Niazgah نیازگاه
آذری جهرمی:

اقتصاد دیجیتال، فرصت بزرگ برای دولت آینده است

اقتصاد دیجیتال، فرصت بزرگ برای دولت آینده است

به گزارش نیازگاه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: اقتصاد دیجیتال در دولت آینده فرصت بسیار بزرگی برای رشد است و اگر کسی در این راه پیش نرود، جلوی توسعه دولت خودرا می گیرد.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا، «محمدجواد آذری جهرمی» در یکی از اتاق های گفت وگوی کلاب هاوس که درباب بازار سرمایه گذاری برگزار شد، حضور یافت و به تشریح مسائل پیرامون اقتصاد دیجیتال پرداخت.
وی گفت: فرصت اقتصاد دیجیتال در دولت آینده فرصت بسیار بزرگی برای رشد است، برای اینکه ما پتانسیل داخلی را داریم و این جای خالی را می توانیم به آسانی پر نماییم.
این مقام مسوول اظهار داشت: هر کاندیدای ریاست جمهوری که برنامه اقتصادی داشته باشد و به این ظرفیت نگاه کند مجبور است ۵G و FTTH را توسعه بدهد، چونکه اگر در این راه پیش نرود جلوی توسعه دولت خودرا می گیرد.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه مسیر اقتصاد دیجیتال یک مسیر برگشت ناپذیر است، اظهار داشت: در سال ۹۶ سهم اقتصاد دیجیتال ۲.۷ درصد بود که در سال ۹۹ به ۶.۴ درصد رسید و رشد قابل توجهی را تجربه نمود.
به گفته وی، بخش اقتصاد دیجیتال یک بخش امیدوارکننده است و جز پیروی از آن چاره ای نداریم. باتوجه به مجموع شرایط به نظر من کسی در اداره این کشور موفق است که روی بهره روی کار کند. راه نجات اقتصاد کشور بهبود راندمان است و یکی از ابزارهای مهم دراین زمینه فناوری اطلاعات وتوسعه اقتصاد هوشمند است.
وزیر ارتباطات اشاره کرد: در سال ۱۴۰۰ رشد قابل توجهی را برای اقتصاد دیجیتال پیش بینی می نماییم. با رفع موانعی که از طرف وزارت صمت انجام شده به زودی دو استارتاپ بزرگ وارد حوزه بورس خواهند شد.
وی اضافه کرد: ۲.۵ برابر کردن بازار آی. سی. تی تکلیفی است که در برنامه ششم توسعه بر عهده وزارت ارتباطات گذاشته شده است، پس استراتژی ما ۲.۵ برابر کردن بازار بود که می توانست با افزایش تعرفه و تورم در بخش آی. سی. تی با تعداد مشترک ثابت یا تثبیت نرخ و افزایش مشترکان حاصل شود.
توسعه اقتصادی کشور
وزیر ارتباطات گفت: استراتژی ما برای توسعه بازار در بیش از سه سال گذشته، مبتنی بر تثبیت قیمت بوده است. کاهش نرخ تسهیم درآمد اپراتورها به دولت را به چهار درصد کاهش دادیم.
وی افزود: در ابتدای وزارت من از مالیات ۲۸ درصدی که به دولت پرداخت می شد، سه درصد برای توسعه روستایی درنظر گرفته شد که ما سه درصد را به خود اپراتورها بازگرداندیم و به این صورت پرداخت را به تعهد تبدیل کردیم.
آذری جهرمی اضافه کرد: چهار درصد نیز از سال ۹۹ کم کردیم و دولت بطور تقریبی هفت درصد سهم درآمد را بعنوان سهمش در توسعه مناطق کمتر برخوردار آورد.
وی اظهار داشت: مجموعه اتفاق هایی که افتاد و سیاست گذاری هایی که در عرصه توسعه اقتصادی انجام شد، سبب افزایش این بازار از ۳۰ میلیون مشترک به ۷۰ میلیون مشترک شد و RPO مشترکان (متوسط درآمد اپراتور به ازاء هر مشترک) هم باتوجه به رشد حوزه آی. سی. تی، رشد قابل توجه ای پیدا کند.
این مقام مسوول اشاره کرد: متوسط درآمد مخابرات به ازای هر مشترک ADSL نزدیک به ۱۱ هزار تومان بود که حالا این عدد چیزی در حدود ۲۶ هزار تومان است.
وی افزود: با کاهش تعرفه های بخش دولتی، در سه مرحله هزینه اپراتورها را مدیریت کردیم و در کنار آن با تثبیت قیمت در بخش مدیریت هزینه سعی کردیم با ترویج اقتصاد اشتراکی بین اپراتورها و به اشتراک گذاری منابع کاری نماییم که هزینه هایشان کاهش پیدا کند.
توجه به نسل پنجم ارتباطات
وزیر ارتباطات اضافه کرد: در وضعیت فعلی اپراتورها به سمت توسعه ۵Gرفته اند و اپراتورهای ثابت به فکر توسعه VDSL و FTTH (اتصال شبکه فیبر نوری به منازل مسکونی) هستند، بحث بر این است که در این سرویس ها بتوانیم تعرفه بالاتری بگیریم که سرمایه گذاری و برگشت سرمایه ما توجیه داشته باشد.
وی بیان داشت: سیاست ما در همه این سال ها تثبیت قیمت برای رشد بازار بوده است، حالا نیز بازار رشد و به بلوغ خوبی رسیده است و ارزش آن در طول این مدت هم به لحاظ اشتراک و هم درآمدی حدود ۲ برابر شده است.
آذری جهرمی اظهار داشت: تصور نباید این باشد که وقتی ۵G می آید همان خدمات ۴G و درآمد ۴Gرا دارد، بلکه وقتی نسل پنجم ارتباطات بیابد خود مصرف در اپراتورها با رشد همراه می شود.
وی گفت: پیش بینی ما در سال ۱۴۰۰ دو برابر شدن رشد بازار نسبت به سال قبل است، درست اتفاقی که سال ۹۹ بواسطه کرونا در بازار اینترنت کشور رخ داد. زمانی که ۵G می آید درآمد ۴G باقی نمی ماند و افزایش می یابد.
رشد اقتصاد دیجیتال
این عضو کابینه دولت اشاره کرد: برمبنای تکالیفی که در برنامه ششم توسعه بر عهده ما گذاشته شد، از مرکز آمار ایران خواستیم رشد بخش آی. سی. تی را برای مبدا سال ۹۵ مورد اندازه گیری قرار دهد.
وی اظهار داشت: بنابر برنامه ششم توسعه رشد ارزش افزوده بخش فناوری اطلاعات باید ۱۹.۱ درصد باشد، حالا سهم اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص داخلی جهان ۲۶ تا ۲۷ درصد و در کشورهای در حال توسعه ۱۶.۵ درصد است. در کشور ما این میزان ۶.۵ درصد است که در سال ۱۴۰۰ پیش بینی ۷.۵ درصد را داریم.
آذری جهرمی بیان داشت: در کشورهای پیشرفته، هسته اصلی اقتصاد دیجیتال ۶.۵ درصد است برای اینکه شرکت های سخت افزاری و وندورهای (فروشندگان) قوی دارند.
وی اشاره کرد: سلامت الکترونیک، بانکداری الکترونیک و صنعت گردشگر در کشور ما جای رشد دارند، یکی از دلیلهای کندی پیشرفت شرکت های این حوزه عدم حضور در بورس است که دلیلش عدم شناسایی دارایی های نامشهود بود که حالا تعدادی از آنها رفع شده است.
وزیر ارتباطات اشاره کرد: حوزه هایی مانند کشاورزی، سلامت و انرژی حوزه هایی هستند که می توانند اقتصاد دیجیتال را به اندازه ۱۰ درصد رشد دهند.
دعوای ۱۲ ساله فرکانسی با صدا و سیما
وی درباره فرکانس ۷۰۰-۸۰۰ اضافه کرد: متخصصان فنی اپراتورها معتقد هستند اگر فرکانس ۷۰۰-۸۰۰ را در اختیار داشته باشند می توانند با همین میزان دکل به پوشش سه برابری شبکه دست پیدا کرده و شبکه را با شرایط مناسبی ایجاد کنند.
آذری جهرمی بیان داشت: این فرکانس در اختیار صدا و سیما است که به دنبال تبدیل این فرکانس به پول است، فرکانس جزو انفال است و صدا و سیما می خواهد انفال را به درآمد تبدیل کند.
وزیر ارتباطات اظهار داشت: منابع این انفال عمومی باید در اختیار مردم قرار بگیرد، اما صدا و سیما به این مساله نگاه اقتصادی دارد؛ ما می گوییم این گنج برای مردم است و نگهداری این فرکانسی که شما به آن نیاز ندارید ضربه جدی به اقتصاد کشور است و این دعوا ۱۲ سال است که ادامه دارد.
وی افزود: «در این مدت رویکرد صدا و سیما این بود که اگر ماسک در کشور وجود نداشت اعلام می کرد زدن ماسک اصلا ضرورت ندارد، مواد ضدعفونی کننده نبود می گفت مردم از وایتکس استفاده کنند. اما به بحث شبکه که می رسید می گفت این وزارت ارتباطات بی کفایت شبکه درستی دست مردم نداده است.»
این مقام مسوول اظهار داشت: با بالارفتن دور از انتظار ترافیک شبکه فشار زیادی به وزارت ارتباطات و اپراتورها وارد شد و ما در پاسخ به تهاجمات صدا و سیما گفتیم اگر دنبال رفاه مردم است به احتکار فرکانس اختتام دهد.
وی اشاره کرد: اگر فرکانس در اختیار اپراتورها بود این مشکلات به وجود نمی آمد و می توانستیم ترافیک بالای شبکه را کنترل نماییم.
آذری جهرمی اضافه کرد: به دنبال این بی انصافی که صدا و سیما همیشه به وزارت ارتباطات داشته، مجبور شدیم قسمتی از واقعیاتی که وجود دارد را مطرح نماییم و بگوییم صدا و سیما خودش یکی از اشکالات است.
وی اشاره کرد: موضوع فرکانس به شورای عالی امنیت ملی رفته است و جلساتی نیز برگزار شده و راهکاری هم داده است و فکر می کنم شاید در این دولت به خاطر حضور شخص من حل نشود اما بعدها حل خواهد و این فرکانس به شبکه ارتباطی کشور بازخواهد گشت.
اینترنت ماهواره ای
این عضو کابینه دولت اضافه کرد: در مورد اینترنت ماهواره ای نیز باید بگویم مدل اقتصادی که الان در موردش صحبت می شود برای مردم مقرون به صرفه نیست، مگر اینکه یک برنامه فرا اقتصادی برای ایران ببینند؛ یعنی با یک نگاه سیاسی در فضای ایران با قیمت کمتری آنرا عرضه کنند.
وی اشاره کرد: جذابیت خدمات ماهواره ای الان برای مردم از جنس سرعت نیست، بلکه از جنس رهایی تعدادی از دردسرها و محدودیتهایی است که برایشان به وجود آمده است. بدین سبب از لحاظ اقتصادی مخاطره جدی برای اپراتورها ندارد.منبع:

1400/01/17
16:29:27
5.0 / 5
642
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی