Niazgah نیازگاه

رشد حدود ۵۰ درصدی صدور پروانه صنفی تا آخر آذرماه

رشد حدود ۵۰ درصدی صدور پروانه صنفی تا آخر آذرماه

به گزارش نیازگاه آمارهای انتشار یافته وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان داده است صدور پروانه های صنفی در ۹ ماهه سال جاری در هم سنجی با سال گذشته ۴۹.۹ درصد افزایش را تجربه کرده است.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا، بر مبنای آمار انتشار یافته وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۲۹۳ هزار و ۶۰۹ فقره پروانه صنفی در ۹ ماهه سال ۹۸ صادر شده بود که این میزان در مدت مشابه سال جاری به ۴۴۰ هزار و ۱۵۶ فقره رسیده است و ۴۹.۹ درصد رشد را نشان داده است.
در این مدت با شیوع کرونا خیلی از کسب و کارها با تعطیلی و محدودیت رو به رو بوده اند و در این شرایط، افزایش صدور پروانه های صنفی نشان از تغییر مشاغل و روی آوردن برخی کسب و کارها به فعالیتهای صنفی دارد.
از سوی دیگر، به علت رشد کسب و کارهای اینترنتی و فعالیتهای مجازی برای فروش اقلام مختلف گواهی امضای الکترونیکی رشد ۴۹.۹ درصدی را تجربه کرده که البته مجازی شدن فعالیتهای تجاری در سامانه جامع تجارت هم در این افزایش بی تأثیر نبوده است.
۱۱۵ هزار و ۶۳۲ فقره گواهی امضای الکترونیکی در ۹ ماهه سال ۹۸ صادر شده بود که این رقم در مدت مشابه سالجاری به ۱۷۳ هزار و ۳۳۸ فقره رسیده است.
همچنین دریافت نماد اعتماد الکترونیکی رشد ۱۹۹ درصدی را تجربه کرده و از ۲۴ هزار و ۲۰۴ فقره در ۹ ماهه سال ۹۸ به ۲۴ هزار و ۲۰۴ فقره در مدت مشابه سالجاری رسیده است.
کاهش ۳۶ درصدی صدور کارت بازرگانی
از اوایل سال جاری، کارت بازرگانی و بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور از موضوعات مهم مطرح شده بود. بانک مرکزی و سازمان توسعه تجارت در بخش نامه هایی اعلام نمودند که در صورت ایفا نشدن تعهدات ارزی تجار، کارت بازرگانی آنان تعلیق و سپس باطل می شود.
از سوی دیگر، با آغاز فعالیت گسترده سامانه جامع تجارت صدور و تمدید کارت های بازرگانی به صورت رسمی از این طریق امکان پذیر شد و البته خیلی از بازرگانان با مشکلاتی روبه رو شدند و این شرایط باعث شد که صدور کارت بازرگانی ۳۶.۹ درصد کاهش پیدا کند.
مطابق آمارها، پنج هزار و ۵۹۰ کارت بازرگانی در ۹ ماهه سال ۹۸ صادر شده بود که این رقم در مدت مشابه سالجاری به سه هزار و ۵۳۰ فقره کاهش پیدا کرد.
یکی از اهداف دولت دوازدهم کاهش زمان صدور مجوزها بوده است که از راه انتقال فعالیت ها به فضای اینترنت ممکن می شود.
سامانه جامع تجارت بعنوان فضایی برای فعالیتهای تجاری تدارک دیده شده است و تمام روند لازم برای صادرات و واردات از این طریق انجام می شود.
رییس جمهوری هم تاکید کرده است: دولت با راه اندازی سامانه جامع تجارت خیلی از مسائل و مشکلات تجاری ناشی از شفاف نبودن، انحصارگرایی، ناهماهنگی در امور صادرات و واردات را مرتفع کرده و این سامانه علاوه بر اینکه باعث شفافیت اطلاعات، تسهیل تجارت و رفع موانع تجارت فعالان اقتصادی می شود، بلکه مانع از قاچاق کالا و فساد اقتصادی خواهد شد.
همزمان با پیوستن نهادهای مربوطه به سامانه جامع تجارت، همه فعالیتهای در رابطه با تجارت امکان پذیر می شود و همه افراد باید پاسخگوی عملکرد خود در تجارت باشند.1399/10/23
19:55:25
0.0 / 5
927
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی