Niazgah نیازگاه

تأثیر لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بر روند معاملات بورس

تأثیر لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بر روند معاملات بورس

به گزارش نیازگاه یک کارشناس بازار سرمایه ضمن اشاره به جنبه های مثبت لایحه بودجه ۱۴۰۰ بر معاملات بورس، اظهار داشت:  در روزهای اخیر، اخبار و شایعات در ارتباط با اعداد و ارقام لایحه بودجه، سبب شده بود که احتیاط در دستور کار سرمایه گذاران و سهامداران قرار بگیرد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، دولت در ۱۲ آذرماه و قبل از موعد قانونی، لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را تقدیم مجلس کرد. منابع و مصارف لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور بیشتر از ۲۴ میلیون و ۳۵۷ هزار و ۷۸ میلیارد و ۹۸۶ میلیون ریال تعیین شده است.
«هومن عمیدی» امروز (جمعه) در گفتگو با خبرنگار ایرنا به تأثیر لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بر روند معاملات بورس اشاره نمود و اضافه کرد: واگذاری ۱۱۵ هزار میلیارد تومان از سهام شرکتهای دولتی مهمترین قسمت از لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مورد بازار سرمایه است که نسبت به رقم ۹۵ هزار میلیارد تومان سال ۹۹ عدد قابل توجهی است، برای دست یابی به این هدف باید توجه بیشتری به نگرانی های سهامداران و اعتمادسازی برای مردم در مورد سرمایه گذاری در بازار سهام انجام پذیرد.
عمیدی تصریح کرد: با عنایت به وجود چنین تبصره ای در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ لزوم دارد تا نهادها و سازمان های موازی با تشکیلات سازمان بورس که عملکرد و تصمیم های آنها در روند بازار سرمایه اثرگذار هستند توجه زیادی را نسبت به خواسته دولت در زمینه واگذاری ها داشته باشند تا به دنبال تصمیم های اتخاذ شده نظم فعلی معاملات بورس دستخوش تلاطم ها نشود.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: بحث قیمت گذاری محصولات فولادی، معاملات بازار را درگیر بعضی از التهاب ها کرد و با عنایت به مخالفت های صورت گرفته با نرخ گذاری دستوری هنوز نتیجه نهایی آن اعلام نشده است.
وی با تکیه بر اینکه از زمانی که شاخص بورس در فاز اصلاحی قرار گرفت بانک مرکزی تنها نهادی بود که به صورت عملی حمایت خویش را از بازار سرمایه با تغییر ندادن نرخ سود بانکی نشان داد، اضافه کرد: اگر از بحث نوسان قیمت ارز که عوامل و پارامترهای بسیاری بر آن موثر است عبور نماییم، باید باقی نهادها مانند وزارت صنعت معدن و تجارت، وزارت اقتصاد و دارایی، گمرک، اداره ثبت شرکت ها، سایر نهادها و سازمان های موازی تلاش بیشتری برای محقق شدن برنامه دولت و آماده سازی زمینه های تحقق این بودجه به عمل آورند.
عمیدی عنوان کرد: با عنایت به فروش هر بشکه نفت با نرخ ۴۰ دلار با ظرفیت فروش ۲.۳ میلیون بشکه نفت و نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان بعنوان نرخ تسعیر ارز به نظر می آید فضای کافی و لازم برای تحقق لایحه بودجه وجود داشته باشد.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه قیمت جهانی نفت نشان دهنده متناسب بودن این نرخ با حقیقت ها بوده است، اظهار داشت: چنانچه موفقیتی در زمینه کنترل و ریشه کنی کرونا در سطح جهان اتفاق حاصل شود، با افزایش تقاضای جهانی، این قیمت ها فراتر می روند و رشد قیمت نفت به کمک تحقق بودجه خواهد آمد.
وی تصریح کرد: ظرفیت فروش ۲.۳ میلیون بشکه نفت با عنایت به ساختار تحریم ها امکان دارد کمی دشوار به نظر برسد و قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان برای تسعیر ارز با نرخ فعلی ارز در بازار آزاد فاصله معناداری دارد که باید دید اجرا و عملیات این میزان فروش چگونه محقق خواهد شد.
عمیدی اضافه کرد: به نظر می آید بازار سرمایه در محدوده مقاومتی یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد استراحت چند روزه ای را تجربه کند تا ابعاد این بودجه بیشتر بررسی شود.
این کارشناس بازار سرمایه با تکیه بر اینکه تغییر در بازار سرمایه به تدریج توسط نهادهای ناظر بر بازار در حال شکل گیری است، تصریح کرد: ایجاد ممنوعیت در حذف سفارش برای پنج دقیقه پایانی مرحله پیش گشایش اقدامی مثبت برای پیشگیری از دستکاری معاملات در زمان پیش گشایش به حساب می آید.
به گفته وی، امیدواریم تا با شتاب گرفتن این رویه، معاملات شفاف و روان تری در بازار شکل گیرد.
عمیدی به استقبال سهامداران برای سرمایه گذاری در گروه های پالایشی، خودرویی، فلزات و بانک ها در بازار هفته گذشته اشاره نمود و اظهار داشت: در وضعیت فعلی کمی ترس ناشی از سابقه سیاست گذاری ها در مورد نرخ خوراک پتروشیمی ها برای سرمایه گذاری در گروه پتروشیمی بوجود آمده است و در انتظار برنامه ریزی های انجام شده برای نرخ خوراک پتروشیمی ها در لایحه بودجه ۱۴۰۰ هستند.
این کارشناس بازار سرمایه روند معاملات در بازار هفته جاری را پیش بینی نمود و اضافه کرد: به نظر می آید در فضای ترسیم شده سهامی مورد توجه سهامداران قرار گیرد که از رشد اخیر بازار جا مانده اند.
وی تصریح کرد: در گروه بانکی مقاومت های مهمی بر سر حرکت سهام بزرگ گروه قرار دارد، اما بیشتر نمادهای کوچک مستعد رشد قیمت هستند.
عمیدی تصریح کرد: در گروه پالایشی پیشبینی می شود موقعیت مناسبی برای سرمایه گذاری در این گروه رقم بخورد و رشد سودآوری را در بازار شاهد باشیم اما باید منتظر ماند و دید در فضای بررسی بودجه برای شرایط فعلی بازار چه تصمیمی گرفته می شود.
این کارشناس بازار سرمایه به وضعیت معاملات در بازارهای موازی اشاره نمود و اظهار داشت: در چند وقت گذشته تحرک خاصی در بازارهای موازی وجود نداشت و این بازارها وارد رکود نسبی شدند که با عنایت به شرایط محدودیت های کرونا امکان دارد این رکود کمی افزایش یابد.منبع:

1399/09/14
12:11:02
5.0 / 5
783
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی