Niazgah نیازگاه

بورس مسكن شاید بزودی رونمایی شود

بورس مسكن شاید بزودی رونمایی شود

به گزارش نیازگاه بورس مسکن با هدف خرید متری خانه برای کسانی که توانایی خرید یک واحد کامل را ندارند و همینطور کمک به تأمین مالی پروژه های مسکونی، احیانا بزودی رونمایی خواهد شد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، انتشار اوراق سلف یا همان بورس مسکن بزودی با همکاری سازمان بورس و وزارت راه و شهرسازی رونمایی می شود. البته اردیبهشت ماه هم این وعده داده شد اما تا کنون محقق نشده است.
هم اکنون این مشکل وجود دارد که برای بیشتر خانوارها تأمین هزینه های تهیه یک مسکن دشوار است. ازاین رو آنطور که محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی می گوید خانوارها با پس انداز و سرمایه گذاری پول خود از راه خرید اوراق سلف بازار مسکن می توانند در بخشی از سود خرید یک واحد مسکونی سهیم شده و ارزش پول خویش را حفظ کنند.
به قول وی، انتشار اوراق سلف و خرید آن توسط متقاضیان این خصوصیت را دارد که چنانچه تلاطمی در بازار مسکن ایجاد شود، ارزش پول متقاضیان مسکن حفظ شود. در عین حال این روش سرمایه گذاری مطمئنی برای متقاضیان واقعی مسکن می باشد که از این طریق متقاضیان می توانند اطمینان حاصل کنند که مسائل حاشیه ای برای آنها رخ نمی دهد. چونکه همه این مراحل با نظارت سازمان بورس انجام می شود و مبحث انتشار اوراق سلف به شکل شفاف از نظر قانونی پیش خواهد رفت.
محمودزاده بخش دیگری از خصوصیت های انتشار اوراق سلف مسکن را تأمین نقدینگی بیشتر برای سازندگان و تولیدکنندگان مسکن برشمرد و اظهار داشت: تولید کنندگان و سازندگان با این روش و مشارکت مردم در خرید اوراق سلف، برای ادامه فعالیت خود، نقدینگی لازم را دریافت خواهند کرد.
یکی از نگرانیها به میزان سوددهی صندوقهای زمین و ساختمان مربوط می شود که محمودزاه پیش از این در اینباره اظهار داشته بود: در مورد سوددهی صندوق های زمین و ساختمان است، هیات پذیرش بورس بررسی های دقیقی را انجام می دهد و اینطور نیست که به سادگی هر پروژه ای برای عرضه در بورس انتخاب و تایید گردد.
وی ادامه داد: مطالعات جامع و کافی در مورد ریسک و شرایط بازار بر روی پروژه ها انجام می شود. ازاین رو پروژه هایی که ما در بورس معرفی می نماییم، حتما اقتصادی می باشد و سودآوری خوبی برای سرمایه گذاران خواهد داشت.
مردادماه سال جاری هم معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان این خبر که تعداد قابل توجهی صندوق پروژه تهیه کرده ایم که در حال به روز رسانی اطلاعات و مطالعات است اظهار داشت: پیشبینی می نماییم در چند ماه آینده یکی یکی این پروژه ها به بورس معرفی شود.
ازاین رو گزارش، مبحث امکان تأمین مالی پروژه های حمل و نقل و مسکن با استفاده از ظرفیت بازار سرمایه از تیرماه سال ۱۳۹۸ عنوان شد که در نهایت ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ با همکاری سازمان بورس و وزارت راه و شهرسازی به مرحله توافق و اجرای نهایی رسید. در فاز نخست مقرر است تولید و عرضه بیشتر از ۱۰۰۰ واحد مسکونی از راه بورس کالا صورت گیرد که بزودی وارد مرحله اجرا می شود. البته آنچه تحت عنوان بورس مسکن طی ماه های گذشته مطرح شده در واقع صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان است و با بورس املاک و مستغلات که به فروش دارایی های مازاد شرکتهای دولتی می پردازد متفاوت است.
منبع:

1399/10/09
12:19:33
5.0 / 5
1061
تگهای خبر: اقتصاد , اوراق , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی