Niazgah نیازگاه
ریشه یابی روند نزولی بازار سهام،

چراغ قرمز بورس، سبز می شود؟

چراغ قرمز بورس، سبز می شود؟

خراسان رضوی یک تحلیلگر بازار سرمایه اظهار داشت: احیانا بازار بورس روزهای سبزی  پیش رو خواهد داشت و از ابتدای سال جدید این روند افزایشی قیمت سهام شتاب بیشتری خواهد گرفت.


مهدی دانایی در گفت و گو با ایسنا درباب وضعیت بازار بورس در هفته‎ اخیر بیان کرد: واقعیت ماجرا این است که در بازار سرمایه، بایستی دامنه نوسان برداشته شود تا یک دفعه قیمت ها به تعادل برسد، اینکه ما تصور نماییم که با ایجاد یک محدوده نوسانی قیمتی می توانیم جلوی ضرر را بگیریم و دستوری اقدام نماییم، نتیجه اش همین صف های فروشی است که هر روز شاهد آن هستیم، در بازارهای سهام دنیا چیزی بنام دامنه نوسان نداریم.
وی تصریح کرد: برای سرمایه گذاری در بازارهای مالی بایستی یک دوره مالی را در نظر گرفت. با نگاهی به وضعیت بازار سرمایه در یک دوره مالی "از ابتدای امسال تا به امروز" در می یابیم قیمت سهم ها و شاخص کل روند مثبتی را طی کرده و در سود بوده است.
نباید برای بازار سهام «وامصیبتا» خواند
این کارشناس بازار بورس با انتقاد از اعمال دخالت های دستوری در بازار سرمایه افزود: اگر برای خرید سهام در بازار سرمایه دوره مالی در نظر بگیریم نمی توان برای این بازار وامصیبتا خواند و گفت بازار سهام به خاک نشسته است برای اینکه در همین دوره مالی، خیلی از سهم ها در قیمت بسیار بالاتری از شروع سال خود قرار گرفته اند، اما ماجرا این جاست که متاسفانه دخالت های دستوری در بازار سرمایه انجام شد، دولت برای کسری بودجه خود در کوتاه مدت به بازارسهام دست درازی کرد و با ایجاد هیجان کاذب سبب ورود نقدینگی سرشار در ماه های ابتدایی سال به بازار سهام شد.
دانایی با اشاره به روزهای اوج بازار سرمایه بیان کرد: در سالهای قبل دولتمردان و مسئولان اقتصادی ما به دنبال آشنایی بیشتر مردم با بازار سهام بودند تا بتوانند نقدینگی راکد جامعه را وارد این بازار کرده و فضا و فرصتی را ایجاد نمایند تا این نقدینگی به سمت بازارهای مولد و تامین مالی بنگاه های اقتصادی سرازیر شود، امروز این مهم محقق شده و حالا باید از ظرفیت شکل گرفته به نحو احسنت استفاده نمائیم و گرنه این امر می تواند خسران و زیان غیر قابل جبرانی به بار بیاورد.
این پژوهشگر بورس بیان کرد: کسانی که در مرداد ماه وارد بازر سهام شدند امروز بیش از 70 درصد سرمایه خودرا از دست دادند و عامل اصلی این ماجرا، دخالت های نابه جا و استفاده ابزاری از بازار سرمایه بود، اتفاقات زیادی از مرداد ماه افتاد، از تشتت میان اظهارات مسئولین تا تشتت در تصمیم گیری ها و نهایتا خلق تصمیمات شبانه که همه این اتفاقات سبب بی اعتمادی مردم به بازار سهام شد.
دانایی ورود مردم به بورس و کدهای جدید معاملاتی به بازار سهام را هم فرصت و هم تهدید تلقی نمود و اضافه کرد: ورود کدهای جدید به سامانه معاملات بورس فرصت شمرده می شود از این جهت که ما می توانیم سرمایه های خودرا از بازارهای غیر مولد به بازار مولدی بنام بورس اوراق بهادار هدایت نماییم که در آنجا به سمت تولید و صنعت و خدمات روانه شود. تهدید از این جهت بود که ما با عده ای از افراد غیر حرفه ای مواجه شدیم که اصول معاملاتی بازار را یاد نگرفته اند و هر اتفاقی می تواند اعتماد آنها را خدشه دار کرده و آنها را با ضرر و زیان مواجه کند.

بازار سرمایه ویترین اقتصادی کشور نیست
این تحلیگر بازارهای مالی اشاره کرد: دولتمردان و مسئولان ما باید این تهدید را با فرهنگ سازی مدیریت می کردند، لیکن با عدم مدیریت، اعتماد مردم به بازار سرمایه از دست رفت.
دانایی با تاکید بر اینکه من به هیچ عنوان معتقد نیستم بازار سرمایه ما امروز ویترین اقتصاد و منعکس کننده اوضاع اقتصادی کشور است برای اینکه تابلو سهام در نیمه ابتدایی سال اساسا چنین چیزی را نشان نمی داد، اضافه کرد: انتظارات تورمی، ناشی از رشد ارزش دلار، طلا وسکه، مسکن و خودرو بود و در نتیجه این انتظارات تورمی در بازار سهام نیز بروز کرد.
وی افزود: با فرصت طلایی بوجود آمده که همان ورود خیل عظیم مردم به بورس بود ما می توانستیم با خلق ابزارهای مالی جدید و توسعه ارزش ها و ایجاد زیر ساختهای لازم برای این توسعه، بازار سرمایه را بازار امنی برای پولهای سرگردان مردم نماییم اما چون این امکانات و زیرساخت ها فراهم نبود و روزانه شاهد هنگ هسته معاملاتی، تغییر و کاهش ساعات معاملات شرکتها بودیم که این دو عامل جزو ایرادهای ساختاری بورس و از دلیلهای شروع ریزش بازار سهام بودند.
این پژوهشگر بازار سرمایه اظهار داشت: علاوه بر این باز شدن سهام عدالت و آزادسازی آن توسط کارگزاری ها، تصمیم گیری های گوناگون بر روی صندوق پالایشی و سایر تصمیمات غلط آنی و عدم هماهنگی در میان سران اقتصادی سبب شد که این ریزش ها تا امروز ادامه یابد.
قیمت گذاری دستوری با هیچ فرمولی سازگار نیست
این تحلیلگر بازار سهام افزود: امروز ما شاهد بحث قیمت گذاری دستوری در بورس کالا هستیم، مدتی پیش ورود وزیر اقتصاد در بحث فولادی ها و قیمت گذاری دستوری بر روی آنها را دیدیم و در ادامه اظهار نظرهای ضد و نقیض وزیر صمت برای قیمت گذاری دستوری را مشاهده کردیم، در حالی که در یک اقتصاد شفاف و آزاد، قیمت گذاری دستوری با هیچ فرمولی سازگار نیست.
ایشان سپس اظهارکرد: عدم ایجاد زیر ساختهای لازم، عدم توسعه نهادهای مالی بازار سرمایه نظیر صندوق های سرمایه گذاری و شرکتهای سبد گردانی، عدم فرهنگ سازی لازم بین مردم به جهت اینکه آگاهی کافی برای ورود به آنها به بورس داده شود تا دریابند بازار سهام نیازمند تخصص لازم مانند علم تکنیکال، فاندامنتال، تحلیل بازار، تابلو خوانی و... هستند، عدم مدیریت فضای مجازی که منجر به ایجاد کانال های بی شناسنامه و بی اصالت بورسی زیاد با حجم بالای اطلاعات و سیگنال های غلط شده، سبب سرگردانی و خریدهای اشتباه افراد بی تخصص در بورس شد.

باید برای ورود مردم به بورس فرهنگ سازی می کردیم
دانایی بیان کرد: اگر ما برای ورود مردم به بورس فرهنگسازی کرده بودیم و به مردم پیشنهاد خرید صندوق سرمایه گذاری را می دادیم با وجود اینکه ممکن بود این صندوق ها نسبت به خرید و فروش حرفه ای، 20 درصد کمتر سود دهی داشته باشند اما به همان میزان و یا فراتر از آن میزان، زیان مردم در ایام بد و قرمز بازار سهام کمتر بود.
وی ادامه داد: اگر به مردم پیشنهاد می دادیم که افراد حرفه ای و با تخصص این بازار را برای خرید و فروش و سبد گردانی برگزینند، جلوی رفتارهای غیرحرفه ای و هیجانی مردم گرفته می شد و چون این فرهنگ سازی انجام نشد ما شاهد هجوم مردم در ایام ابتدایی سال برای خریدهای هیجانی بودیم و برعکس، این روزها با آنکه جذابیت های قیمتی برای خرید سهام خیلی شرکتها بوجود آمده، ما شاهد هجوم مردم به صف های فروش ناشی از ترس هستیم.
وی ادامه داد: در کنار اتفاقات سیاسی و ریسک سیستماتیکی که در بازار سرمایه اتفاق افتاد، مسائلی همچون انتخابات آمریکا، انتخابات ریاست جمهوری کشورمان در ابتدای سال آینده و قیمت دلار موضوعاتی هستند که به شدت بر روی حرکت بازار سرمایه اثرگذار شدند.
دانایی اظهار داشت: این روزها علاوه بر مطرح شدن دلار 15هزار تومانی، عدم تقاضا در بازار ارز و انتظاراتی که در آینده برای کاهش نرخ دلار در نظر گرفته شده خیلی زودتر بر بازار سرمایه اثر خودرا گذاشته همانطور که در ابتدای سال بازار سهام، تورم را پیش خور کرد و خیلی زودتر از سایر بازارها جلو افتاد هم اکنون نیز این بازار کاهش انتظارات تورمی را پیشخور کرده و اثرات آنرا زودتر بروز داده است کما اینکه اثرات کاهش نرخ ارز، کمترین تاثیر را بر روی بازارهایی مثل مسکن دارد.
کاهش نرخ ارز بیش از همه بر بازار سرمایه اثر خودرا گذاشت
وی با طرح این پرسش که آیا واقعا با کم شدن قیمت دلار، مسکن رشد صددرصدی خودرا پس می گیرد، بیان کرد: اساسا جواب منفی است، در سایر حوزه ها که تورم بر آنها اثر گذاشته و سبب رشد قیمتی در کالاهای اساسی شده آیا با کاهش نرخ دلار، باز پس گیری کف های قیمتی قبلی کالاها را شاهد خواهیم بود؟ جواب در این عرصه ها نیز منفی است و بعید بنظر می رسد که کاهش قیمتی در کالاهای اساسی شاهد باشیم.
این تحلیلگر بازار سهام اظهار داشت: اما در بازار سهام که با یک کلیک میتوان سهام را تبدیل به پول نقد کرد و در حقیقت بازاری با قدرت نقدشوندگی بالاست و متاسفانه بدون فرهنگ سازی و آموزش و تخصص کافی در گوشی هر فرد، سامانه معاملات برخط وجود دارد برای همین در این بازار اثرات کاهش نرخ ارز بمراتب بیشتر از سایر بازارها خودرا نشان میدهد.
دانایی با تاکید بر اینکه در بازار سرمایه، باید دامنه نوسان برداشته شود تا یکبار قیمت ها به تعادل برسد، بیان کرد: اینکه ما تصور نماییم که با ایجاد یک محدوده نوسانی قیمتی می توانیم جلوی ضرر را بگیریم و دستوری اقدام نماییم، نتیجه اش همین صف های فروشی است که هر روز شاهد آن هستیم.
این فعال بازار سرمایه اظهار نمود: بازاری که به شکل دستوری و با دامنه نوسان اداره شود، عدم نقدشوندگی بر آن حاکم خواهد شد و روزهای خوب خودرا از دست خواهد داد. این روزها به حدی ترس و بی اعتمادی بر بازار سهام ما غلبه کرده که هرقدر حقوقی ها مبادرت به خریدهای سنگین می کنند نتوانسته اند از فشار فروش مردم بکاهد. با وجود اینکه سایر بازارها نیز هیچ جذابیت قیمتی ندارند، یعنی نه بازار ارز امروز جذاب است برای اینکه روندی کاهشی دارد، نه مسکن، نه خودرو، نه طلا، هیچ یک جذابیت قیمتی برای خرید ندارند.
وی با تاکید بر اینکه باید هماهنگی بین مسئولان اقتصادی کشور باشد تا هر روز به بهانه ای بازار سهام لطمه نبیند، افزود: این لطمه ها در اثر اظهارات ضد و نقیض و تصمیمات خلق الساعه به وجود آمده است، وزیر اقتصاد و نفت با هم هماهنگ نیستند و وزیر صمت هم راه دیگری را در پیش گرفته است.
دانایی اشاره کرد: گزارش های 9ماهه و تجدید ارزیابی های صورت گرفته، همه و همه بهبود شرایط شرکتها را رقم می زند یعنی هم اکنون آیتم هایی که بتواند سبب رشد بازار باشد، نسبت به دلایلی که افت سنگین این روزها را رقم زده، خیلی بیشتر است.
مردم نیز باید بتوانند هیجانات رفتاری اقتصادی خودرا تفسیرو تحلیل نمایند
دانایی اشاره کرد: دولت همانطور که به شکل دستوری در شروع امسال در بازار سرمایه حضور پیدا کرد، امروز نیز موظف است که این کشتی طوفان زده بازار سهام و افراد بسیاری که شنا کردن در دریای متلاطم بورس را فرا نگرفته اند، صبوری نمی کنند و سهام داری کردن را نیاموخته اند، به ساحل امن برساند و نجات دهد.
وی ادامه داد: مردم نیز باید بتوانند هیجانات رفتاری اقتصادی خودرا تفسیرو تحلیل نمایند، بطور مثال کسی که سهامش در ابتدای سال 100درصد بازده داشته و امروز آن 100درصد را از دست داده است باید بداند که اصل سرمایه اش صدمه ای ندیده است اما در حالات روحی و روانی، شخص بسیار خودرا زیان دیده و متضرر می داند.
دانایی با اعلان اینکه دولت موظف است از بازار بورس حمایت کند و با تصمیمات شفاف اقتصادی این بازار را به ریل اصلی خود برگرداند، افزود: دولت باید به مردمی که چند ماه قبل انان را به بازار بورس دعوت کرد پاسخگو باشد.
این تحلیلگر بازار بورس با اشاره به اینکه باید دلیلهای ریزش های مکرر بورس، ریشه یابی شود، افزود: این ریشه یابی کمک به درمان بازار سهام و نقدشوندگی بیشتر در این بازار می کند، جالب اینجاست هنگامی که بازار مسکن راکد می شود هیچ مالکی حاضر به فروش ملک خود نمی گردد و ترجیح می دهند چندین ماه منتظر بمانند تا به قیمت مناسب، دارایی خودرا به فروش برسانند اما مردم در بازار سرمایه به آسانی به اموال خود آتش می زند برای اینکه سهامداری کردن را نیاموخته اند و هیجان بی نهایت بر این بازار غالب است.
دانایی در پاسخ به این پرسش که آینده بورس را در چند ماهه آینده چگونه پیش بینی می کنید، اظهار داشت: با توجه به این که حجم و اندازه بازار نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده و کدهای بورسی فعال بازار رشد شایان توجهی داشته اند، اگر بخواهیم شباهت سازی تاریخی انجام دهیم مشاهده می نماییم که در آخر دولت های آقایان خاتمی و احمدی نژاد و امروز در سال 99 که به انتهای دولت 8ساله آقای روحانی نزدیک می شویم، تمامی دولت ها بر آن بودند که در ماه های پایانی دولت خود، بازار بورس پر رونقی داشته باشند.
وی ادامه داد: همانطور که تمایل دولتها بر این بوده تا ارز را با نرخ پایین تحویل دولت بعد دهند تا نوسان قیمتی نرخ ارز را از ابتدا تا انتهای دوره ریاست جمهوری خود به حداقل برسانند و این موفقیت را در کارنامه کاری خود ثبت نمایند، در بازار سهام نیز این اتفاق رخ خواهد داد، همانگونه که در سال 84 تا روز آخر ریاست جمهوری بر اثر تبلیغات به شدت بازار سهام داغ و پر هیجانی را داشتیم اما بلافاصله پس از انتخابات ریاست جمهوری و روی کار آمدن دولت آقای احمدی نژاد، بازار سرمایه در رکود عمیق فرو رفت که این ماجرا چندین سال ادامه داشت.
هیجان خرید و حجم تقاضا در بازار سرمایه افزایش پیدا می کند
این کارشناس بورس پیش بینی خودرا در مورد آینده بازار سهام اینطور عنوان کرد: باتوجه به گذشته بازار سرمایه، امیدهای سیاسی از حل اختلافات بین المللی و برجام، رفع تحریم ها، موضوع انتخابات ریاست جمهوری ایران، همین طور افزایش قیمت جهانی کامودیتی ها، افزایش قیمت نفت، جذاب شدن قیمت سهام و تخلیه حباب قیمتی بعنوان فرصت بورس و رشد بازار، در هفته های پیش رو آرام آرام از حجم فشار فروش کاسته شود و با توجه به این که جذابیت قیمتی در خیلی از سهم ها ایجاد شده، بعلاوه عدم رونق بازارهای رقیب موازی با بورس و البته تمایل دولت به رونق گرفتن بورس، تصور می کنم هر قدر به روزهای انتهای سال نزدیک شویم هیجان خرید و حجم تقاضا افزایش خواهد یافت و از شروع سال 1400 تا خرداد ماه بازار روزهای خیلی داغی را پیش رو خواهد داشت.
وی گواه این امر را خرید سنگین حقوقی‎ها در این روزها ذکر کرد و اظهار داشت: مسلما حقوقی ها به جهت سودآوری دست به خرید می زنند و احیانا بازار بورس روزهای سبزی پیش رو خواهد داشت و از شروع سال جدید این روند افزایشی قیمت سهام شتاب بیشتری خواهد گرفت.
این تحلیل گر مسائل بورس در پاسخ به این پرسش که آیا در آینده بازار بورس، سهم های کوچک می توانند بازدهی خوبی همانند سهام های شاخص ساز داشته باشند؟ اظهار نمود: من معتقدم بازار از سمت شاخص سازها خارج شده و به سمت سهم های کوچک قوی حرکت کرده است، سهم های کوچک بازدهی بیشتری نسبت به سهم های شاخص ساز برای سهامداران خواهند داشت، چونکه سهام های بزرگ تابعی از تصمیمات حقوقی های دولتی هستند و هر تصمیمی می تواند منتج به عرضه و یا جمع کردن های سنگین در بازار شود اما سهم های کوچک که بنیاد خوب و قابلیت رشد و بازیگرهای حقوقی خوبی داشته باشند بازدهی خوبی در آینده خواهند داشت.1399/11/01
12:03:12
0.0 / 5
1268
تگهای خبر: آموزش , ابزار , افزایش , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی