Niazgah نیازگاه
معاون گردشگری:

ابهام بانك مركزی برطرف شد

ابهام بانك مركزی برطرف شد

به گزارش نیازگاه معاون گردشگری از رفع ابهام برای بانك مركزی در مورد مهلت دادن به فعالان گردشگری برای بازپرداخت اقساط بانكی تا آخر سال ۱۳۹۹، اطلاع داد.


به گزارش نیازگاه به نقل از ایسنا، از زمان تصویب بسته دوم حمایت صنعت توریسم در ستاد ملی مقابله با کرونا، بانک مرکزی دو مرتبه امهال اقساط تسهیلات فعالان گردشگری را به بانک ها ابلاغ کرده است، با این وجود ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ از ابهام نماینده بانک مرکزی در جلسه کارگروه بررسی آثار اقتصادی کرونا که دوشنبه (سوم آذرماه) برگزار شد، سخن گفته است.
با وجود بخشنامه های معاون اقتصادی رئیس جمهور و رئیس بانک مرکزی درباره امهال اقساط تسهیلات بانکی فعالان گردشگری تا آخر سال ۱۳۹۹، همچنان خیلی از بانک ها از اجرای مصوبه ستاد ملی کرونا خودداری کرده و حتی وجود چنین دستوری را انکار می کنند و اقساط بانکی فعالان گردشگری را مشمول جریمه کرده اند.
معاون گردشگری اظهار داشت: این دغدغه به اضافه همکاری نکردن وزارت نیرو، سازمان تأمین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی در اجرای مصوبه ستاد ملی کرونا، در جلسه کارگروه بررسی آثار اقتصادی کرونا مطرح و ابهام نماینده بانک مرکزی هم رفع شد. مقرر است بانک مرکزی مبحث امهال اقساط تسهیلات دریافتی فعالان گردشگری را به مدیران عامل بانک ها و شعبه های آنها در استان ها باردیگر و سریع ابلاغ کند. ازاین رو دیگر لازم نیست فعالان گردشگری برای پرداخت اقساط به بانک ها رجوع کنند.
تیموری همینطور با بیان اینکه ثبت نام گروه دوم مشمولان وام جدید کرونا که قرار بود از روز دوشنبه، سوم آذرماه آغاز شود، به تاخیر افتاده است، توضیح داد: گروه دوم که قبلا برای دریافت تسهیلات اول (از ۶ تا ۱۶ میلیون تومان با نرخ سود ۱۲ درصد) اقدام نموده بودند به علت آماده نشدن زیرساخت در سامانه کارا، امکان ثبت درخواست برای دریافت مابه التفاوت وام جدید را ندارند. وزارت کار اعلام نموده است به علت تعطیلی ها و محدودیت تعداد پرسنل زیرساخت سامانه کارا برای ثبت نام گروه دوم فعلا آماده نشده است.
او افزود: البته جای نگرانی نیست، چون تا آخر آذرماه برای ثبت نام وام کرونا (به ملبغ ۱۶ تا ۹۰۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۲ درصد) فرصت داریم. از فعالان گردشگری در گروه دوم تقاضا دارم در ایام آینده به سامانه کارا رجوع نکنند.
ثبت نام وام جدید کرونا ویژه بخش گردشگری از ۲۹ آبان ماه شروع شده است. این تسهیلات مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا است که به تمام کسب و کارهای گردشگری با عنایت به نوع فعالیت، بزرگی و کوچکی واحد، درجه و ستاره باید اختصاص پیدا کند. مبلغ تسهیلات قبلی که در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شده بود از ۶ تا ۱۶ میلیون تومان با نرخ سود ۱۲ درصد در ازای حفظ هر شغل بود. خیلی از فعالان گردشگری از وام اول به علت مبلغ اندک و نرخ بهره نامتناسب با رقم تسهیلات، استفاده نکردند. برخی هم به علت نداشتن بیمه و ثبت نشدن اطلاعات درست در سامانه وزارت کار، موفق به دریافت آن تسهیلات نشدند. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام نموده تسهیلات دوم که هفتم مهرماه مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا را دریافت کرده است به ۱۴ رسته شغلی در گردشگری اختصاص می یابد.
مبلغ درنظر گرفته شده در بسته حمایتی دوم از ۱۶ تا ۹۰۰ میلیون تومان است که نرخ سود آن هم ۱۲ درصد تعیین شده است. ستاد ملی کرونا تصوب کرده است که بازپرداخت این تسهیلات بعد از شش ماه تنفس و از سال ۱۴۰۰ آغاز شود. همینطور اقساط تسهیلات بسته حمایتی اول هم تا آخر سال امهال شود.1399/09/04
11:28:51
5.0 / 5
1190
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی