Niazgah نیازگاه

صعود جهانی دلار

صعود جهانی دلار

ارزش دلار در مقابل همتایان مهمش افزایش پیدا كرد.


به گزارش نیازگاه به نقل از رویترز، بنظر می رسد جهان باید به نرخ بهره منفی یا صفر درصدی عادت کند. با وجود بهبود تدریجی رشد اقتصادی آمریکا اما جروم پاول- رئیس بانک مرکزی این کشور گفته است نرخ بهره در سطح بسیار پایین ممکنست تا مدت ها در همین وضعیت حفظ شود. وی پیش تر نیز گفته بود تحت سیاست گذاری جدید، مقرر است نرخ تورم در محدوده دو درصدی نوسان کند و اجازه داده نخواهد شد که اختلاف تورم با سطح دو درصدی هدف گذاری شده خیلی زیاد شود. وی هم چنین گفته است بانک مرکزی خیلی از ابزارهای در اختیار خودرا برای محافظت از اقتصاد در مقابل نتایج کرونا به کار گرفته است.
تحلیل گران ارزی معتقدند معنای سخنان پاول این خواهد بود که نرخ بهره برای مدت طولانی تری از حد انتظار قبلی در سطح خیلی کم حفظ خواهد شد و حتی ممکنست در یک سنت شکنی، بانک مرکزی آمریکا تصمیم بگیرد راه همتایان خود در اروپا و ژاپن را در پیش گیرد و نرخ بهره را به سطح منفی برساند.
در اروپا نیز بعضی از منابع از احتمال اتخاذ رویکرد جدید تورمی در اروپا توسط بانک مرکزی اروپا آگاهی داده اند. نرخ تورم در سطح اتحادیه اروپا و منطقه یورو نیز در نزدیکی محدوده صفر درصدی قرار دارد و انتظار نمی رود دست کم تا اواخر سال آینده تورم به سطح دو درصدی هدف گذاری شده بانک مرکزی نزدیک شود. باتوجه به قرار داشتن نرخ تورم اروپا در سطح منفی، بانک مرکزی دست بسته تری نسبت به همتای آمریکایی خود دارد.
کریستوفر دمبیک، استراتژیست مسائل ارزی در موسسه " ساکسو بانک" اظهار داشت: باتوجه به داده های مربوط به تورم در حوزه منطقه یورو و اتحادیه اروپا، سوالات زیادی درباب این که چه سناریو جدیدی توسط بانک مرکزی اروپا تهیه خواهد شد در ذهن معامله گران شکل گرفته است. اگر نرخ تورم در بلندمدت در همین سطوح خیلی کم فعلی باقی بماند رشد اقتصادی کشورهای اروپایی را با چالش های جدی مواجه خواهدنمود و سران اروپایی باید فکری به حال این وضع کنند.
مایک چندلر- تحلیل گر بازار ارز در موسسه "بنونکبورن گلوبال فارکس" اظهار داشت: بازار ارز انتظار چنین اقدامی از جانب بانک مرکزی آمریکا را تا حد زیادی داشت. با این وجود نسبت به توانایی بانک مرکزی در بالا بردن نرخ تورم شک و تردیدهایی وجود دارد چونکه از سال ۲۰۱۲ تاکنون، فدرال رزرو نتوانسته است جلوی تورم پایین را بگیرد.
همزمان با تشدید تنش های بین چین و آمریکا، یک روزنامه چینی از احتمال فروش گسترده اوراق قرضه دلاری توسط این کشور آگاهی داده است. چین حالا دومین دارنده بزرگ اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا در جهان است و بعضی از کارشناسان نسبت به ریزش گسترده دلار در صورت عرضه سراسری این اوراق توسط چین هشدار داده اند. از شروع امسال تابحال چین همیشه در حال کاهش دارایی های دلاری خود بوده است. این کشور هم چنین بعنوان قسمتی از راهبرد ارزی خود برای مقابله با آمریکا به دنبال پررنگ تر شدن نقش یوان است و برخی پیش بینی ها حاکی از آنست که یوان تا ۱۰ سال آینده به سومین ارز محبوب جهانی تبدیل خواهد شد هر چند که هنوز یورو و دلار از جذابیت بیشتری در میان کشورها برخوردار می باشند.
نشانه ها حاکی از آنست که ویروس کرونا کماکان یکی از اصلی ترین دغدغه های بازارهای مالی جهانی باقی خواهد ماند. روند شیوع بیماری در مناطق مختلف خصوصاً در اروپا و جنوب آسیا شدت گرفته است و کشورهای بودجه بیشتری به مقابله با کرونا اختصاص داده اند. تعطیلی گسترده کارهای تجاری علاوه بر منفی شدن رشد اقتصادی کشورها موجب کاهش شدید حجم معاملات و رسیدن نرخ تورم به سطوح خیلی کم و حتی منفی در شمار زیادی از کشورهای جهان شده است.
تابحال بیش از ۲۷ میلیون و ۴۲۸ هزار و ۳۵۹ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۸۹۵ هزار و ۲۵۴ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۹۳ هزار و ۳۸۸ نفر، برزیل با ۱۲۶ هزار و ۷۳۶ نفر، هند با ۷۲ هزار و ۸۰۹ نفر، مکزیک با ۶۷ هزار و ۵۵۴ نفر و انگلیس با ۴۱ هزار و ۵۵۴ نفر بوده است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۴۱ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۳.۰۵ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۹۱ دلار اعلام گردید.
آمارهای جدید منتشرشده بیان کننده آن هست که در حوزه تجارت خارجی عملکرد اقتصاد آمریکا بهبود داشته است تا جایی که تا اختتام ماه ژوئیه صادرات این کشور با رشد ۸.۲ درصدی نسبت به ماه قبل خود همراه شده و واردات نیز ۱۰.۹ درصد بیشتر شده است. این میزان بااینکه هنوز تا سطوح ثبت شده پیش از آغاز بحران کرونا فاصله دارد اما بهترین عملکرد تجرات خارجی این کشور در شش ماه اخیر بوده است و می تواند نویدبخش افزایش کارهای تجاری و اقتصادی در بزرگ ترین اقتصاد جهان باشد.
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۷۹ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۱۶ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۸ درصد پایین رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۱ دلار رسید.
لی هاردمان- تحلیل گر بازار ارز در بانک میتسوبیشی اظهار داشت: احتمال اینکه بانک مرکزی اروپا برای جلوگیری از تضعیف بیشتر فاکتورهای اقتصادی منطقه یورو وارد عمل شود بسیار کم است و همین مساله نیز موجب متزلزل شدن جایگاه یورو نسبت به هفته های قبل می شود. این امکان وجود دارد که به انتها روزهای طلایی یورو رسیده باشیم اما اینکه شاهد ریزش سنگین یورو باشیم نیز چندان محتمل نیست. در هر صورت هم یورو و هم دلار روزهای تعیین کننده ای را پیش روی خود دارند و باید منتظر بمانیم.
ارزهای آسیایی
همزمان با بازگشایی اقتصادهای جهانی، تقاضا برای محصولات چینی بالا گرفته است و این مساله میتواند به این کشور در بازگشت سریع تر به سطوح قبل از کرونا کمک نماید. طبق داده هایی که وزارت بازرگانی چین منتشر نموده است در ماه آگوست میزان واردات این کشور با ۲.۱ درصد کاهش به ۱۷۶.۳ میلیارد دلار رسیده که در این بین واردات از آمریکا دو درصد بیشتر و واردات از اتحادیه اروپا ۲۹.۷ درصد کمتر شده است.
از طرف دیگر صادرات این کشور با افزایش ۹.۵ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل رقم ۲۳۵.۳ میلیارد دلار را ثبت کرده که در این بین صادرات به آمریکا ۲۰ درصد بیشتر شده اما صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اروپا ۲۰.۱ درصد کمتر شده است. داده های جدید که به مدلول افزایش محسوس مازاد حساب تجاری چین خواهد بود به یوان کمک خواهدنمود تا زیر مرز روانی مهم هفت یوانی در مقابل هر دلار باقی بماند.
معین نیست باتوجه به احتمال کم رسیدن به فاز دوم توافق تجاری بین چین و آمریکا، وضعیت تراز تجاری این دو کشور در ماه های پیش رو به شکلی باشد.
بازارهای آسیایی با پیشی گرفتن از بازارهای اروپایی، حالا بزرگ ترین خریدار دلار هستند. در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۲ درصد افزایش به ۱۰۶.۲۹۸ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۷۳ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۸۳ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/06/18
13:33:31
5.0 / 5
2064
تگهای خبر: ابزار , افزایش , اقتصاد , اوراق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Niazgah
niazgah.ir - حقوق مادی و معنوی سایت نیازگاه محفوظ است

نیازگاه

نیازمندیهای اینترنتی