Niazgah نیازگاه

افزایش ۲ برابری شاخص مكانیزاسیون كشاورزی در كهگیلویه و بویراحمد

افزایش ۲ برابری شاخص مكانیزاسیون كشاورزی در كهگیلویه و بویراحمد

به گزارش نیازگاه ضریب استفاده و تعداد مکانیزاسیون در کهگیلویه و بویراحمد نسبت به هشت سال قبل حدود ۲ برابر افزایش یافته که این امر نقش به سزایی در توسعه تکنولوژی و تکنولوژی روز کشاورزی و به تبع آن رونق این بخش و افزایش بهره وری از منابع آب و خاک داشته است.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، دولت تدبیر و امید با نگاه ویژه به توسعه مکانیزاسیون کشاورزی از سال ۱۳۹۲ تابحال اعتبارات مستقل و قابل توجهی در چارچوب هشت خط اعتباری مکانیزاسیون هر ساله به استان کهگیلویه و بویراحمد مختص کرده است.
مکانیزاسیون کشاورزی به معنای استفاده از ادوات مکانیکی و فناوری در تولید برای اثربخشی چشم گیر بر افزایش بهره وری کشت و کار، یکی از ضروری ترین روش های ابزاری برای توسعه و گامی اساسی به سمت کشاورزی پایدار به حساب می آید.
مزایا
حمایت و پشتیبانی در اجرای پروژه تجهیز و نوسازی ناوگان ماشین های کشاورزی استان و به دنبال آن افزایش شاخص توان موتوری در واحد هکتار و تقویت درجه مکانیزاسیون از اهداف دولت برای انجام این کار است.
مکانیزاسیون عمده ترین مسیر گذر از کشاورزی کارگرمحور و خودمعیشتی به سمت کشاورزی صنعتی است چونکه مجموعه ای از علوم و فنون کاربردی را برای مطالعه، شناخت و بکارگیری انواع مختلف ماشین، ابزار و نیروی محرک در مراحل مختلف کاشت، داشت، برداشت و فرآوری محصولات در اختیار کشاورزان قرار می دهد.

در این مسیر افزایش تولید و کسب سود بیشتر هم از دیگر مزایای مکانیزاسیون به حساب می آید به صورتی که افزایش تولیدات کشاورزی با افزایش سطح زیر کشت و حجم تولید در واحد سطح امکان پذیر می شود.
یک کشاورز شالیکار گچسارانی می گوید: در حالیکه مردان و زنان این دیار پیش از این برای نشاء برنج تا زانو درون گل و لای بودند اما ماشین آلات کشاورزی این روزها کار تولید برنج را آسان کرده است.
مجتبی اسدی افزود: بهره گیری از ماشین آلات در کشت و برداشت محصول برنج علاوه بر کاهش زحمت شالیکاران و هزینه های تولید، افزایش راندمان، صرفه جویی در وقت و استفاده بهتر از نهاده های کشاورزی را به همراه دارد.
یک کشاورز گندم کار باشتی می گوید: استفاده از ماشین های کشاورزی در سالهای اخیر سبب کاهش هزینه تمام شده محصول و افزایش درآمد بهره برداران شده است.
حسین علی پور ضمن اشاره به اینکه انجام مراحل سخت از جانب بهره برداران در روش های سنتی منجر به تجربه بیماری های مختلفی چون کمردرد در آنان شده افزود: نقش ماشین های کشاورزی در سلامت تولیدکنندگان پررنگ است.
افزایش حدود ۲ برابری ضریب مکانیزاسیون
رئیس اداره امور فناوری های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: میزان بهره گیری از ماشین های کشاورزی در استان سال جاری نسبت به سال ۱۳۹۲ حدود ۲ برابر افزایش یافته است.
سیامک شفائی افزود: شاخص ضریب مکانیزه کهگیلویه و بویراحمد که سال ۱۳۹۲، ۸۳ صدم بود حالا به ۱.۶ اسب بخار در هکتار رسیده است.
وی بیان نمود: درحالی که ابتدای شروع به کار دولت تدبیر و امید یکهزار و۹۰۰ دستگاه تراکتور در اختیار کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد بود الان سه هزار و۱۰۰ دستگاه تراکتور در اختیار آنان قرار دارد.
شفائی تصریح کرد: درسال ۱۳۹۲ به ازای هر ۸۰ هکتار یک دستگاه تراکتور در استان وجود داشت و در زمان حاضر به ازای هر ۴۸ هکتار یک دستگاه تراکتور وجود دارد.
سرمایه گذاری چشم گیر آخرین سال فعالیت دولت
رئیس اداره امور فناوری های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: سال جاری ۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات یارانه دار به کشاورزان استان پرداخت شده است.
سیامک شفائی عنوان کرد: با این اعتبار ۲۵۰ دستگاه انواع تراکتور سبک و سنگین با نرخ دولتی ( بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان کمتراز قیمت بازار )، هشت دستگاه کمباین بزرگ غلات، بیشتر از ۵۰۰ دستگاه سایر ماشین های کشاورزی حفاطتی، کاشت، داشت زراعی، باغبانی و حوزه های آّبزی پروری، دام در چارچوب سهمیه بندی های مختلف کشوری به کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد برای نوسازی ناوگان ماشینی پرداخت شده است.
وی بیان نمود: این منابع بانکی برای خریداری ماشین آلات کشاورزی شامل تراکتورهای سنگین و نیمه سنگین، کمباین های بزرگ غلات به همراه هد کلزا و تجهیزات حوزه دام، طیور و آبزیان پرداخت شده است.
رئیس اداره امور فناوری های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمدعنوان کرد: هر یک از کشاورزان با تأمین ۲۰درصد از هزینه خرید تجهیزات درخواستی می توانند ۸۰درصد باقی مانده را تسهیلات بانکی دریافت نمایند.
شفائی اظهار داشت: این تسهیلات تکلیفی با سود ۱۵درصد و دوره بازپرداخت پنج تا هفت ساله پیشبینی شده است.
تعداد تجهیزات مکانیزاسیون کشاورزی
شفائی اظهار داشت: الان ۱۳ هزار دستگاه تراکتور، کمباین، انواع ادوات دنباله بند و ادوات زراعی، دام، طیور و شیلات در کهگیلویه و بویراحمد و ۱۴۰ دستگاه کمباین بزرگ مهاجر در مراحل مختلف تولید و برداشت محصولات کشاورزی استان بکار گرفته می شود.
وی اظهار داشت: افزایش سرعت، دقت، بهره وری هرچه بیشتر از منابع آب و خاک، جذابیت کشاورزی برای جوانان، پیشگیری از مهاجرت کشاورزان به شهرها، افزایش قابل ملاحظه درآمد کشاورزان، کاهش شدید هزینه کارگری و کار طاقت فرسای کشاورزی و کاهش هزینه تولید از مزایای توسعه تجهیزات مکانیزاسیون به حساب می آید.
شفائی اظهار داشت: استفاده از پهپاد غیر نظامی برای سم پاشی در استان از جانب پارک علم و فناوری گچساران استارت خدمت نوین دیگری است که با کاهش مصرف سم، کاهش زمان سمپاشی (هر ده دقیقه یک هکتار) از خسارت های سمپاشی سنتی بشدت می کاهد.
وی افزود: کاهش ضایعات محصول حین داشت بشکل محسوس و افزایش تولید و بهبود بهره وری از منابع آب و خاک دیگر مزیتهای استفاده از پهپاد برای سم پاشی در زمین های کشاورزی است.
شفائی تصریح کرد: هم اکنون علاوه بر فعالیت پارک علم و فناوری چندین متقاضی آموزش دیده برای خرید پرنده هدایت پذیر و ارائه خدمت به کشاورزان در انتظار مجوز و تسهیلات قرض الحسنه هستند.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، الان ۵۰ هزار خانوار کهگیلویه و بویراحمد در ۲۷۰ هزار هکتار زمین کشاورزی به فعالیت مشغولند که حاصل دسترنج این بهره برداران سالیانه ۹۱۰ هزار تن محصول است.
سالیانه ۴۵۰ هزار تن محصولات زراعی، ۱۸ هزار تن ماهیان سردآبی، ۲۰ میلیون گل رز شاخه بریده و ۲۸۰ هزار تن محصول باغی در کهگیلویه و بویراحمد تولید می شود که افزایش تولید ضمن تحقق اقتصاد مقاومتی می تواند به بهبود درآمد و معیشت کشاورزان منجر شود.


1399/12/06
14:38:34
0.0 / 5
919
تگهای خبر: آموزش , ابزار , افزایش , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی