Niazgah نیازگاه

نشانه های بازگشت پول به بورس

نشانه های بازگشت پول به بورس

البرز یك تحلیلگر بازار سرمایه اظهار داشت: قیمت گذاری دستوری در صنعت خودرو، طی دو سال قبل حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از جیب كارخانه ها به جیب دلالان منتقل كرده است.همایون دارابی در گفت و گو با ایسنا، در مورد وضعیت بازار سرمایه پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا، اظهار داشت: پس از برگزاری و مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا، کفه تحولات اقتصادی به نفع بازار سرمایه بوده است به صورتی که قیمت ها در بازار سکه و ارز فروکش کرد و قیمت خودرو هم تا حد قابل توجهی عقب نشست و بازار املاک هم تا حدی گرفتار رکود شده است.

دارابی اضافه کرد: در این شرایط نقدینگی یکی از دو بازار نظام بانکی و بورس را هدف گرفته است و یا راهی نظام بانکی و یا به بازار سرمایه وارد می شود.

وی افزود: در حوزه نظام بانکی اخیراً بانک مرکزی نرخ بهره بین بانکی را از ۲۲ درصد به ۱۸.۵ درصد کاهش داده است. هر چند که هنوز هم این نرخ بهره بالا است و با اقتصاد ما همخوانی ندارد و به ضرر تولید است اما مقداری به نفع بازار سرمایه است چون در چند ماه گذشته یکی از علل افت شاخص بورس بالا بردن بهره بین بانکی بود.

دارابی اضافه کرد: علاوه بر بالا بودن نرخ بهره بین بانکی، بازار سرمایه نگرانی های دیگری هم دارد که یکی از آنها قیمت گذاری دستوری به خصوص در فولاد است. هر گونه قیمت گذاری در تولید به معنای ایجاد رانت سنگین برای دلالان و تضعیف تولیدکنندگان است و متأسفانه دست هایی وجود دارد که در حال تضعیف جایگاه تولید است.

عضو انجمن توسعه سرمایه گذاری حرفه ای ایران افزود: این وضعیت در صنعت خودرو هم سبب شده طی دو سال قبل حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از جیب کارخانه ها به جیب دلالان منتقل شده که این به معنای ضعف شبکه تولید و توزیع ما است.

وی اضافه کرد: اساسا اگر چنین شرایطی را نداشتیم یعنی نظام قیمت گذاری شفاف در نظام خودرو داشتیم امروز نه تنها قیمت خودرو کمتر بود بلکه تولید هم بیشتر از شرایط کنونی بود.

دارابی تصریح کرد: تجربه تظام قیمت گذاری در خودرو نشان داده است که این نظام تا چه حد می تواند مخرب عمل کند و وضعیت یک صنعت را تا چه حد بحرانی کند. امیدواریم دولت حداقل در مورد شرکتهای بورسی از این نظام قیمت گذاری دور شود و اجازه دهد قیمت ها در بازار شفاف کالا تعیین شود.

وی افزود: در کنار این همچنان وضعیت صنایع پالایشی هم مبهم است نرخ ها هنوز شفاف نشده و به همین خاطر صندوق دارای دوم یا پالایشی یکم بلاتکلف مانده است.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم این مسائل حل شود تا در ماه جاری بتوانیم شرایط خوبی را شاهد باشیم، اظهار داشت: یک سری از سهم ها در بازار با معضل حجم مبنا مواجهند و قیمت ها در این سهم ها اصلاح نشده است بنابراین هر روز بامداد با ۳۰ تا ۴۰ صف فروش بدون تحرک مواجه هستیم که تأثیر روانی بر بازار دارد.

وی در انتها اظهار داشت: اگر دولت مثل سه ماهه اول سال جاری همراهی و نرخ بهره را مهار کند و از قیمت گذاری دستوری فاصله بگیرد با عنایت به پتانسیل بازار سرمایه شاخص می تواند سقف قبلی را ببیند.
1399/09/05
12:56:19
5.0 / 5
1491
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی