Niazgah نیازگاه

توسعه صادرات بخش معدن، قابل دستیابی است

توسعه صادرات بخش معدن، قابل دستیابی است

به گزارش نیازگاه عضو كمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران اظهار داشت: عرضه رقابتی قیمت نهاده ها و برداشتن عوارض و محدودیت های صادراتی، دو چاره ساده و قابل دستیابی برای توسعه صادرات در بخش معدن محسوب می شوند.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اتاق تهران، سجاد غرقی اضافه کرد: سرمایه گذاری در بخش معادن سنگ آهن که یکی از توانمندیهای اصلی ارزآوری و توسعه صنعتی است تا ۸۹ درصد افت داشته است.
وی افزود: امروز در زنجیره آهن و فولاد کمتر از ۱۰ درصد تولیدات معادن در سنوات گذشته صادر شده و به طور عمده همه نیاز داخلی تأمین و مازاد هم وجود داشته است.
به گفته غرقی، تولیدکنندگان شمش فولاد برای آنکه ساختار قیمت را غیررقابتی کنند و نهاده سنگ آهن را ارزان تر تهیه کنند، امروز با اعمال قیمت دستوری، ۵۰ درصد ارزان تر این نهاده ها را تهیه می کنند، در تبلیغات خود این گونه القا می کنند که گویا در داخل با کسری ذخیره های سنگ آهن روبرو شده ایم.
وی تصریح کرد: این رویه سبب شده سرمایه گذاری در بخش معادن سنگ آهن که یکی از توانمندی های اصلی ارزآوری و توسعه صنعتی است تا ۸۹ درصد افت داشته باشد.
عضو کمیسیون یاد شده، اظهار داشت: سرمایه گذاری در بخش معادن سنگ آهن، به علت مزیت های نسبی که دارد، این امکان را فراهم می آورد که در شرایط بحران، تولید این بخش تداوم و توسعه پیدا کند و به صادرات منتهی شود.
به گفته این فعال معدنی، حالا تولیدکنندگان شمش و فولادسازان با این ادعا که باید با خام فروشی مبارزه شود، تا ۵۰ درصد نهاده ها را ارزان تر خریداری می کنند و آنچه که در بورس کالا عرضه می کنند، ۱۰ تا ۱۵ درصد از قیمت فوب صادراتی هم گران تر است.
غرقی اظهار داشت: به تازگی مشاهده شده که کشتی های حامل سنگ آهن صادراتی با محموله مازاد بر مصرف داخل در بنادر توسط نهادهای نظارتی به علت آنچه نیاز بنگاه های داخلی خوانده شده، تخلیه و این علاوه بر مخدوش شدن اعتبار و تعهد صادرکننده، ضرر و زیانی را هم به او تحمیل می کند.
وی خاطرنشان کرد: شعار توسعه صادرات و ارزآوری یا توسعه بخش معدن باید در اجرا هویت پیدا کند و برای فعالان بخش معدن کم اثر نشان داده است.
غرقی با اشاره به اینکه توسعه صادرات بخش معدن با دو چاره ساده قابل دستیابی است، اضافه کرد: نهاده ها باید با قیمت رقابتی ارائه شود و در عین حال، وضع عوارض و محدودیت های صادراتی هم باید برداشته شود.
به گزارش نیازگاه به نقل از ایرنا، وزارت صنعت، معدن وتجارت برنامه سال جاری خویش را فعال سازی بیشتر از یکهزار معدن اعلام نموده که علاوه بر آن مقرر است در سال ۹۹ بالغ بر ۲۰ تا ۲۵ درصد به ذخایر معدنی کشور افزوده شود، ۳۰ درصد به میزان استخراج و ۲۵ درصد به تولیدات صنایع معدنی اضافه خواهد شد.منبع:

1399/07/28
19:51:49
5.0 / 5
1555
تگهای خبر: تولید , صادرات , عرضه , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی