند نقدینگی می شود از منابع موجود در این صندوق استفاده می نماید و از این طریق، معاملات بازار را به ثبات می رساند.
نقدینگی موجود در این صندوق امکان دارد از راه صندوق توسعه ملی و صندوق توسعه ارزی تامین گردد و در آخر، سازمان بورس به واسطه این صندوق ها معاملات بازار را کنترل خواهد کرد، این اقدام و استفاده از منابع این صندوق نیازمند ارزشمند بودن قیمت سهام و دور بودن آن سهم از قیمت حبابی است در غیر این صورت نمی توان از سهم مورد نظر حمایت کرد.


1400/02/08
15:36:23
5.0 / 5
610
تگهای خبر: اقتصاد , اوراق , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی