Niazgah نیازگاه
روحانی در جلسه هیات دولت:

بر محاكمه مسببین حادثه هواپیمای اوكراینی اصرار داریم

بر محاكمه مسببین حادثه هواپیمای اوكراینی اصرار داریم

به گزارش نیازگاه رئیس جمهور درباره حادثه هواپیمای اوکراینی اظهار داشت: مسببین این حادثه باید در یک دادگاه عادلانه محاکمه شوند و دولت بر این مساله اصرار دارد و قوه قضاییه هم حتما این کار را انجام می دهد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، حجت الاسلام المسلمین حسن روحانی بامداد امروز در جلسه هیات دولت با اشاره به حادثه ساقط شدن هواپیمای اوکراینی اشاره کرد: ۱۸ دی ماه روز تاسف انگیزی برای ما بود. چهارشنبه بود که ما جلسه در هیات دولت داشتیم و شب در آسمان هواپیمایی به خطا مورد هدف قرار گرفت و سرنگون شد و عزیزان ما همه شان جان به جان آفرین تسلیم کردند. این مساله خیلی برایمان سخت بود در ابتدا هم قضیه برایمان روشن نبود که چه اتفاقی افتاده و روزهای پنج شنبه و جمعه گزارش ها کامل شد و مشخص شد که شرایط چگونه است و از همان وقت به مسئولین گفتیم موضوع را به مردم اعلام کنند، چونکه نباید چیزی از مردم پنهان بماند.
وی افزود: ما همان روز هم گفتیم که مسببین باید در یک دادگاه عادلانه محاکمه شوند و امروز هم بر این مساله اصرار داریم که حتما قوه قضاییه اینّ کار را انجام می دهد و همه عاملان را محاکمه می کنند. اگر قصور، اشتباه، هماهنگی و ناهماهنگی بوده همه زوایای مساله باید روشن شود و مردم از آن باخبر شوند که چه طور بوده است.
روحانی همین طور اظهار نمود: هیات دولت هم خسارات را تصویب کرده تا پرداخت گردد و در این مساله تابعیت را هم در نظر نگرفته و برای همه بطور مساوی ۱۵۰ هزار دلار خسارات مدنظر قرار گرفته شده که این پول پرداخت خواهد شد. درباره هواپیما هم با اوکراین مذاکره را ادامه می دهیم. مقصران هم حتما در دادگاه محاکمه خواهند شد. در این شرایط سخت بود اما ۳۰ میلیون دلار در اختیار قرار داده شده تا خسارات پرداخت گردد البته نه این که این مساله تاثیری در این محاکمه بگذارد چونکه محاکمه عاملان باید با دقت صورت گیرد.
روحانی در بخش دیگری از اظهاراتش اظهار داشت: کسی در دنیا فکر نکند که تحریم و جنگ اقتصادی ملت ایران را از پا در می آورد. ما مسیر خودرا با قدرت ادامه می دهیم و هر وقت طرف مقابل تسلیم شد ما هم استقبال می نماییم.
وی اضافه کرد: آیا نباید از کسی که تا روز گذشته در کوچه ما شیشه ای می شکسته و حالا می گوید پشیمان است استقبال کرد؟ اگر دولتی که در آینده نزدیک در آمریکا سر کار می آید و دو هفته دیگر آقای بایدن قدرت آنرا در دست می گیرد بگوید که آمریکا دیگر شیشه نمی شکند و توبه کرده و در راه قانون قرار گرفته جواب ما روشن و ساده است. اگر شما به همه تعهدات خود عمل کنید ما هم به تعهدات خود عمل خواهیم کرد.
رئیس جمهور افزود: اگر به تعهدات خود عمل کنید منتی سر ما نگذاشته اید؛ چونکه تابحال کار خلاف قانونی می کردید که از آن دست برداشته اید و متوجه شده اید که اشتباه کرده اید.
رییس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر این که بعضی از دوستان که در رسانه ها صحبت می کنند باید حواسشان باشد که شرایط ما چگونه بوده است تصریح کرد: در وضعیت مختلف اقدامات مختلف نیاز است. زمانی کشور در یک شرایط تعادل است و زمانی شرایط کشور شرایطی است که دشمن بر ما جنگ تحمیل کرده و شرایط التهاب است و جامعه ملتهب است که این شرایط دیگری را اقتضاء می کند. اگر دولت آمده برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومان را مقرر کرده و همه مشکلات و سختی ها برای بانک مرکزی، دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و کشاورزی برای این که این کالاها در اختیار مردم با قیمتی که قابل تحمل باشد قرار گیرد کسی نگوید آقا چرا ۴۲۰۰ تومان بعد می گویند یک آدمی سوء بهره برده آخر این شد حرف؟
وی افزود: ما برای عده ای از مردم که گرفتار هستند بسته هایی درست کرده ایم که به دست آنها برسانیم و به عده ای آدم سپرده ایم که به دست آنها برسانند حالا اگر یک نفر از اینها هم آمد و این بسته را نرساند و دزدی کرد آیا باید بگوییم کل این بسته و کمک ایراد داشته است؟ حالا بله یک عده آدم هایی بودند که ارز ۴۲۰۰ تومان را گرفته اند و جنس را نیاورده اند که باید اینها را طبق هرچه قانون می گوید محاکمه نماییم. هر کس که تخلف کرده با او برخورد کنید، اما این که یک تعداد محدودی تخلف کرده اند مبنا نمی گردد که بگوییم کار نادرست است کار کاملا درست بوده و برمبنای یک کار درستی آنرا انجام داده ایم. البته در یک سال قبل برخی از کالاهای ۴۲۰۰ تومانی را به تدریج خارج کردیم و گفتیم که به اینها ارز نیمایی اختصاص داده ایم مثل چای، برنج، شکر، لاستیک و موارد گوناگون که یکی یکی و به تناسب آرام آرام در حدی که جامعه بتواند تحمل کند و قابل قبول باشد این کار را انجام دادیم جوری با آرامش عمل کردیم که بعضی ها متوجه نشده اند و اصلا نفهمیده اند که این کار صورت گرفته است.
روحانی در ادامه اشاره کرد: بعضی ها اصلا انگار دراین کشور نبودند و می رفتند خرید می کردند مثلا برنج و حبوبات خرید کرده و متوجه نشدند که اینها را از آن فهرست ۴۲۰۰ تومان خارج کردیم. این خوب است و مدلول آن این است که فکر کردند ما هنوز داریم ارز ۴۲۰۰ تومانی را درباره این کالاها ادامه می دهیم. ما قدم به قدم ارز ۴۲۰۰ تومانی را خارج کردیم و چند قلم که برای ما مهم بود همچون دارو نگه داشته ایم. در عین حال آنها را هم در یک شرایط قابل قبولی ممکنست دولت برایشان تصمیماتی بگیرد، اما از امروز دوردور کردن و طبل و دهل به راه انداختن و اعلام کردن این که آقا دوران ۴۲۰۰ به پایان رسید خدمت به چه کسی است. با این کارها به چه کسی کمک می کنید. باید به برخی از حرف ها بموقع و درست عمل کرد موقع جارزدن و طبل و دهل نیست که بیاییم شعار بدهیم خوب نتیجه این شعار چه می شود موجب آشفتگی می شود و همان رانت و فسادی که می گویند با آن مخالف هستند ایجاد می شود.
وی در ادامه اشاره کرد: می خواهم از نمایندگان عزیز مجلس شورای اسلامی خواهش کنم کار بزرگی که قرار شده با هم انجام دهیم را با هم ادامه دهیم. ما برای بودجه سال ۱۴۰۰ ماه ها تلاش و فکر کردیم و از تبصره به تبصره آن با شدت دفاع می نماییم چونکه از بهترین بودجه های ماست. از مجلس شورای اسلامی هم می خواهیم با ما همکاری کنند و البته اگر پیشنهاد و انتقادی دارند استقبال می نماییم، اما شاکله بودجه باید باقی بماند. طبق قانون مجلس شورای اسلامی نمی تواند بودجه بنویسد و این دولت می باشد که بودجه می نویسد و مجلس حق اصلاح دارد و می تواند پیشنهاد جدید بدهد و همه باید با هم همکاری نماییم تا بودجه به بهترین شکل به نفع مردم در بیاید.
رییس جمهور با تاکید بر این که در بودجه خط قرمزهایی داریم که قابل شکستن نیست عنوان کرد: باید به این خط قرمزها دقت نماییم. وضع اقتصاد اقشار کم درآمد یکی از خط قرمزهای ماست. جنگ اقتصادی و البته عده ای بی انصاف به اندازه کافی سبب شده اند که به این اقشار ما فشار بیاید و بهم زدن یک دفعه مالیات و عوارض گمرک و اضافه کردن آن فشار دیگری به مردم وارد میکند و ما این مساله را قبول نمی نماییم نباید بی حساب و کتاب مالیات افزایش پیدا کند.
روحانی همین طور اظهار نمود: از طرفی ما اعلام نموده ایم که مصمم هستیم در سال آینده روزانه دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت بفروشیم و قدرت آنرا هم داریم. حالا اگر بخواهید این را کنار بگذارید و جایش مالیات بگذارید به مردم فشار می آید ما باید با هم کمک نماییم تا در هیچ موردی به مردم فشار وارد نشود.
رییس جمهور افزود: موضوع دیگر ارزش پول ملی ماست. در شرایطی که در جنگ اقتصادی بودیم ارزش پول ملی ما کاهش پیدا کرد و باید تلاش نماییم به جایگاه شایسته خود بازگردد. ما برای سال آینده فکر دیگری کرده ایم البته در هیچ جای بودجه به جز یک موردی که به آن اشاره خواهم کرد برای دلار قیمت نگذاشته ایم، ولی قیمت دلار را بر اساس ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفته ایم. این که یک دفعه قیمت دلار ۱۷ هزار بشود می دانیم تبعات و آثارش چیست؟
وی افزود: باید فکر نماییم و نباید دولت و مردم را در مشکلات قرار دهیم. وقتی قیمت را بالا می بریم عوارض بر این مبنا قرار می گیرد و مردم گرفتار مشکل می شوند. این مسائل خط قرمزهای ماست. از طرفی وقتی مردم تراکنش هایی انجام می دهند یا برای خرید جنس است یا خرید یک خدمت. چند بار باید از مردم مالیات بگیریم. وقتی برای کالا و خدمات مالیات گرفته ایم چرا باید دو مرتبه برای تراکنش مالیات بگیریم اینطور نمی گردد و اینها از خط قرمزهای ماست.
رییس جمهور با اشاره به جلسه خصوصی با برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچون رئیس مجلس و رئیس کمیسیون تلفیق بر سر کالاهای اساسی تصریح کرد: ما در موضوع کالاهای اساسی و ارز ۴۲۰۰ تومانی با هم صحبت کردیم و تاکید کردیم که باید با هم فکر نماییم و به نتیجه برسیم و وقتی به نتیجه رسیدیم باید عمل نماییم. الان سه ماه تا اجرای بودجه سال ۱۴۰۰ باقی مانده و اگر از الان هر موضوعی را اعلام نماییم مردم در فشار قرار می گیرند آن هم که هنوز در کمیسیون تصویب نشده و به صحن هم نرفته، به هر حال ما هم در مجلس شورای اسلامی بوده ایم و این مسائل را می دانیم.
روحانی همین طور افزود: از رادیو و تلویزیون هم گله دارم حالا نمی گویم جلسات کمیسیون تلفیق پخش نشوند ولی پس از آن باید و برای مردم تبیین شود و بگوییم این نظر ابتدایی است و هنوز تصویب نشده است. نکند چیزی بگوییم که روی قیمت و بازار اثر بگذارد و تازه شاید پس از آن در مجلس شورای اسلامی تصویب نشود و اینها همه پیش از رفتن به شورای نگهبان است. بعد از نمایندگان خواهش می کنم که با هم همکاری نماییم. در این چند ماه هم نتیجه همکاری و هم نتیجه عدم همکاری را دیده ایم و هرجا با هم همکاری کردیم نتیجه بهتری داشته است. ان شاء الله بتوانیم کنار هم لایحه بودجه را به سرانجام برسانیم و بتوانیم کاری نماییم که به نفع جامعه باشد.
رییس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود با یادآوری روزهای قیام مردم مقابل حکومت پهلوی و گرامیداشت قیام مردم قم در ۱۹ دی ماه ۵۶ اشاره کرد: مردم در سه مقطع مهم با حرکت خود موفقیت های بزرگی رقم زدند که یکی از آنها مقطع انقلاب اسلامی بود. ۱۹ دی ماه سال ۵۶ سرآغازی برای حرکت مقابل رژیم وابسته و فاسد آن زمان شد و یک سال بعد در سال ۵۷ به ثمر نشست و در ۲۲ بهمن ماه به پیروزی نهایی رسیدیم.
وی افزود: حرکت بزرگ دیگر مردم در مقطع جنگ تحمیلی و در سال ۵۹ بود که یک سال بعد در مهر ماه ۶۰ با پیروزی در شکست حصر آبادان و پیروزی های بعد ادامه پیدا کرد. در اینجا هم یکسال مقاومت شدید مردم بر اثر یک تجاوز بیگانه ما را در راه پیروزی قرار داد. حرکت سوم مردم در سال ۹۷ است که جنگ تحمیلی اقتصادی به مردم تحمیل شد.
روحانی افزود: کسی که در راس قدرت جهانی بود به صراحت ادعا نمود که باید نظام ایران را سرنگون نماییم و به قول خودشان با فشاری که در تاریخ بی نظیر باشد تا ۲۲ بهمن ماه سال ۹۷ از این کار جواب بگیرند و جشن انقلابی وجود نداشته باشد و می گفتند فرش قرمز برای آمریکا در خیابان های تهران پهن می شود، اما مردم با ایستادگی و مقاومت در همان یکسال پیروزی خودرا آشکار کردند و در سال ۹۸ آثار پیروزی در این جنگ پدیدار شد.
وی افزود: در آخر بهار ۹۸ تورم سیر نزولی و اقتصاد آرامش و ثبات بهتری پیدا کرد و اگر آن روند ادامه می یافت در سال ۹۹ شرایط بهتری داشتیم اما با آمدن کرونا و مشکلات دیگر در این روند وقفه ای بوجود آمد. به هر حال دولت در یک شرایط غیرعادی و جنگ اقتصادی توانست کشور را به شکلی اداره کند که کارهای تولید و توسعه ای از یک طرف و از سویی زندگی مردم البته در یک شرایط سخت ادامه پیدا کند. می دانیم که زندگی مردم خیلی سخت بود چون از همه طرف محاصره بودیم، اما در این شرایط مردم صف نبستند و برای پیدا کردن کالاهای اساسی از این خیابان به آن خیابان نرفتند.
رییس جمهور در ادامه اظهار داشت: البته قیمت ها به سبب شرایط جنگ اقتصادی و همین طور بی انصافی تعدادی بعلاوه برخی مدیریت های غلط موجب شد مردم در سختی و فشار قرار گیرند. با وجود همه این شرایط دولت اقدامات خودرا انجام داد و در هر مقطعی برای اقشار لطمه پذیر کمکی اضافه کرد. از آبان سال ۱۳۹۸ بسته حمایتی معیشتی ماهانه برای ۶۰ میلیون نفر مقرر کردیم و آنرا ادامه دادیم. در کرونا باز بسته های حمایتی مختلفی مقرر کردیم و برای سه میلیون نفر که در فشار بودند تعیین شد و بعد هم وام در اختیار بنگاه ها و مردم قرار دادیم در این اواخر هم بسته ای برای ۳۵ میلیون نفر قرار شد.
رییس جمهور با تاکید بر این که دولت در همه مقاطع نخستین هدف اش این بوده که اقشار لطمه پذیر با وجود سختی بتوانند حداقل زندگی را داشته باشند، اظهار نمود: در عین حال دولت کارهای توسعه ای و تولیدی خودرا ادامه داد. من دیدم که یک رسانه خارجی خیلی عصبانی شده بود که گفتم در این دولت ما بیشتر از سایر دولت ها به اقشار کم درآمد رسیدگی کرده ایم و مجری بر سر و سینه می زد که از کجا؟ از همین جاهایی که گفتم.
روحانی افزود: در آب و برق و بهداشت و آموزش آمار ما روشن است. در همین هفته گذشته ۱۳۷ روستا به شبکه آب سالم پایدار متصل شدند. در طول هفت سال و خرده ای گذشته بیش از ۱۲ هزار روستا و جمعیتی بیش از هشت میلیون نفر به شبکه آب سالم پایدار متصل شده اند و تا آخر دولت به بیش از ۹ میلیون نفر می رسد در صورتیکه تا سال ۱۳۹۲ حدود ۹۰۰ هزار روستایی دارای آب سالم بودند اما تا اختتام این دولت به بیش از ۹ تا ۱۰ میلیون نفر تبدیل می شوند. برای افراد کم مصرف که معمولا از اقشار ضعیف هم هستند آب، برق و گاز مجانی شده حالا این که شما عصبانی هستید تقصیر ما نیست اینها کارهای بزرگ ملت ماست.
وی در بخش پایانی صحبت های خود با اشاره به 19 دی سالروز درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: آیت الله هاشمی در سه مقاومت ملی که گفتم دست کم در دو مقاومت ملی جزو سرداران حرکت مردمی بود چه در نهضت و حرکت انقلاب اسلامی که از سرداران و در خط مقدم در کنار مقام معظم رهبری، شهید بهشتی، شهید مطهری و همه عزیزانی که در این کار بودند حضور داشت و تا پیروزی نهضت همیشه در کنار امام خمینی (ره) بودند و بخصوص در آن مقاومت دوم در جنگ تحمیلی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی وظایف سخت و سنگینی بر دوش داشت.
رییس جمهور افزود: ایشان از شروع جنگ بعنوان نماینده امام خمینی (ره) در شورای عالی دفاع بود و بعد هم از جانب امام خمینی (ره) بعنوان فرمانده جنگ تعیین شد. من خاطرات بسیار زیادی از ایشان در دوران دفاع مقدس دارم ضمن این که ایشان حکم ریاست قرارگاه خاتم الانبیاء را به من داد و مقام معظم رهبری حکم فرماندهی پدافند هوایی را به من دادند و حکم ستاد کمک هایی که برای جبهه و جنگ انجام می گرفت به من دادند که خاطرات فراوانی را من از این مرد بزرگ به خاطر دارم که کوشش های فراوانی در این جنگ به ثمر بنشید و موفقیت های جنگ به وجود بیاید.
روحانی افزود: مرحوم آیت الله هاشمی یکی از مظلومین افراد تاریخ ماست که این جای تاسف دارد. قبلا آن مظلوم اول ما شهید بهشتی بود که آن جمله ای که خود آقای هاشمی از شهید بهشتی نقل کرد که از مظلومیت وی گفت و مرحوم شهید بهشتی به آقای هاشمی اظهار داشت که نوبت شما هم می شود و این آسیاب به نوبت است. حالا شهید بهشتی مظلومی بود که پس از شهادت اش جای مظلومیت اش منزلت و عظمت و جایگاه ویژه ای در افکار عمومی و زبان و قلم مردم پیدا کرد، اما آیت الله هاشمی رفسنجانی حالا مقداری از مظلومیت اش کم شد، اما متاسفانه این مظلومیت همچنان ادامه دارد. همه ما باید از بزرگانمان قدردانی نماییم. باید بدانیم اگر ملتی از بزرگان و خادمان تاریخ اش قدردانی نکند که البته ملت همیشه قدردانی می کند ولی این شرایط، شرایطی نیز که تاریخ قضاوت خوبی نسبت به آن ملت کند. حالا ملت ما همیشه قدردان بوده و قدردان هست و من از آن اقلیت هم خواهش می کنم که آنها هم از زحمات همه بزرگان مان قدردانی کنند.
رییس جمهور در آخر اظهار نمود: ما همه باید بتوانیم راه و مسیری که امام عزیز و امروز رهبر بزرگوار ما برایمان مشخص کرده اند ادامه دهیم و مردم عزیز ما همین طور که در صحنه بوده اند در صحنه باشند و با اتحاد و یگانگی و وحدت ان شاء الله به اهداف بلندی و ملی که در این انقلاب مدنظرمان است دست یابیم.
منبع:

1399/10/17
23:54:40
0.0 / 5
775
تگهای خبر: آموزش , افزایش , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی