Niazgah نیازگاه

سهم۳۷۵هزار بشكه ای پالایشگاه ستاره خلیج فارس از میعانات پارس جنوبی

سهم۳۷۵هزار بشكه ای پالایشگاه ستاره خلیج فارس از میعانات پارس جنوبی

به گزارش نیازگاه پالایشگاه ستاره خلیج فارس كه با بهره برداری از آن، ایران در تولید بنزین به خودكفایی رسید و صادركننده این فرآورده شد، روزانه ۳۷۵ هزار بشكه میعانات از پارس جنوبی بعنوان خوراك دریافت می كند.


ایران در دهه های گذشته همواره بعنوان واردکننده بنزین به شمار می رفت. آنچنان که در دور قبلی تحریم ها در ابتدای دهه ۹۰ شمسی، یکی از ابزارهای فشار بر ایران تحریم فروش بنزین به کشورمان بود.
با اجرای برجام باآنکه این تحریم ها برداشته شد اما نگرانی ها نسبت به بازگشت آن سبب شد تا ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس با شتاب بیشتری دنبال شود و فازهای مختلف این پالایشگاه یک به یک به مدار تولید بیاید.
در سال ۹۷ سرانجام زمانی که فاز سوم این پالایشگاه تولیدی شد، ایران توانست نه تنها از واردات بنزین بی نیاز شود بلکه بنزین تولیدی مازاد را هم از راه بورس صادر کند و درآمد بیشتری برای کشور به همراه داشته باشد.
پالایشگاه ستاره خلیج فارس بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان است که در طرح اولیه در ۳ فاز که هرکدام ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی را دارا هستند، تعریف شده بود.
پیش از این مقرر شده بود مأموریت فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس پالایش روزانه ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی باشد، اما با تغییرات انجام شده این فاز به نام فاز بهینه سازی ظرفیت و رفع گلوگاهی فازهای موجود تغییر یافته و ظرفیت پالایشی این فاز در سه فاز موجود توزیع خواهد شد که با این ابتکار، ضمن صرفه جویی حدود ۹۰ میلیون دلاری، این هزینه صرف سرمایه گذاری در بخش های دیگر صنعت خواهد شد.
اگرچه ظرفیت اولیه این پالایشگاه ۳۶۰ هزار بشکه میعانات در روز بوده اما بررسی های خبرنگار ایرنا نشان داده است که متوسط دریافت خوراک میعانات گازی این پالایشگاه از پارس جنوبی روزانه ۳۷۵ هزار بشکه در ۶ ماهه اول سال جاری بوده و این در شرایطی است که در این زمان تعمیرات دوره ای هم انجام شده است.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، در شرایط تحریم ها و در سال جهش تولید، الان نزدیک به ۷۰ درصد محصول تولیدی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس بنزین است که افزون بر تأمین بخش مهمی از نیاز کشور به فرآورده باکیفیت، مانع از کاهش مقدار خوراک ورودی به این پالایشگاه شده است.
پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس بعنوان بزرگ ترین پالایشگاه میعانات گازی دنیا که می توان آنرا به لحاظ استفاده از توانمندی متخصصان داخلی در اجرا و استفاده از تجهیزات تولید داخل، ایرانی ترین پالایشگاه کشور نامید، روزانه با دریافت ۴۲۰ هزار بشکه میعانات گازی باارزش میدان مشترک پارس جنوبی و تبدیل آن به فرآورده های سبک و باکیفیت، کشور را در راه خودکفایی در تأمین بنزین قرار داده است.
ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت دریافت روزانه ۳۶۰ هزار بشکه خوراک از میدان مشترک پارس جنوبی در چارچوب ۳ فاز ۱۲۰ هزار بشکه ای از سال ۱۳۸۵، با هدف حفظ و استمرار عملیات برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی، کاهش آلایندگی های محیط زیستی و کمک به خودکفایی کشور در تأمین فرآورده های راهبردی انرژی شروع شد.
فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بهمن ماه ۹۷ با حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری راه اندازی شد و با تولید روزانه ۴۵ میلیون لیتر بنزین باکیفیت یورو، در اوج تحریم ها، سقف تولید بنزین کشور به روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر رسید و کشور در شرایط باثباتی به لحاظ تولید فرآورده های باکیفیت قرار گرفت و در تولید بنزین هم خودکفا شد.


1399/08/22
20:06:13
5.0 / 5
1212
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی