Niazgah نیازگاه
یك كارشناس مطرح كرد

احتمال كاهش قیمت در بازار مسكن

احتمال كاهش قیمت در بازار مسكن

به گزارش نیازگاه یک کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه هیچ گاه شاهد این حجم از رکود در بازار املاک شب عید نبوده ایم اظهار داشت: در صورت احیای برجام قیمت مسکن مقداری کاسته می شود.


حسن محتشم در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: اگر در بحث برجام توافقی حاصل شود بطور قطع با مقداری کاهش قیمت در بخش مسکن مواجه خواهیم بود؛ چونکه ارزش پول ملی بالا می رود و سبب تحولات در اقتصاد کشور می شود. اما اگر توافق صورت نگیرد احتمال رشد مجدد نرخ ارز وجود دارد و امکان دارد قیمت اسمی مسکن بالا برود. هرچند در صورت عدم توافقات سیاسی هم با عنایت به رشد بیشتر از پنج برابر قیمت مسکن، بعید است که شاهد جهش مجدد باشیم. در واقع بازار مسکن ظرفیت ندارد.
وی ادامه داد: سناریوی سوم این است که قیمت ارز در همین حدود ۲۵ هزار تومان باقی بماند و در آن صورت مسکن به ثبات می رسد و افزایش قیمت بعید خواهد بود.
این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه بخش مسکن در رکود عمیقی به سر می برد اظهار داشت: در بهمن ماه سال جاری حدود ۲۰۰۰ معامله مسکن در تهران به امضا رسیده که هیچ گاه شاهد چنین حجم اندکی از معاملات شب عید نبوده ایم. علت این است که به علت انتظار برای انتخابات ریاست جمهوری و انجام توافقات سیاسی، سرمایه گذاران معطل هستند. خریداران واقعی هم که به علت جهش قیمتها طی سه سال قبل حضور پررنگی در بازار نداشتند.
محتشم اظهار نمود: حتی امکان دارد بخشی از حدود ۲۰۰۰ معامله ملک در تهران توسط دستگاههای دولتی انجام شده باشد؛ بسیاری از دستگاهها به جهت اینکه بودجه شان را استفاده کنند اواخر سال مبادرت به خرید املاک می کنند. اما به صورت کلی سال جاری بازار در وضعیت رکود به سر می برد. بهمن سال های گذشته معمولا خانواده ها برای در امان بودن از تورم سال آینده مبادرت به خرید مسکن یا تبدیل آن می کردند اما سال جاری قضیه برعکس شده و در بهمن ماه کمترین تعداد خرید و فروش ملک نسبت به سایر ماهها بجز فروردین صورت گرفت.
وی، افزایش درآمدهای دولت و آزادسازی پولهای بلوکه شده ایران را محتمل دانست و اظهار داشت: بالا رفتن درآمد دولت به معنای تحولات در حوزه های پولی و اعتباری خواهد بود که پیامد آن کاهش قیمت ارز، افزایش درآمد خانوارها و رونق اقتصادی می باشد.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران با اشاره به اینکه طی سه ماه آینده نوسانات چندانی در بازار مسکن اتفاق نمی افتد اظهار داشت: به نظر می آید تا خردادماه که زمان انتخابات ریاست جمهوری است اوضاع بازار مسکن و به صورت کلی اقتصاد کشور دارای ثبات باشد. ضمن اینکه بخشی از تغییرات تحت تأثیر انتخابات امکان دارد نتواند خویش را کاملا نشان دهد.
قیمت مسکن در تهران متری ۲۷.۴ میلیون تومان
ازاین رو گزارش، دیماه سال جاری متوسط قیمت هر متر مسکن در شهر تهران ۲۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۹۸.۳ درصد افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همینطور تعداد معاملات انجام شده در دیماه سال ۱۳۹۹ معادل ۳.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۷.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۳۷.۶ افزایش را نشان داده است. گزارش بهمن ماه هنوز ارائه نشده است.
منبع:

1399/12/07
12:17:50
0.0 / 5
813
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی