Niazgah نیازگاه

انرژی راهگشای عرصه های نوین همكاری راهبردی ایران و چین

انرژی راهگشای عرصه های نوین همكاری راهبردی ایران و چین

به گزارش نیازگاه ایرنا- سال ۲۰۱۶ میلادی به دنبال سفر «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین به ایران، دو كشور برای ارتقای سطح مناسبات به روابط راهبردی مشاركتی جامع به توافق رسیدند و اعلام گردید كه عرصه های مختلفی از همكاری گسترش خواهد یافت كه از مهمترین آنها بخش انرژی است.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا، از دیرباز تابحال چین یکی از بزرگترین خریداران نفت خام ایران بوده است و همینطور از مشتریان محصولات پتروشیمی هم به حساب می آید. این کشور علاقه فراوان و نیاز مبرمی هم به چنین منابعی برای رشد سریع اقتصادی و پیشبرد برنامه های مرفه سازی خود دارد.
چین بر مبنای آمارهای رسمی در سالهای اخیر روزانه بین ۵۵۰ تا ۶۵۰ هزار بشکه نفت از ایران خریده و حتی در دوران تحریم هم میزان خریدها بالغ بر ۲۵۰ هزار بشکه در روز بوده است. با عنایت به تغییر شرایط سیاسی بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیشبینی می شود در آینده نزدیک بار دیگر این بخش از همکاریهای دو کشور جان تازه ای بگیرد و چین باز هم خریدار بزرگ نفت ایران خواهد بود.

ایران و چین دو دوست و دو شریک تجاری بزرگ
سال هاست که دو کشور در قلمروهای مختلف علمی و فنی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی، هنری و ورزشی همکاریهای نزدیک و دوستانه ای دارند و جدا از اینکه مناسبات انها یکی از دیرینه ترین روابط میان دو کشور در جهان با قدمتی بیشتر از ۲ هزار سال است، همچنان از مهمترین مناسبات هم به حساب می آید.
رییس جمهوری خلق چین در سخنرانی های مختلف در مجالس و همایش هایی نظیر همایش همکاری بین المللی راه ابریشم در پکن و یا اجلاس سازمان ملل بارها تاکید کرده که چین همیشه در زمینه مسایل مهم با ایران در ارتباط بوده و پیشنهادهایی برای پیشبرد روابط ارائه کرده و خواهان آن بوده است که سطح روابط دو کشور مطلوب و رو به رشد باشد.
او از ایران با عنوان کشوری یاد می کند که در راه ابریشم نوین جایگاه مهمی دارد و یک گذرگاه راهبردی است که می تواند در کنار بازار بزرگ خود، چین را به کشورهای دیگر منطقه هم مرتبط سازد و این برای پیشبرد راه ابتکاری ابریشم برای پکن اهمیت دارد.

چین خریدار بزرگ نفت ایران
چین در هر دوره زمانی حتی در زمان تحریم ها برای ورود به بخش انرژی و نفت و گاز ایران کوشیده و البته که مشکلاتی داشته اما خیلی از مشکلات در طول دوران مختلف برطرف شده است و چنانچه در آینده تحولات بیشتری در عرصه اقتصادی و تجاری رخ دهد، این کشور بسرعت در بازار انرژی ایران فعال خواهد شد.
چین و ایران شاید به علت تحریم های آمریکا در بخش بانکی و انتقالات مالی با مشکلاتی روبرو شده باشند اما پکن به دنبال بین المللی کردن یوان واحد پول ملی خود است و این یک فرصت خوب برای بانکهای مرکزی دو کشور است که خیلی از تبادلات را با ارز چین انجام دهند و این موضوعی است که مورد استقبال پکن هم قرار می گیرد.
امروزه نه فقط ایران بلکه خیلی از کشورهای دیگر به علت تحریم های آمریکا و تضعیف دلار به دنبال جایگزین کردن ارزهای دیگر هستند و کشورهای همسایه چین در آسیای جنوب شرقی خیلی از تبادلات ارزی با چین را با یوان انجام میدهند. روسیه هم توافقاتی با چین جهت استفاده از ارزهای دو کشور دارد و همزمان کشورهای اروپایی هم ذخایر ارز یوانی خویش را افزایش داده اند. چونکه می دانند چین بتدریج وزنه مهمی در اقتصاد دنیا است و می خواهند در زمینه های تجاری با ارز چین هم معاملاتی انجام دهند و فقط محور فعالیتهای آنها یورو و دلار نباشد.
از سوی دیگر ایران امیدوار است که چین سرمایه گذاری در بازار انرژی را افزایش دهد. چین گام های محتاطانه ای در این حوزه برداشته است و طبیعتا به علت حجم بالای تجارتی که با کشورهای مختلف همچون غرب دارد، باید برای ورود به بازارهای دیگر و سرمایه گذاری با دقت بیشتری عمل کند اما بازار ایران را یک بازار بزرگ برای خود می داند و بارها نسبت به سرمایه گذاری در بخش انرژی علاقه نشان داده است.

ارتباط چین با ایران و تنوع بخشیدن به بازار انرژی
کلیدی ترین کشور برای تنوع بخشیدن به بازار انرژی و وصل کردن چین به خاورمیانه و آسیای میانه کشور ایران است. اگر چین در بازار ایران سرمایه گذاری کند و بویژه در بخش انرژی ورود کند، می تواند از راه ایران نفوذش را در منطقه خاورمیانه وآسیای مرکزی افزایش دهد.
ایران هم از سرمایه گذاری چین در بازار انرژی و نفت و گاز استقبال می کند. دو کشور باید برای رسیدن به این هدف البته هزینه های همکاری را در نظر بگیرند. تجهیزات چینی با کیفیت مورد استفاده قرار گیرد و هزینه تجهیزات انرژی هم مورد ارزیابی قرار گیرد.
دو کشور دارای قراردادهای انرژی هستند که برخی به علت تحریم ها به صورت کامل اجرا نشده است. اما سرمایه گذاران چینی مشتاق ورود به بازار ایران هستند و مقام های این کشور هم بارها از آمریکا انتقاد کرده اند که مانع تجارت مشروع کشورشان با ایران می شود.

ایران بازار خوب برای چین
ایران از قدیم منبع بزرگ انرژی چین بوده است. از لحاظ سیاسی هم برای چین مهم می باشد و چین با همکاری ایران می تواند وضعیت موفق و با ثبات تری برای اجرای طرح ابریشم نوین داشته باشد. ایران همینطور می تواند نفت را از راه زمینی هم به چین انتقال دهد و در راه دریایی ابریشم هم به علت حضور در خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای خزر می تواند یکی از بهترین ارکان مسیر ابریشم دریایی باشد.
به هر صورت روابط ایران با کشورهای دیگر تاثیری بر روابط با چین نمی گذارد و عکس آن هم صادق است. هر دو کشور دیدگاه بسیار خوبی در باره یکدیگر دارند و ایران هیچگاه با ورود شرکتهای چینی به بازار انرژی مخالفت نکرده است.
به هر صورت ایران یک کشور مستقل است. برای همین به علت داشتن منابع عظیم انرژی بویژه نفت برای چین اهمیت زیادی دارد.

راهکارهای همکاری گسترده تر دو کشور در بخش انرژی در آینده
ایران و چین در زمینه فنی و راهبردی هم در بخش انرژی می توانند همکاری کنند. چین نخستین فروشنده نفتکش های خود به ایران بوده است. ایران مایل است نفت و گاز به چین صادر کند اما باید بتواند کالاهای سرمایه ای و فن آوری های پیشرفته به کشور وارد کند.
ایجاد پایانه ها و ترمینال ها برای انتقال نفت و گاز و پهلو گرفتن نفتکش ها و همینطور ساخت مشترک کشتی های حمل گاز ال ان جی می تواند از برنامه های دیگر ایران برای همکاری با چین باشد که البته به سرمایه گذاری زیادی نیاز دارد.
ایران یکی از بزرگترین دارندگان گاز در دنیا است. چین باید این مسئله را در نظر بگیرد. در این حوزه سرمایه گذاری چین به نفع پکن خواهد بود.
«هوا لی مین» کارشناس مسایل خاورمیانه و ایران بر این باور است که دو کشور دارای ظرفیت های بالقوه فراوانی بویژه در بخش انرژی هستند و با نظرداشت مشکلاتی که آمریکا برای هردو طرف بوجود آورده است، باید تمرکز روی راهکارهای تازه مناسبات باشد.
او تصریح کرد که ایران برای چین یک شریک تجاری مهم می باشد و اینکه چین بزرگترین شریک تجاری ایران در سالهای اخیر بوده و با عنایت به روابط دوستانه دو کشور، طبیعی است که آینده متعلق به آنها خواهد بود و هر نوع همکاری برای آنها مبتنی بر تأمین منافع متقابل است.
ایران می تواند در همکاری بلند مدت نفت و گاز را ارزانتر به چین بفروشد. برای همین اگر آمریکا بخواهد سبب شود تا نفت خریداری شده از جانب چین گران شود، چین می تواند با همکاری با ایران این مشکل را برطرف کند.
آمریکا همیشه می تواند با منابعی که دارد سبب بالا رفتن بهای نفت در دنیا شود و سبب شود نفت برای چین هم گرانتر تمام شود. در این حوزه همکاری چین و ایران می تواند برای پکن سودمند باشد.
در کشورهایی مانند لیبی و عراق و قطر سرمایه گذاران خارجی زیاد هستند و شانس زیادی برای چینی ها وجود ندارد بنابراین چین باید به سمت بازار ایران و دیگر کشورها برود و بازار خویش را متنوع کند. چونکه چین به هر صورت به نفت نیاز دارد. در خاورمیانه فضاهای خالی در بخش انرژی هست که باید چین به دنبال پر کردن آنها باشد. چین با این کار می تواند تجربه شرکتهای انرژی خویش را بالا ببرد.
مساله دیگر اینکه در چنین صورتی شرکتهای چینی می توانند بتدریج قدرت رقابتی بالاتری در بخش نفت و گاز در مقابل کشورهای دیگر داشته باشند. چین می تواند یک برنامه نفتی و روشن برای تأمین منابع انرژی داشته باشد. درواقع انسجام این برنامه برای چین و ایران و کل منطقه اهمیت خواهد داشت و سرمایه گذاری های راهبردی و برنامه ریزی شده نهایتا برای پکن هم سودمند خواهد بود.
دولت چین با ایجاد دفاتر و استقرار مشاوران می تواند نیازهای کشورها را دریابد. بازار انرژی آنها را بهتر بشناسد. تمایلات این کشورها را بهتر بداند. توانایی های آنها را بهتر بشناسد. بنابراین ایران هم امیدوار است که مقام های ارشد چین از بازارهای نفت و گاز ایران دیدن کنند و توافقنامه های بزرگ با حضور مقام های بزرگ دو کشور صورت گیرد. به نظر می آید کشورهایی مانند ایران، لیبی، یمن و عراق در اینده بهترین بازارها برای چین خواهند بود.
چین از دیدگاه ایران می تواند در صنعت نفت، گاز ال ان جی، صنعت پتروشیمی و محصولات پتروشیمی ایران سرمایه گذاری کند و این منابع را بعد از تولید به چین صادر کند.
مورد بسیار مهم دیگر اینکه ایران بیشترین منابع خورشیدی و انرژی خورشیدی را در کشور دارد و چین می تواند در منابع انرژی خورشیدی هم در ایران سرمایه گذاری کند. اروپایی ها کم کم در حال ورود به این بخش در ایران هستند. چین می تواند همه نیازهای انرژی خود از نفت و گاز گرفته تا پتروشیمی و مواد خام را از ایران وارد کند و در توسعه منابع جدید انرژی مانند باد و خورشید هم با ایران همکاری کند.
منبع:

1399/08/27
12:38:47
5.0 / 5
1425
تگهای خبر: افزایش , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی