Niazgah نیازگاه

معادن سیستان و بلوچستان در راه توسعه

معادن سیستان و بلوچستان در راه توسعه

ایرنا- معادن سیستان و بلوچستان در سیر تاریخی خود با گذر از بی مهری ها، محرومیت ها و نهایتا تحریم ها به دنبال اقدامات و برنامه ریزی بلندمدت دولت مسیر شکوفایی خویش را با سرعت بیشتر از پیش طی می کنند.به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا شناخت مزیت های سرشار معدنی سیستان و بلوچستان و هدایت سرمایه ها و منابع به سمت بهره برداری و فرآوری آنها و در نتیجه افزایش ارزش افزوده و ایجاد توان رقابتی در بازارهای بین المللی همچون مهم ترین راههای رونق تولید و رسیدن به توسعه است.
به کارگیری ظرفیت های بالقوه معادن و حرکت در جهت شکوفایی آن نیازمند زیر ساخت هایی است که دولت با برنامه ریزی منسجم، شناخت ظرفیت های هر منطقه و انجام کارهای کارشناسی و سخت در شرایط تحریم های بین المللی نقش مهمی در فراهم کردن این زیر ساخت ها داشته است.
جایگاه سیستان و بلوچستان در حوزه معادن قابل توجه بوده که جهت بررسی بیشتر این مساله و نقش معادن این استان در توسعه کشور به بررسی گوشه هایی از این نعمت خدادادی و اقدامات در جهت شکوفایی آن می پردازیم.


سرمایه گذاری چهار هزار و ۲۰۰میلیارد تومانی توسعه معادن پارس در پروژه های سیستان و بلوچستان

مدیر عامل شرکت توسعه معادن پارس اظهار داشت: مجموع پروژه های تعریف شده این شرکت در سیستان و بلوچستان تا سال ۱۴۰۳ چهار هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است که این حجم بسیار بزرگی از سرمایه گذاری در منطقه خواهد بود.

محمدنبی نوری اظهارداشت: صدرتامین از هلدینگ های شستا شمرده می شود و به صورت تخصصی استراتژی آن در حوزه مواد و صنایع معدنی بوده و مأموریت آن هم در این راستا تعریف شده است.

وی اضافه کرد: سال ۹۰ فرصت بسیار بزرگی در بخش معادن سیستان و بلوچستان برای شرکت صدرتامین به خاطر نبود سرمایه گذاری در این عرصه بوجود آمد.

مدیر عامل شرکت توسعه معادن پارس تأمین در مجموعه شستا وابسته به هلدینگ سرمایه گذاری صدر تأمین بیان کرد: این شرکت در سیستان و بلوچستان دارای ۱۴۸ کیلومتر مربع محدوده دارای پروانه اکتشاف بوده که کارهای عملیات و مطالعات اکتشافی بر روی آنها در حال انجام می باشد.

وی افزود: ۳۰ میلیارد تومان تابحال هزینه مطالعات اکتشافی در سیستان و بلوچستان شده که میزان قابل توجهی در این گونه مطالعات است.

نوری با اشاره به اینکه یک کار سیستماتیک و علمی در حوزه معادن سیستان و بلوچستان انجام شده است بیان کرد: باتوجه به ظرفیت های بسیار زیاد منطقه، این استان در آینده ی بخش معادن و توسعه نقش به سزایی دارد.

مدیرعامل شرکت توسعه معادن پارس تأمین در مجموعه شستا وابسته به هلدینگ سرمایه گذاری صدرتامین اشاره کرد: سال قبل یک میلیارد تومان بودجه در حوزه معادن سیستان و بلوچستان جذب شد که باتوجه به نگاه توسعه گری شرکت صدرتامین کارهای معدنی این استان گسترش یافته و برای رسیدن سریعتر به نتیجه، فاز اکتشافی و مطالعاتی به کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت تقسیم شده است.

وی افزود: در همین راستا تغییر استراتژی صورت گرفته و مطالعات از فاز اکتشافات عمقی به سطحی تغییر پیدا کرد و مبنا بر این گذاشته شد که سریع تر گواهی کشف گرفته و یک فاز بهره برداری تعریف شود.

نوری اشاره کرد: تاسیس یک کارخانه فرآوری از سنگ های پر عیار پیشنهاد و مصوب شده که با ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه فاز اول این کارخانه و کارهای مطالعات و دریافت مجوزهای آن در حال انجام می باشد.

وی بیان کرد: برای خدمات فنی، مهندسی یک مجتمع پشتیبانی از جانب شرکت صدرتامین تاسیس می شود که آزمایشگاه تخصصی موادمعدنی در آن راه اندازی خواهد شد که با اجرایی شدن آن در فاز اول هم برای کار اکتشافی این شرکت و هم سایر شرکتهای که در استان هستند مفید خواهد بود.

مدیر عامل شرکت توسعه معادن پارس تأمین در مجموعه شستا وابسته به هلدینگ سرمایه گذاری صدر تأمین اضافه کرد: هدف این است که آزمایشگاه مواد معدنی در حد استانداردهای بین المللی در سیستان و بلوچستان تاسیس شود تا تمام کارهای آزمایشگاهی، آنالیزها و فرآوری معدنی در این استان صورت گیرد.

وی اشاره کرد: با توجه به این که سیستان و بلوچستان در زیر ساخت ها کمبودهایی داشته و فاصله زیاد از مرکز کشور دارد مشکلاتی در مورد حفاری وجود داشت.

نوری اضافه کرد: در این راستا شرکت صدر تأمین دستگاه های مورد نیاز را وارد کرده و انتظار می رود تمامی این دستگاه های خریداری شده تا انتهای سال وارد مدار فعالیت شوند.

وی بیان کرد: در صدد ساخت یک کارخانه بسیار بزرگ تحت عنوان کارخانه فرآوری مواد معدنی و فلزات رنگی در سیستان و بلوچستان هستیم که در آینده یکی از بزرگترین کارخانه های خاورمیانه و دنیا خواهد شد.

وی اضافه کرد: برای کارخانه فرآوری مواد معدنی در سیستان و بلوچستان حدود سه هزار میلیارد تومان بودجه با تورم فعلی پیشبینی شده است.معدن کلید توسعه سیستان و بلوچستان

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم اظهار داشت: سرمایه گذاری معدنی کلید توسعه سیستان و بلوچستان بوده به طوریکه می تواند این منطقه را به ثروتمندترین استان کشور تبدیل کند.

داوود دانش جعفری اضافه کرد: سیستان و بلوچستان مملو از فلزات سنگین قیمتی است که اگر از این ها بهره برداری و استفاده گردد می تواند در توسعه استان و ریشه کن کردن فقر منطقه نقش موثری داشته باشد.

وی بیان کرد: معادن در ایران یک و سه دهم درصد اشتغال مستقیم، سه تا ۲۵ درصد درآمد و ۳۰ تا ۶۰ درصد در صادرات کشور موثر هستند و باید به این بخش توجه بیشتری شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اعلان اینکه معدن یک گنج خدادادی است اضافه کرد: کشورهایی می توانند از این گنج استفاده کنند که به این نتیجه برسند «تنها راه آن سرمایه گذاری» است و از این منظر ایران چهل و هشتمین کشور دنیا از نظر جذابیت سرمایه گذار در بخش معدن است.
وی اشاره کرد: شاخص دیگری به نام حکمرانی معدن وجود دارد که نقش دولت را در جذب سرمایه گذاری نشان میدهد و به ساختارهای نهادی، قانونی، میزان شفافیت و پایداری سیاست های دولت می باشد به این معنا که دستگاه های دولتی اگر بخواهند در بخش جذب سرمایه گذاری معدن فعال باشند باید شاخص استانی جذب سرمایه گذاری در این بخش بالا برود.

دانش جعفری افزود: معدن می تواند سبب توسعه سیستان و بلوچستان به صورت جدی شود که نیاز دارد تا سرمایه گذاران بخش خصوصی دراین زمینه وارد شوند تا استان را تبدیل به یک منطقه پیشرو در زمینه صنعت و معدن کنند.

وی با اشاره به اینکه از ظرفیت های مهم سیستان و بلوچستان نیروی انسانی فراوان آن است اظهار داشت: این استان هم اینک جوانترین استان کشور است که ۶۷ درصد جمعیت آن زیر ۳۰ سال هستند یعنی سرمایه گذاری از نظر نیروی انسانی با پنجره جمعیتی عالی که وجود دارد می تواند یک سرمایه گذاری بلندمدت باشد.فعالیت باردیگر ۱۳ معدن سیستان و بلوچستان

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۱۳ معدن این استان در چارچوب طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس از شروع سال ۹۹ تابحال فعال شده اند.
محمودرضا رحمتیان با اشاره به فعالسازی سه معدن کوچک مقیاس منیزیت آسکوه، دهنه باغی و سبزپوشان در ماه جاری اظهارداشت: در امتداد محقق سازی اهداف وزارت صمت و اجرای طرح احیا( مبحث فعال سازی ۲۰ درصد از معادن غیرفعال و راکد کشور در سال جهش تولید) این اقدام در استان انجام می شود.
وی ادامه داد: معادن منیزیت آسکوه، دهنه باغی و سبزپوشان با سرمایه گذاری و پیمانکاری شرکتهای مردان کوه کویر و البرز کانی به مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال و ایجاد اشتغال ۳۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم و با همکاری سازمان صمت سیستان و بلوچستان فعال و به چرخه تولید بازگشتند.
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان بیان کرد: در کنار این معادن (منیزیت آسکوه، دهنه باغی وسبزپوشان ) واحدهای دانه بندی (پیش فرآوری ) درحال جانمایی است که در آینده ای نزدیک به بهره برداری خواهد رسید.ذخایر ۳۸تنی طلا در سیستان و بلوچستان

استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با بهره برداری از معدن طلا در تفتان توسط شرکت شستا میزان ذخیره طلای این استان به ۳۸ تن افزایش یافته است.

احمدعلی موهبتی اضافه کرد: این استان دارای معادن غنی طلا در مناطق مختلف همچون در اطراف کوه های آتشفشان تفتان و بزمان است.

وی بیان کرد: معدن طلای تفتان توسط شرکت شستا به بهره برداری رسیده که با برآوردهای انجام شده ۲۵ تن طلای خالص میتوان از آن استخراج کرد.

استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: مهم ترین مزیت استان ترانزیت و تجارت و دومین مزیت آن معدن است که مزیت معدن استان و رشد و توسعه آن در همه ابعاد طی سالهای اخیر شتاب بیشتری گرفته است.

وی افزود: بخشی از معادن سیستان و بلوچستان معادنی است که در کشور و در دنیا نقش آفرینی خواهند کرد همانند معادن مسی که در استان شناسایی شده که انشاءالله رونمایی خواهد شد.
موهبتی اشاره کرد: یک معدن طلا در سیستان و بلوچستان به نتیجه رسیده که دارای پروانه بهره برداری است و عملیات استخراج آن شروع شده که تا کنون۴۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری در این معدن انجام شده که نهایتا بیشتر از سه هزار میلیارد ریال در این معدن سرمایه گذاری خواهد شد.
وی اشاره کرد: امیدواریم در سال آینده معادن دیگری هم که مطالعات آن انجام شده به نتیجه برسد. انشاء الله سال ۱۴۰۰ سال طلایی استان سیستان و بلوچستان خواهد بود.
استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: سایر معادن فلزی هم در استان شناسایی شده و سرمایه گذاران مختلفی در این ارتباط جذب شده اند و مجموعه های شناخته شده ای همچون ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره )، مس سرچشمه و شستا در زمینه سرمایه گذاری در معادن استان تفاهم نامه هایی امضا کرده اند.
وی بیان کرد: با سرمایه گذاری های چند هزار میلیارد تومانی که سازمان ها و شرکتهای معتبر در سیستان و بلوچستان در بخش معدن انجام می دهند مطمئن هستیم که سال ۱۴۰۰ سالی خوب برای بخش معادن در استان باشد.

معادن سیستان و بلوچستان هم فراهم آورنده ملزومات اولیه صنایع اند، هم عامل رونق تولید، هم افزایش دهنده اشتغال و در نهایت عامل رشد صادرات و ارزآوری برای کشورمان ایران هستند.

برنامه ریزی و اقدامات دولت در سالهای اخیر برای رونق معادن سیستان و بلوچستان یادآوری می کند که رشد و شکوفایی این صنعت برای توسعه این استان ضروری و دارای اهمیت است.منبع:

1400/01/09
14:14:05
5.0 / 5
728
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی