Niazgah نیازگاه
معاون بسیج سازندگی:

وجود ۸۴۵ قطب صنایع تبدیلی ظرفیت بزرگی برای تولید و اقتصاد است

وجود ۸۴۵ قطب صنایع تبدیلی ظرفیت بزرگی برای تولید و اقتصاد است

ایرنا- معاون فرهنگی سازمان بسیج سازندگی کشور اظهار داشت: تابحال ۸۴۵ قطب صنایع تبدیلی در کشور شناسایی شده که ظرفیت بزرگی برای تولید و اقتصاد به حساب می آید.


فرشاد عالی روز یکشنبه در جلسه قطب سیب مراغه اضافه کرد: بهره گیری از ظرفیت قطب های صنایع تبدیلی در قالب ایجاد کارگاه های کوچک تولیدی، بستر مناسبی برای رونق تولید، اشتغال و صادرات محصولات غیرنفتی در کشور فراهم می آورد.
وی افزود: از مجموع ۳۰ هزار کارگاه تولید شیلات کشور ۱۵ هزار کارگاه با حمایت بسیج سازندگی به وجود آمده که زمینه افزایش چشم گیر تولید این محصولات را فراهم نموده است.
وی با اعلان اینکه سالانه بیش از ۲.۵ میلیون تن سیب در کشور تولید می شود، افزود: حدود ۳۰ درصد از ضایعات این محصول قابلیت فرآوری در کارگاه های صنایع تبدیلی را دارد و این امر فرصتی برای سودآوری، اشتغال و صادرات غیرنفتی است.
وی اظهار داشت: محصولات تولید شده در صنایع تبدیلی از محصول سیب می تواند سه تا ۱۰ برابر ارزش داخلی، در بازارهای خارجی سودآوری و راندمان داشته باشد.
وی اضافه کرد: شهرستان مراغه بعنوان یکی از قطب های تولید سیب کشور از ظرفیت بالایی برای توسعه صنایع تبدیلی برخوردار بوده و بدین جهت می توان با حمایت های دستگاه های متولی و بانک ها، شاهد ایجاد یک هزار کارگاه کوچک در زمینه فرآوری این محصول در آینده نزدیک در این شهرستان بود.
وی افزود: ایجاد ارتباطات ملی و فراملی شهرستان مراغه می تواند زمینه ساز ساز رونق صادرات محصولات تولید شده خصوصاً سیب بعنوان برند معتبر کشاورزی شود.
وی افزود: برگزاری رویدادهای فرهنگی و حتی ورزشی در مقیاس ملی و بین المللی به میزبانی شهرستان مراغه هم می تواند در این راستا صورت گیرد.
وی اضافه کرد: بسیج هم بعنوان نهادی کارآمد حامی تولید و اشتغال بوده و از ایجاد صنایع تبدیلی و کارگاهی مقیاس کوچک در سراسر کشور حمایت کرده و آماده ارائه مشاوره های لازم است.
۱۰ درصد از محصولات تولیدی باغی مراغه قابلیت فرآوری دارند
معاون استاندار و فرماندار ویژه مراغه هم در این جلسه با اشاره به تولید سالانه حدود ۳۰۰ هزار تن سیب در این شهرستان اظهار داشت: هر سال ۱۰ درصد از محصولات تولیدی باغی و سیب این شهرستان قابلیت فرآوری در صنایع تبدیلی را دارد.
سیدعلی موسوی اضافه کرد: با فرآوری سالیانه این میزان محصولات کشاورزی، می توان درآمد ۱۰ برابری از فروش سیب در مراغه کسب نمود.
وی افزود: سالیانه حدود سه میلیارد تومان درآمد حاصل از فروش محصول سیب در این شهرستان است که با راه اندازی صنایع تبدیلی برای فقط ۱۰ درصد از آن می توانیم صادرات و درآمد ۳۰ میلیارد تومانی را از این تولیدات شاهد باشیم.
وی افزود: شهرستان مراغه با تولید ۴۰۰ هزار تن محصول باغی، ۲۰۰ هزار تن محصول زراعی و داشتن رتبه های برتر استانی و منطقه در تولید محصولات مختلف کشاورزی، مستعد سرمایه گذاری در زمینه صنایع تبدیلی است.
وی اضافه کرد: متاسفانه در سالهای اخیر فروش سیب این شهرستان بعنوان برندی کشوری و جهانی به صورت خام فروشی بوده و راه اندازی صنایع تبدیلی در بخش فرآوری سیب می تواند زمینه ساز رونق تولید و جلوگیری از خروج خام این محصول کشاورزی شود.
سالیانه ۳۰ هزار تن سیب بادریز و زیردرختی در حال هدر رفت است
مدیر جهاد کشاورزی مراغه هم در این جلسه اظهار داشت: سالیانه حدود ۳۰ هزار تن سیب بادریز و زیردرختی تولیدی این شهرستان در حال هدر رفت است.
اسماعیل کریمی اصل اضافه کرد: ایجاد شهرک صنایع تبدیلی و غذائی در مراغه، فرصتی برای سرمایه گذاری جهت راه اندازی حدود ۲۰۰ کارگاه صنایع تبدیلی در این شهرستان است.
وی افزود: با وجود ۴۶ سردخانه فعال با بیش از ۱۲۰ هزار تن ظرفیت نگهداری سیب و دهها واحد دیگر در حال راه اندازی، نیاز به واحدهای تبدیلی و سورتینگ سیب بیش از پیش احساس می شود.
وی با اشاره به تولید ۳۰۰ هزار تنی سیب امسال در مراغه افزود: افزایش ۲۵ درصدی تولید سیب این شهرستان در مقایسه با سال گذشته، به سبب استفاده باغداران از دانش کشاورزی در سالهای اخیر روی داده است.
وی اضافه کرد: توسعه صنایع تبدیلی باتوجه به تولید این میزان سیب در مراغه، می تواند زمینه ساز رونق اقتصادی و اشتغال پایدار مولد را در این شهرستان به همراه داشته باشد.
شهرستان مراغه با حدود ۲۶۸ هزار نفر جمعیت و با تولید بیش از ۴۰۰ هزار تن محصولات زراعی و باغی از قطب های کشاورزی شمالغرب کشور است.1399/12/17
13:18:41
0.0 / 5
749
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی