Niazgah نیازگاه
چشم انداز مسكن در سال ۱۴۰۰،

كاهش اثرات تورمی بر بازار مسكن

كاهش اثرات تورمی بر بازار مسكن

کارشناسان معتقدند در صورتیکه بازار مسکن از متغیرهای سیاسی سیگنال مثبتی دریافت کند احتمال ثبات قیمت در سال آینده وجود دارد؛ از سوی دیگر برآورد رسیدن رشد اقتصادی ایران به ۳.۲ درصد می تواند به رونق بخش مسکن و آرامش قیمتی بینجامد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، بازار مسکن در سال ۱۴۰۰ با شش متغیر مثبت و یک مولفه منفی مواجه خواهد بود. کاهش انتظارات تورمی، احتمال ثبات نرخ ارز، اثرات سیاسی بر بازارهای اقتصادی، افت توان طرف تقاضا، کاهش معاملات و اجرای طرحهای مالیاتی، سیگنالهایی است که چشم انداز بازار مسکن در سال آینده را آرام نشان داده است. تنها موضوعی که اثر تهدیدکننده بر بازار ملک دارند رشد قیمت مصالح ساختمانی از نیمه دوم سال ۱۳۹۹ است که گاها تا ۱۰۰ درصد رشد قیمت را تجربه کردند؛ رشدی که حدودا با میزان افزایش قیمت مسکن شهر تهران امسال برابری کرد. بر این اساس رئیس اتحادیه مشاوران املاک می گوید که بالا رفتن قیمت نهاده های ساختمانی تأثیر چندانی بر قیمت تمام شده مسکن ندارد.
در ایام اخیر کارشناسان، نظرات متفاوتی درباره آینده بازار مسکن ارائه کردند؛ نظراتی که گاها ۱۸۰ درجه با هم اختلاف داشتند. برخی فعالان اقتصادی با استناد به رشد قیمت نهاده های ساختمانی معتقدند که قیمت مسکن در سال آینده افزایش می یابد و در سوی دیگر عده ای اعتقاد دارند که متغیرهای کاهشی بر متغیرهای افزایشی در بازار مسکن غلبه دارد.
بازار مسکن در سال ۱۳۹۹ روند پرالتهابی را سپری نمود. در نیمه اول نرخ شد ماهانه قیمت مسکن در شهر تهران حدود ۱۰ درصد بود که یک دفعه در نیمه دوم تحت تأثیر امیدواری برای احیای برجام، سرعت رشد ماهانه قیمتها افت کرد و به حدود ۳ درصد رسید. در بهمن ماه قیمت مسکن در تهران ۳.۷ درصد نسبت به دیماه افزایش یافت و به متوسط ۲۸.۳ میلیون تومان در هر متر مربع رسید. هرچند معاملات ۷۰ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش پیدا کرد. کارشناسان در تحلیل تناقض بوجود آمده بین رکود معاملاتی و رشد ماهانه قیمت می گویند که خوش بینی به احیای برجام پس از دو ماه کمرنگ شد و علت رشد ۳.۷ درصدی قیمت مسکن در بهمن ماه همین مبحث بود.
البته در ایام اخیر اخبار مثبتی از سیاست بین الملل به گوش می رسد. ایالات متحده با وجود آنکه هنوز تحریمها را برنداشته آمادگی خویش را برای بازگشت به برجام اعلام نموده است. تحریمها از یک جهت تأثیر مستقیم و از جهت دیگر اثر غیرمستقیم بر بازار مسکن دارد. تحریم بعنوان یک عامل روانی سبب افزایش قیمت کالاها می شود. از سوی دیگر کاهش درآمدهای نفتی کشور را به دنبال دارد که به رشد قیمت ارز منجر می شود.
تحریم هر اثری که قرار بوده در اقتصاد ایران بگذارد بوجود آورده و به نظر نمی رسد که اثرات دیگری را بتواند به وجود آورد. عبدالناصر همتی ـ رئیس کل بانک مرکزی ـ می گوید: «متوسط درآمد نفتی کشور بین ۴۰ تا ۶۰ میلیارد دلار بود اما مجموع درآمد نفتی طی دو سال قبل کمتر از ۲۰ میلیارد دلار بوده و مخارج ارزی کشور با آن اداره شده است.» از صحبت همتی میتوان چنین برداشت کرد که دلار در بازار داخلی که الان در کانال ۲۴ تا ۲۵ هزار تومان نوسان می کند در اوج ظرفیت خود قرار دارد.
از سوی دیگر آمارها از قرار گرفتن اقتصاد ایران در راه رشد اقتصادی حکایت می کند. مطابق برآورد صندوق بین المللی پول، تولید ناخالص داخلی ایران بعد از سه سال منفی در سال ۲۰۲۱ به ۳.۲ درصد مثبت می رسد. رشد صادرات نفتی و غیرنفتی می تواند به افزایش درآمد خانوار، رونق ساخت و ساز و ثبات نسبی بازار مسکن منجر شود.
یک کارشناس: بازار مسکن ۲۰ درصد حباب دارد
ابوالحسن میرعمادی ـ کارشناس بازار مسکن ـ اعتقاد دارد که اگر هزینه های زمین، ساخت و حتی سود متعارف را از قیمتهای فروش مسکن بیرون بیاوریم نرخهای فعلی در مناطق مختلف تهران دست کم بین ۱۵ تا ۲۰ درصد حباب دارد که به جیب سوداگران می رود.
وی درباره پیشبینی از وضعیت آینده این بازار اظهار داشت: با عنایت به این که تکلیف وضعیت اقتصادی تا حدی وابسته به مسائل سیاسی شده، انتظار برای انجام توافق به ایجاد ثبات اقتصادی و ثبات بازار مسکن منجر گردیده است. به نظر نمی رسد که نیمه اول سال آینده هیجان چندانی را در بازار مسکن شاهد باشیم. تصور بنده این است که در صورت احیای برجام یا دستیابی به هر نوع توافق سیاسی تا شش ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ به یک وضعیت جدید اقتصادی با ثبات قیمتها دست پیدا خواهیم کرد.
رییس اتحادیه املاک: بازار مسکن در راه کاهشی قرار گرفته است
رئیس اتحادیه مشاوران املاک هم در تحلیل وضعیت کنونی بازار مسکن می گوید: کسادی معاملات بگونه ای است که فروشندگان و سازندگان به خریداران اصرار می کنند. این نشان داده است که بازار مسکن در راه کاهشی قرار گرفته است. امیدواری به احیای برجام در بازار مسکن اثرگذار بود؛ به صورتی که از آبان ماه قیمتها ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد و در بهمن ماه هم بر مبنای گزارشهای واصله از مشاوران املاک قیمتها حدود ۸ درصد پایین آمده و انتظار داریم روند کاهش قیمت ادامه پیدا کند. پس از عید نوروز هم افزایش قیمت نخواهیم داشت.
مصطفی قلی خسروی با انتقاد از جوسازی برخی افراد برای القای گرانی در بازار مسکن بیان می کند: گزارش برخی مراکز آماری در التهاب بازار مسکن اثرگذار است. بساز و بفروشها و بخر و بفروشها هم تلاش در دامن زدن به تورم دارند. برخی افراد هم که مشخص نیست مدرکشان را از کجا گرفته اند به اسم کارشناس درباره بازار مسکن اظهارنظر می کنند.
وی درباره کف قیمت ها در بازار مسکن شهر تهران اظهار داشت: هم اکنون در بعضی مناطق جنوب تهران قیمت متری ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان است. قیمت ساخت با احتساب زمین، متری ۸ میلیون تومان در می آید و در گرانترین حالت قیمت زمین و ساخت به ۲۰ میلیون تومان می رسد. چرا بعضی سازندگان متری ۸۰، ۹۰ و ۱۲۰ میلیون تومان می فروشند؟
خسروی یادرآور شد: در هر دوره ای که قیمت مسکن جهش داشته بعد از آن با تخلیه حباب همراه بوده است. سال ۱۳۶۸ قیمتها بالا رفت و بعد پایین آمد. سال ۱۳۸۶ قیمت رشد کرد و باردیگر کاهش پیدا کرد. سال ۱۳۹۲ هم این صورت گرفت. جهش سال ۱۳۹۶ هم از این قاعده مستثنی نیست و الان هم زمان تخلیه حباب قیمت مسکن فرا رسیده است.
منبع:

1399/12/20
11:14:28
0.0 / 5
782
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی