Niazgah نیازگاه
یك مقام صنفی اعلام كرد:

كاهش تعداد وارد كنندگان نهاده های دامی ناشی از نوسان ارز

كاهش تعداد وارد كنندگان نهاده های دامی ناشی از نوسان ارز

به گزارش نیازگاه دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور اظهار داشت: سال قبل ۴۰۳ شرکت خصوصی وارد کننده نهاده های دامی بودند، اما سال جاری به علت وضعیت تخصیص ارز و ریسک بالا تعداد آنها به ۱۱۱ شرکت رسیده که در واردات این کالاها تأثیر داشته است.


« عباس حاجی زاده» روز سه شنبه در نشست خبری در زمینه تببین علل افزایش کالاهای رسوبی به سبب تأمین نشدن و تخصیص ارز و وضعیت واردات و توزیع نهاده ها اضافه کرد: در دنیا نهاده های کشاورزی نقش تعیین کننده ای در تأمین امنیت غذایی دارد ازاین رو اتفاقاتی که از آغاز سال برای نهاده های دامی رخ داد، مبین اهمیت کالاهای راهبردی مانند گندم، جو، ذرت، کنجاله سویا و دانه های روغنی در کشور است.
وی با اشاره به اینکه نیاز سالانه کشور به نهاده های دامی ۱۴ میلیون تن است افزود: بنابرشرایط اقلیمی کشور و محدودیت منابع آبی از این میزان حدود ۸۰ درصد از محل واردات تأمین می شود که نیازمند تخصیص ارز است.
دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور خاطرنشان کرد: طبق آمارها سال قبل نهاده های دامی کشور به شکل مناسبی از محل واردات تأمین شد تا جایی که کنجاله سویا زیر قیمت مصوب در بازار عرضه شده بود.
وی با اشاره به اینکه در مجموع ۱۵ میلیون و ۱۴۷ هزارتن نهاده در سال ۹۸ وارد کشور شده، اظهار داشت: برپایه آمارها چهار میلیون تن جو، ۸.۹ میلیون تن ذرت و دو میلیون و ۲۲۸ هزار تن کنجاله سویا وارد کشور شده که از این میزان ۳۵ درصد توسط شرکت پشتیبانی اموردام کشورانجام شده است.
حاجی زاده خاطرنشان کرد: مجموع واردات سال جاری تا ۲۱ آذرماه ۱۱ میلیون و ۳۳۹ هزارتن بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد کاهش نشان داده است از این میزان یک میلیون تن کنجاله سویا، یک میلیون ۳۱۴ هزارتن جو و ۶ میلیون و ۲۶۰ هزارتن ذرت است.
دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور اظهار داشت: به سبب انتشار کرونا و تشدید تحریم ها ابتدای سال در تخصیص ارز واردات کنجاله سویا تاخیر بوجود آمد بازار این نهاده را بحرانی کرد تا جایی که قیمت این کالا در تابستان سال جاری به پنج برابر افزایش یافت.
وی افزود: این درحالیست که بیشتر از ۸۰ درصد ارز مورد نیاز کنجاله سویا به شرکت پشتیبانی امور دام که تأمین کننده نهاده های واحدهای زنجیره تولید هستند، برای متعادل شدن بازار نهاده ها اختصاص یافت.
حاجی زاده ضمن اشاره به اینکه استمرار در تأمین نهاده ها، تخصیص ارز و توزیع باید روزانه صورت گیرد اضافه کرد: در ماه های اخیر کمبود نهاده ها با نرخ های مصوب در افزایش قیمت محصولات پروتئینی تأثیر بسزایی داشته و ادامه این روند می تواند باز هم در قیمت محصولات پروتئینی موثر باشد.
به گفته وی، حالا ۸۰ شرکت وارد کننده عضو این اتحادیه هستند که بیشتر از ۸۰ تا ۸۵ درصد واردات نهاده های دامی در ارتباط با این شرکت ها می شود.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، طبق مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار در آذرماه، نرخ هر کیلوگرم ذرت و جو در مبادی ورودی یک هزار و ۷۰۰ تومان، دانه سویا سه هزار ۱۰۰ تومان و کنجاله سویا سه هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شد، در حالیکه قیمت هر کیلوگرم ذرت بیشتر از چهار هزارتومان و کنجاله سویا بیشتر از ۱۵ هزارتومان در بازار آزاد به فروش می رسد.منبع:

1399/09/25
22:16:26
5.0 / 5
1077
تگهای خبر: افزایش , بازار , تولید , عرضه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی